Facebook, TikTok’a benzeyen Instagram Reels’i piyasaya sürdü

ABD Başkanı Donald Trump, Çin’e karşı ticaret savaşı kapsamında, TikTok dahil Çin menşeli sosyal medya uygulamalarını yasaklamakla tehdit ederken, Facebook bünyesindeki Instagram, TikTok benzeri Reels özelliğini kullanıma açtı.

Uzun süredir Brezilya’da iOS ve Android için aktif olarak test edilen Reels, an itibariyle 50 ülkede kullanılabilecek. Reels, kullanıcıların ‘Instagram Kamera’ içerisinde 15 saniyeye kadar kısa videolar çekmesine ve bunlara efektler ile müzikler ekleyebilmesini sağlıyor. Reels ve TikTok arasındaki çok fazla benzerlik görünürken, Facebook’un yeni özelliğiyle, TikTok hayranlarını hedeflemek istediği belirtiliyor.

Reels’i TikTok’tan farklı kılan şey ise kullanıcıların içeriği her yerde paylaşmalarını sağlaması. Reels ile kullanıcılar çektiği videoları direkt mesaj yoluyla arkadaşlarına özel olarak gönderilebilecek veya ana sayfalarında paylaşılabilecek. Kullanıcılar, Reels in Explore adı verilen özel bir bölümde veya gönderilerin 24 saat sonra kaybolan Hikayeler özelliğinde Instagram’daki takipçileriyle Reels paylaşabilecekler.

Instagram’ın ürün gelişme başkan yardımcısı Vishal Shah, konuyla ilgili yaptığı açıklamada ‘Hikayeler’ formatını ilk olarak SnapChat ile ortaya attıklarını belirterek, “Kısa biçimli videoları TikTok icat etmedi. Ancak onlar da harika işler çıkardılar ve sanırım biz de esinlendik. Ama sonra bunu alıp Instagram’a farklı bir şekilde entegre etmek istedik” dedi.

Facebook, rekabetçi hizmetleri klonlama konusunda köklü bir geleneğe sahip. Kişilerin süresi 24 saat içinde dolan fotoğraf ve videoları paylaşmalarına olanak tanıyan Instagram “Hikaye” özelliği Snapchat’e benziyor. Facebook CEO’su Mark Zuckerberg, 29 Temmuz’daki kongredeki duruşma öncesinde şirketin rakiplerini kopyalama alışkanlığı hakkında zorlu sorularla karşı karşıya kalmıştı.

Facebook 2018’de Lasso adlı TikTok taklidi bir uygulama başlattı, ancak bunu Temmuz ayında kapattı. Aslında, Snapchat’in özelliklerini kopyalamak Instagram için kısmen başarılı oldu çünkü Snapchat’i yeni kullanıcılara anlatmak zordu. Uzmanlar, Facebook’un Reels ile genç kullanıcıları cezbetme fırsatı olduğunu düşünüyor, ancak başarısı konusunda garanti veremiyor.

EMarketer analisti Debra Aho Williamson, “Sosyal medya kullanıcıları, özellikle de genç kullanıcılar, sosyal platformları farklı şeyler için kullanma eğilimindedir” dedikten sonra şunu ekliyor: “Instagram, akışlar geliştirerek kendisini TikTok kullanıcıları ve uygulama üzerinde çalışan yaratıcılar için çekici hale getirmek için çok çaba sarf etti. Ancak TikTok’un yerini alabileceğinden emin değilim.” (Basından)Yazar: Kerem Kofteoglu
1963’te Mardin’de doğdu. İlk ve lise eğitimlerini İstanbul’da tamamladı. Dünya gazetesinde Reklam Bölümü'nde işe başladı. Sonra İstanbul Menkul Kıymetler Borsası’nı takip eden muhabirlerden biri oldu. Daha sonra sırasıyla Hürriyet Gazetesi’ne bağlı haftalık Ekonomist Dergisi ve Sabah grubunun Para dergisinde çalıştı. Bir dönem Turizm Yazarları Derneği’nin (TUYED) Başkanlığını yürüten Köfteoğlu, halen çeşitli dergilerde serbest gazetecilik yapıp, bazı kurumlara basın ve turizm danışmanlığı hizmeti veriyor.