Göksel Ailesi’nin çiğ köfteleri Çin’de kapışılıyor…

Şebnem ve Aytekin çiftinin gıda mühendisi girişimci oğlu Tolga Göksel, 2015’te  Guangzhou’nun Panyu bölgesinde Mersa Entegre Et Ürünleri Fabrikası’nı kurdu. Son teknolojiyle donatılan fabrika, bir yıl sonra üretime geçerek, Çin Gıda ve İlaç İdaresi tarafından verilen Gıda Üretim Lisansını aldı.

Üretim kalitesinin ISO, HACCP ve ECOLAB  standartlarına uygun şekilde geliştirilmesinin ardından,  Malezya IFRC Asia’dan baharat ve et konusunda Helal sertifikası da alındı. Göksel Ailesi, günümüzde İstanbulAteşi markasıyla Çin’deki birçok Müslüman lokantanın Helal et ihtiyacını karşılıyor.

Aile, Avustralya’dan ithal ettikleri etleri sucuk, salam, sosis jambon, et ve tavuk döneri şeklinde işleyip İstanbulAteşi markasıyla satışa sunuyor. Gıda mühendisi girişimci Tolga Göksel, ürünlerini Çin’in en büyük internet satış ağı Taobao üzerinden de otel, restoran ve süpermarketlerin yanı sıra, bireysel müşterilere ulaştırıyor. Guangzhou Başkonsolosu Kurtuluş Aykan’ın da sık sık ziyaret ettiği  İstanbulAteş’inin hizmet verdikleri bölgenin tek resmî ve lisanslı et üreticisi Türk unvanına sahip olduğu belirtiliyor. Aşağıdaki resimde bir ziyaretlerden birinde (soldan sağa) Şebnem Göksel, Kurtuluş Aykan, Tolga Göksel ve Aytekin Göksel birlikte pozu görünüyor.

Tolga’nın öğretmen emeklisi annesi Şebnem hanım, kısa süre önce aile için yaptığı midye tava, çiğ köfte ve mantıları Çin’in önde gelen sosyal medya platformu WeChat’te paylaştı. Bu paylaşımdan sonra başta Çin’deki Türkler olmak üzere, ürünlerini belen müşterilerinden gelen sipariş taleplerini değerlendiren aile, mevcut ürünlerine ek olarak, çiğköfte ve mantı üretimi geçmeye karar verdi.  Şebnem Göksel’in elinden çıkma, içine bol ceviz koyulan etsiz çiğköftenin yoğun talep gördüğü belirtiliyor. Bu arada Göksel Ailesi’ne Çin’de Helal lokanta zinciri sahibi olan Çinli bir Müslüman’dan tüm lokantalarının Helal et ihtiyacına yönelik bir teklif geldiği, teklifin de değerlendirilme aşamasında olduğu ileri sürülüyor.Yazar: Kerem Kofteoglu
1963’te Mardin’de doğdu. İlk ve lise eğitimlerini İstanbul’da tamamladı. Dünya gazetesinde Reklam Bölümü'nde işe başladı. Sonra İstanbul Menkul Kıymetler Borsası’nı takip eden muhabirlerden biri oldu. Daha sonra sırasıyla Hürriyet Gazetesi’ne bağlı haftalık Ekonomist Dergisi ve Sabah grubunun Para dergisinde çalıştı. Bir dönem Turizm Yazarları Derneği’nin (TUYED) Başkanlığını yürüten Köfteoğlu, halen çeşitli dergilerde serbest gazetecilik yapıp, bazı kurumlara basın ve turizm danışmanlığı hizmeti veriyor.