Fethiyeli yamaç paraşütçülerinden Çin’e ‘Diren Wuhan’ desteği

Fethiye’de turizmin 12 aya yayılmasında ve özellikle kış mevsiminde yamaç paraşütü sektörünün canlı kalmasında etkili olan Çinli turistlere paraşüt pilotlarından destek geldi.

Çin’de başlayan “Diren Wuhan-Wuhan Jiāyóu” kampanyasına Ölüdeniz’deki yamaç paraşütü pilotları da destek verdi. Bir grup Çinli turisti Babadağ’dan Ölüdeniz’e yamaç paraşütü ile uçuran pilotlar, Çince “Diren Wuhan” yazılı afiş açtılar.

Yörede bulunan Çinli turistleri Babadağ’ın bin 200 metrelik karlı pistinden Ölüdeniz Belceğiz Plajı’na uçuran yamaç paraşütü pilotları, bir grup Çinli turiste “Diren Wuhan” yazılı afiş açarak destek verdiler. Güneşli ve güzel havada Ölüdeniz! bu kış mevsiminde yamaç paraşütü ile gökyüzünden izleyen Çinli turistler, ülkelerinde yaşanan coronavirüsü kabusunun kısa sürede atlatılmasını umduklarını söylediler.

Yamaç Paraşütü Pilotu Cemal Ovet, “Wuhan’da çıkan korona virüsünden dolayı paraşüt camiası olarak oldukça üzgünüz. Daha önce birkaç kez uçurduğumuz Çinli arkadaşların ülkelerinde karantina altında olduğunu öğrendik. Acil maske ihtiyaçları bulunduğunu duyduk. Camia olarak arkadaşlarla para toplayıp, en kısa sürede maske alıp göndereceğiz. Halen sektör olarak yüzde 70’lik pazarımızı  kaybettik. Her şey para değil. Öncelikle sağlık önemli” dedi.

Kampanyaya katıldılar

Yamaç paraşütü pilotları, kış mevsiminde günlük 100-150 kişi uçurduklarını, şimdi ise işin durma noktasına geldiğini belirtiyor. Yamaç Paraşütü Pilotu Ovet,  Çin’de “Diren Wuhan- Wuhan Jiāyóu” şeklinde kampanyalar başladığını hatırlattıktan sonra şunu ekliyor: “Biz de Ölüdenizli pilotlar olarak Çin halkının bu kampanyasına katılıyoruz. Virüsten dolayı tedirginiz. İnşallah bu virüs durdurulur.”

Fethiye turizminde önemli yer tutan yamaç paraşütü alanında kayıp yaşanıyor. Buna rağmen, bölgeye gelen az sayıdaki Çinli turist grubu, yamaç paraşütü keyfini yaşayabiliyor.  Çinli turistler,  Babadağ’dan Dünyaya “Ülkemizdeki bu kâbusun bir an önce sona ermesini istiyoruz” diye seslendi.Yazar: Kerem Kofteoglu
1963’te Mardin’de doğdu. İlk ve lise eğitimlerini İstanbul’da tamamladı. Dünya gazetesinde Reklam Bölümü'nde işe başladı. Sonra İstanbul Menkul Kıymetler Borsası’nı takip eden muhabirlerden biri oldu. Daha sonra sırasıyla Hürriyet Gazetesi’ne bağlı haftalık Ekonomist Dergisi ve Sabah grubunun Para dergisinde çalıştı. Bir dönem Turizm Yazarları Derneği’nin (TUYED) Başkanlığını yürüten Köfteoğlu, halen çeşitli dergilerde serbest gazetecilik yapıp, bazı kurumlara basın ve turizm danışmanlığı hizmeti veriyor.