Gezilesi rotalar

Bahar bu yıl geç geldi ama yine güzel geldi. Anadolu’nun derinliklerine doğru uzanan rotalarda yapılacak geziler yaza hazırlanmak için en ideal yol. Sizin için her biri farklı konsepte sahip 10 güzergah belirledik.

1geziAnadolu, keşfetmek ruhunu dinlendirmek için ve çıktığı turdan unutulmaz bir deneyimle dönmek isteyenlere sınırsız imkanlar tanıyor. Para Dergisi olarak bunların hepsine yer verme imkanımız doğal olarak bulunmuyor. Bunun yerine doğayla baş başa, aktif bir tatili tercih edenler için gezip keşfedilecek en gözde yürüyüş yollarını belirledik. Aşağıda ayrıntılarını okuyacağınız yürüyüş yollarına katılacaksanız  yanınıza kazak, rahat ayakkabı, fotoğraf makinesi götürmeyi unutmamanızı ve tatilini koşa koşa değil, doya doya yaşamanızı öneriyoruz. Buyrun birbirinden güzel 10 yürüyüş yollarından birini seçin!

Likya Yolu
Çeşitli kaynaklarca dünyanın en iyi 10 uzun mesafe yürüyüş rotasından biri olarak gösterilen Likya yolu’nu adım adım yürüyerek gerçekten yaşamak için bu yolculuk kaçmaz…
İlkbahar ve Sonbahar ayları yolculuklar için en keyifli zamanlardır. Anadolu’da mesafeler uzundur. Herhangi bir tura katıldığınızda bir gün içinde çok yer görebilirsiniz. Dokuz günlük bu turda fiyat 835 lira olarak belirlendi. Fiyata, 3 gece pansiyon, 5 gece çadır konaklama, kamp günlerinde 3 öğün kumanya paketi, Üçağız ve Kaş’ta akşam yemeği, Gey Köyü ve Faralya köyü’nde öğle yemekleri,Demre’den Kaleüçağız’a, Kaş’tan Boğaziçi Köyüne,Faralya’dan Ölüdeniz’e transfer dahildir. Kendi çadırı ile gelenlere 50 TL indirim yapılıyor.
Bilgi için: www.arnika.com.tr
Karadeniz Yayla Yolu
Ankara merkezli Ayder Turizm, Kara¬deniz yayla turlarını Ankara çıkışlı olarak düzenliyor. Yayla turunun bir bölümü Kaçkar Yolu yürüyüş parkurlarını içeriyor. Tura katılanlara Kaçkar Yolu üzerinde bulunan bölgelerde yürüyüş imkanı sunulu¬yor. 27 kişilik lüks midibus’larla yapılan altı gecelik turlarda fiyatlar iki kişilik odada kişi başı bin 50 lira, üç kişilik odalarda ise kişi başı 990 lira. Bu fiyata otobüsle ulaşım, tam pansiyon konaklama, müze ve ören yerlerine giriş, minibüslerle yayla transferleri, rehberlik hizmeti ve seyahat sigortası dahil.
Bilgi için: www.ayder.com.tr
Akbabalar Yolu
Köroğlu Dağları eteklerine doğru yapacağınız bu yolculukta kanat açıklığı üç metreyi bulan kara akbabaların peşine düşüp, geleneksel köy yaşamını tadacaksınız. Keyifli doğa gezilerini içeren bu turda, Türkiye’de yaşayan dört akbaba cinsini tek noktadan görebileceğiniz Beypazarı’nın Yazıca Köyü ve Karagöl’de keyifli saatler geçireceksiniz. Doğa Evi’nde başlayan sekiz saatlik turun fiyatı 35 TL. i için: www.dogadernegi.org
İnözü Vadisi Yolu
Beypazarı’nda bulunan İnözü Vadisi yolunu içeren gezi, kelebekler vadisi olarak da bilinen Sabakoz Vadisi içeriyor. Ankara’nın yanı başında yer alan Beypazarı, tarihi ve kültürel dokusunun yanı sıra doğanın tüm eşsiz güzellerini bize sunuyor. İnözü Vadisi, 100 kuş ve 65 kelebek türünü yanı sıra birçok bitki türünün görülebildiği nadir alanlardan birisidir.  İnözü Vadisi’nin içinde yer alan Sabakoz Vadisi ise su ve kuş seslerini dinlerken etrafınızda rengârenk kelebeklerin uçuştuğunu görebileceğiniz bir yürüyüş alanıdır.  Şans sizden yana olursa, gökyüzünde onlarca yırtıcı kuş türünün süzülüşünü dakikalarca hayranlıkla izleyebilirsiniz. 2.5 saatte tamamlanan bu turda fiyat 25 lira olarak belirlendi.
Bilgi için: www.dogadernegi.org
İstiklal Yolu
İnebolu sahilinden başlayıp sırasıyla Küre – Şeydiler – Kastamonu – Çankırı – Ankara’ya uzanan tarihi bir yoldur. Bu yolu diğer yollardan ayıran özellik ise Kurtuluş Savaşı yıllarında İnebolu’ya deniz yolu ile gelen cephanelerin bir biçimde cepheye ulaştırılması için kullanılan rota olmasıdır. O günlerin şartlarıyla ulaşım kağnılarla yapılmış. Mustafa Kemal’in “Gözüm Sakarya’da, kulağım İnebolu’da” sözleri Kurtuluş Savaşı’nda bu rotadan yapılan cephane ikmalinin, dolayısıyla İstiklal Yolu’nun ne kadar önemli olduğunu anlatıyor. Beş günlük turda fiyat 615 TL. Bilgi için: www.geziciyak.com
Valla Kanyonu Yolu
Doğayla baş başa kalacağımız bu turda Bartın-Ulus yolundan Kastamonu’nun Pınarbaşı ilçesine gidiyorsunuz. Şehir merkezinde bulunan Paşa Konağı ve Ilıca Şelalesi’ni ve Horma Kanyonu’nu oluşturan Ilıca kaynak noktasını inceliyorsunuz. Ilıca Şelalesi’nin önündeki gölette dilerseniz yüzebilirsiniz. Öğle yemeğinde barbekü parti yapacaksınız. Öğle yemeğinden sonra dünyanın en büyük kanyonlarından birisi olarak bilinen Valla Kanyonu’nu gezeceksiniz. Turun fiyatı 150 TL olarak belirlenmiş. Fiyata lüks otobüsle ulaşım, Gezgin 67 Tur ikramları, müze, ören yerleri giriş ücretleri ve rehberlik hizmeti dahil. Bilgi için: http://gezgin67tur.blogspot.com/
Gastronomi Yolu
Bu tura katılanlar, İskilip ve Kargı yaylalarında doğa yürüyüşleri yapıyor. Ancak turun asıl farkı bütün öğünlerde özel ve doğal yemeklerin sunuluyor  olması. Bu turda sunulan yemeklerden sadece ikisi, Vedat Milor’ün lezzetine bayıldığı İskilip Dolma ve Sırık Kebabı. Diğerlerinin lezzeti de bunları aratmıyor. Hafta sonu gerçekleştirilen iki günlük turun kişi başı fiyatı 350 lira.
Bilgi için: www.bukla.com
Karia Yolu
Muğla ve Aydın illerini kapsayan 800 kilometrelik trekking rotası Karia Yolu, ismini Antik Çağ’da bölgede yaşamış Karia uygarlığından alıyor. Pek çok köyden, el değmemiş, birbirinden güzel koylardan, zeytin ve badem ağaçlarının sarmaladığı tepelerden, kimisi sadece yürüyerek ulaşılabilen antik kentlerden geçen yol üzerinde çok sayıda konaklama imkânı bulunuyor. Sekiz günlük turun fiyatı kişi başı bin 354 TL. Bilgi için: www.cultureroutesinturkey.com
Kaçkar Yolu
Kaçkarlar, Doğu Karadeniz’de yer alan bol yağışlı ve bereketli topraklar üzerinde bulunuyor. Kaçkar – Kavron Zirvesi 3 bin 937 metreyle Kaçkarların en yüksek bölümünü oluşturur. Geniş buzullar ve erozyon sonucu oldukça engebeli ve kayalık olan bu dağları kapsayan gezi maceralı ve keyifli. Bir haftada tamamlanan ve zaman zaman otobüslerle yapılan bu gezide konaklamalar çadır ve pansiyonlarda yapılıyor. Fiyat kişi başı 800 TL’den başlıyor.
Bilgi için: www.arnika.com.tr
Turların girişimcilere sunduğu fırsatlar
Doğayla baş başa kalmak isteyenler için tanıttığımız gezi yollarını tercih edecek tatilciler, elinde 5 ila 20 bin TL arası sermaye bulunan girişimcilerin karşısına yatırım imkanları çıkarıyor. Yaz aylarında yapılacak ve çok sermaye gerektirmeyen bu tür işlerin yanı sıra, gençlerin yapabileceği işler de var. Örneğin, yabancı dil bilen gençler rehberlik, animatörlük, festival ve şenliklerde host-hosteslik, müzisyenlik, el sanatı hediyelik eşya satıcılığı yapabilirler. Böylece hem tatil yapıp hem de para kazanabiliyorlar.
Girişimciler ise uygun mevkilerde çadır, matara, yürüyüş ayakkabısı gibi kamp ve yürüyüş malzemesi satan yerler açabilir. Bungalov denilen ağaç evler yaptırıp bunları ve ATV denilen her türlü arazide gidebilen dört tekerlekli araçları
kiralayabilirler. Otantik çadırlarda gözleme ayran satabilirler.

