Fransa Huawei’ye yatırım yasağı getirmeyecek

ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo, 5G ağında Huawei’ye yasak getiren İngiltere’ye teşekkür ziyareti düzenlerken, Fransa Maliye Bakanı Bruno Le Marie Huawei’nin yatırımlarının engellenmeyeceğini duyurdu.

Bir yandan ABD Başkanı Donald Trump Çin teknoloji devi Huawei’nin 5G ağlarından dışlanması için müttefik ülkelere baskı yaparken, diğer yandan Beijing, Avrupa Birliği’ni bu baskıya boyun eğmesi halinde misillemeye gideceğini söylüyor. Arada kalan ülkelerinse bu kritik süreçte ne yönde adım atacağı merakla bekleniyor. Le Maire, Huawei’nin Fransa’ya yatırım yapmasının engellenmeyeceğini duyurdu.

Ancak Fransız bakanın açıklaması sonrası, Pompeo, Londra’da düzenlediği basın toplantısında ‘Çin’e karşı küresel koalisyon’ talebinde bulundu. Çin ve Fransa, Huawei’nin Fransız 5G ağlarına yatırım yapmasına izin vermeyi taahhüt etti Çin ve Fransa, Huawei’nin Fransız 5G ağlarına yatırım yapmasına izin vermeyi taahhüt etti.

Maire, Fransız medyasına verdiği röportajda Çin merkezli teknoloji şirketi Huawei’nin yeni nesil 5G telekomünikasyon ağlarına yatırım yapmasını yasaklamadığını, ancak ‘ulusal güvenlik’ çıkarlarını koruyacağını söyledi. Fransa bilgi radyosuna verdiği demeçte Le Maire, “Huawei’nin 5G’ye yatırım yapmasını yasaklamıyoruz. Fransa’da herhangi bir operatöre karşı hiçbir ayrımcılık yok” dedi. Bu arada Fransa, ‘stratejik’ ve ‘ulusal güvenlik’ çıkarlarını koruyacak ve Fransa’nın konumunu ‘açık ve dengeli’ olarak savunacak.

Le Maire ve Çin başkan yardımcısı Hu Chunhua sık sık buluşarak, iklim değişikliği, biyolojik çeşitlilik, tarım ve nükleer enerjiye kadar çeşitli konuları ele aldı. Bu arada SFR ve Bouygues gibi Fransız telekomünikasyon operatörleri, Huawei’nin ekipmanlarını mevcut ağlarında kullandı. Fransız fînans gazetesi Les Echos tarafından yayınlanan bir önceki makale, Huawei’nin ekipmanının yasaklanmasının operatörlere pahalıya mal olacağını söyledi.

Çin-Fransa arasında 5G konusundaki görüşmelerin ardından yayınlanan açıklamada, “Her iki taraf da adil ve ayrımcı olmayan bir pazar ortamı sağlama çabalarına katılacak. Tüm ülke işletmelerin pazarla uyumlu olarak, ilke ve güvenlik konuları çerçevesinde 5G ağ inşaatına katılması teşvik edilecek” denildi. Toplantıda, Çin ve Fransa’nın 15 milyar dolarlık ticaret anlaşması imzaladığı iki ülkenin geçen yıl yaptığı anlaşma ve anlaşmaların kesintiye uğramadan devam edeceği belirtildi.Yazar: Kerem Kofteoglu
1963’te Mardin’de doğdu. İlk ve lise eğitimlerini İstanbul’da tamamladı. Dünya gazetesinde Reklam Bölümü'nde işe başladı. Sonra İstanbul Menkul Kıymetler Borsası’nı takip eden muhabirlerden biri oldu. Daha sonra sırasıyla Hürriyet Gazetesi’ne bağlı haftalık Ekonomist Dergisi ve Sabah grubunun Para dergisinde çalıştı. Bir dönem Turizm Yazarları Derneği’nin (TUYED) Başkanlığını yürüten Köfteoğlu, halen çeşitli dergilerde serbest gazetecilik yapıp, bazı kurumlara basın ve turizm danışmanlığı hizmeti veriyor.