Ghebreyesus: Tarih doğru hükmü verecek

Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) Genel Sekreteri Tedros Adhanom Ghebreyesus , şahsının ve DSÖ’nün çeşitli saldırılara ve itibarsızlığa uğramasına rağmen, hakikate ve doğruluğa bağlı kalınması durumunda bir gün gerçeklerin dünyaya ulaşacağını, tarihin her şeyi yargılayacağını söyledi.

Çin Devlet Konseyi Üyesi ve Dışişleri Bakanı Wang Yi, DSÖ Genel Sekreteri Ghebreyesus ile telefon görüşmesi yaptı. Wang Yi, Çin hükümeti ve halkının DSÖ’ye kararlılıkla destek verdiğini ve dünya halkının da aynı tutumu izlediğini belirtti.

Küresel salgının kritik dönemde bulunduğu bir durumda, DSÖ ve Genel Sekreteri desteklemesinin çok taraflılık kavramı ve ilkesinin, Birleşmiş Milletler (BM) statüsü ve rolünün ve salgınla mücadelede uluslararası toplumun birliğinin korunması anlamına geldiğini kaydetti.

Gelişmekte olan ülkelerden özellikle Afrika kıtasından gelen ilk DSÖ Genel Sekreteri’nin insanlık uygarlığının ilerici gelişimini sembolize ettiğini dile getiren Wang Yi, Tedros Adhanom Ghebreyesus’in göreve başlamasından beri küresel halk sağlığı davası için çok sayıda yaratıcı çalışma yürüttüğünü ve tüm taraflarca övgüyle karşılandığını ifade etti.

Wang Yi, salgınla mücadelede DSÖ’nün önemli rolünü oynamaya devam etmesi gerektiğini kaydederek, DSÖ’ye karşı saldırı ve karalamanın gerçeklere dayanmadığına ve baskı ve tehditlerin vicdana sahip olan hiçbir ülkenin desteğini kazanmadığına dikkat çekti. Wang Yi, genel sekreterin DSÖ’ye öncülük ederek, mesleki etik ve bilimsel tutum yaklaşımınla uluslararası toplumun salgınla mücadelesi için eşgüdüm sağlamaya devam etmesini istediklerini ve mevcut işbirliği temelinde DSÖ’ye destek gücünü artırmaya hazır olduklarını ifade etti.

Tedros Adhanom Ghebreyesus, mevcut durumda dünyanın salgının kritik anında bulunduğunu ve virüsün sınır tanımadığını dile getirerek, uluslararası toplumun bölünmesi durumunda virüsün daha hızlı bir şekilde ve daha uzun bir zaman yayılacağını ve daha fazla cana mal olacağını belirtti. (CRI)Yazar: Kerem Kofteoglu
1963’te Mardin’de doğdu. İlk ve lise eğitimlerini İstanbul’da tamamladı. Dünya gazetesinde Reklam Bölümü'nde işe başladı. Sonra İstanbul Menkul Kıymetler Borsası’nı takip eden muhabirlerden biri oldu. Daha sonra sırasıyla Hürriyet Gazetesi’ne bağlı haftalık Ekonomist Dergisi ve Sabah grubunun Para dergisinde çalıştı. Bir dönem Turizm Yazarları Derneği’nin (TUYED) Başkanlığını yürüten Köfteoğlu, halen çeşitli dergilerde serbest gazetecilik yapıp, bazı kurumlara basın ve turizm danışmanlığı hizmeti veriyor.