Nehirlerde yapılacak rafting turları için bot ve kayık kiralamak da bir başka seçenek. Dağ veya deniz bisikleti kiralama işi de öyle. Köylü kadınların yaptığı yöreye özgü el sanatlarını satan stantlar açmak da mümkün. Ayrıca, dondurma, waffle, limonata, mayo, bikini, mangal kömürü, buz gibi ürünleri satan küçük birimler açmak da seçenek olabilir. Prefabrik yüzme havuzu, paintball, mini golf sahası, karting, içinde zıplanılan bir eğlence ve spor aleti olan trambolin alanları kurup işletme seçenekleri de var.

Yayın yeri ve tarihi: Para, Mayıs 2013Yazar: Kerem Kofteoglu
1963’te Mardin’de doğdu. İlk ve lise eğitimlerini İstanbul’da tamamladı. Dünya gazetesinde Reklam Bölümü'nde işe başladı. Sonra İstanbul Menkul Kıymetler Borsası’nı takip eden muhabirlerden biri oldu. Daha sonra sırasıyla Hürriyet Gazetesi’ne bağlı haftalık Ekonomist Dergisi ve Sabah grubunun Para dergisinde çalıştı. Bir dönem Turizm Yazarları Derneği’nin (TUYED) Başkanlığını yürüten Köfteoğlu, halen çeşitli dergilerde serbest gazetecilik yapıp, bazı kurumlara basın ve turizm danışmanlığı hizmeti veriyor.