Erken rezervasyon mayası tuttu…

‘Erken rezervasyon’ kampanyaları, Türk turizminde bir tartışmanın daha geride kalmasına yol açtı. Çok değil 5-6 yıl öncesine kadar yaz gelip tatiller kapıya dayandı mı “oteller Hans’a ucuz, Hasan’a pahalı” tartışmaları da alevlenir giderdi…

Tek bir açıdan bakışla tartışmalara yaklaşımlar genellikle sapla-samanın birbirine karıştırılmasına yol açıyordu. Evet oteller Türk tatilcilere daha pahalıya satılıyordu. İşin bu yönü doğru. Ancak, konuya ekonominin genel kuralları içinde yaklaştığımızda işin başka boyutları da olduğunu gördük.

Şimdi gelin birkaç yıl eskilere gidip, aradaki fiyat farkının neden kaynaklandığına şöyle bir bakalım. Birinci olarak, Batılı tur operatörleri sezon başlamadan aylar önce otelcinin belli sayıda odasını kapatıp paranın bir kısmını da peşin veriyordu. Yani bir anlamda toptan satın alıp tatil başlamadan önce paranın bir kısmını veriyorlardı. Bu durumu paket turlarına yansıttıkları için de Hans’a Hasan’dan daha ucuza tatil yaptırabiliyorlardı.

Türk tatilci ise okulların kapandığı ve turizmde işlerin en fazla kızıştığı yüksek sezonda tatile çıkıyordu. Dolayısıyla bizimkiler fiyatın tavana vurduğu bir dönemde tatil satın aldıklarından Hans’tan daha fazla para ödüyorlardı. Bir tarafta aylar öncesinde ve toptan satın alanlar öbür yanda yüksek sezonda birkaç oda satın alanlar vardı…

Tartışmalarda eleştirilen otelciler yerli tur operatörlerine ‘hodri meydan siz de önceden oda kapatıp biraz avans verin size de aynı fiyatı uygulayalım” diye meydan okudu. Sonunda ortak akılda birleşildi ve tam bu noktada ‘erken rezervasyon’ kampanyaları devreye sokuldu. Sektör temsilcilerinin rakamı hele hele şeffaflığı sevmediği bir gerçek. Bu acı gerçekten hareketle sektörde diğer konularda olduğu gibi, erken rezervasyon kampanyalarından yararlanan kişi sayısında da net konuşamıyoruz.

Kaan KarayalAncak, bünyesindeki 15 şirketle pazarın yaklaşık yarısını kontrol eden Tatilsepeti.com’da işlerin internet bazlı yürütülüyor ve nispeten ölçümün daha kolay olmasından dolayı şirket yöneticilerinin verilerini baz alabiliriz diye düşünüyorum.

Tatilsepeti.com Yönetici Ortağı Kaan Karayal, erken rezervasyon kampanyalarının ilk döneminde 2013 yaz sezonu için yaklaşık 600 bin kişinin tur satın aldığını belirterek şu bilgileri verdi: “Araştırmalar, satın alınan bir tatilin ortalama 2.5 kişiyi kapsadığını ortaya koyuyor. Erken davranıp tatilini satın alanlar yüzde 45’e ulaşan indirimlerden yararlandı. Buna göre, erken rezervasyon kampanyalarının yararlananlar toplamda 120 milyon TL’lik tasarruf sağladı.”

Tatilsepeti.com’un Yönetici Ortağı Kaan Karayal, satışı yapılan tatillerde en çok tercih edilen destinasyonların Kemer, Belek, Side, Bodrum ve Çeşme olduğunu belirterek sözlerini şöyle noktaladı: “Otele giriş süresine 72 saat kalana kadar mazeretsiz olarak rezervasyonu iptal etme ve ödenmiş olan ücreti geri alma imkanı sunan erken rezervasyon sigortası sayesinde tatilciler rahatça ve çekinmeden rezervasyonları yaptırabiliyorlar. Erken rezervasyonla tatil satın alan tatilcilerin yüzde 90’ı bu sigortayı yaptırıyor. Erken rezervasyon kampanyasından tatil satın alıp daha sonra iptal edenlerin oranını vermek gerekirse ise bu rakamı yaklaşık yüzde 8 olarak belirtebiliriz

Erken rezervasyon kampanyasının birinci döneminde, biri çocuk olmak üzere üç kişilik bir ailenin konaklama bedeli olarak 5 gün için ödediği ortalama fiyat 1500 TL. Birçok firma  çalışanlarına erken rezervasyonla tatil hediye etmeye başladı. 2012 yılında yaklaşık 30 firma Tatilsepeti.com’dan çalışanları için tatil satın aldı;  bu rakamın 2013’te 100’e ulaşacağını tahmin ediyoruz.”Yazar: Kerem Kofteoglu
1963’te Mardin’de doğdu. İlk ve lise eğitimlerini İstanbul’da tamamladı. Dünya gazetesinde Reklam Bölümü'nde işe başladı. Sonra İstanbul Menkul Kıymetler Borsası’nı takip eden muhabirlerden biri oldu. Daha sonra sırasıyla Hürriyet Gazetesi’ne bağlı haftalık Ekonomist Dergisi ve Sabah grubunun Para dergisinde çalıştı. Bir dönem Turizm Yazarları Derneği’nin (TUYED) Başkanlığını yürüten Köfteoğlu, halen çeşitli dergilerde serbest gazetecilik yapıp, bazı kurumlara basın ve turizm danışmanlığı hizmeti veriyor.