Gökyüzü daha mavi, sular daha temiz, dağlar daha yeşil

Beijingli Zou Yi, Wechat üzerinden sabah çektiği gökyüzü fotoğrafını paylaştı. Zou Yi, aynı lokasyonda farklı zamanlarda çekilen fotoğrafları da karşılaştırdı. Hangi gün mavi gökyüzü, hangi gün hava kirliliği var, net bir şekilde görülebiliyor. Son yedi yılda Zou Yi’nin fotoğraflarındaki mavi gökyüzü arttı.

Orman bekçisi Dong Jingshan, Shandong eyaletinin Zibo kentine bağlı Yiyuan ilçesinde orman yangınları ve ağaçların yasadışı kesilmesini önlemek için bir orman çiftliğini koruyor. Dong Jinshan, her gün 10 kilometreden fazla dağ yolunda devriye atıyor ve ayda bir çift ayakkabı eskitiyor. Şu an Dong’un baktığı ormanlığın yeşil alanı 867 bin metrekare ve orman kapsama oranı yüzde 90’dan fazladır. Doğrudan ekonomik fayda 10 milyon RMB’yi buluyor.

Liaoning eyaletinin Panjin kentine bağlı Shuimuqinghua mahallesinin yetkilisi Liu Nana, her gün en az 10 bin adım atıyor. Nehir bekçisi olduğundan beri Liu Nana artık bir “sporcu” oldu. Liu Nana, her gün iki kez devriye gezdiğini ve herhangi bir yasa dışı kanalizasyon veya çöp boşaltımı eylemini gördüğünde hemen müdahale ettiğini söyledi.
Nehirdeki su kalitesi önemli ölçüde arttı.

Geçtiğimiz birkaç yılda Çin ekonomisi hızlı bir şekilde gelişti. Ancak yıllar içinde biriken hava kirliliği ve su kirliliği gibi çevre sorunları da sık sık ortaya çıktı. Halkın güzel bir ekolojik çevreye olan ihtiyacı giderek acil hale geliyor.

Çevre halkın geçim kaynağıdır. Yeşil dağlar güzellik ve mavi gökyüzü mutluluktur. Çin Cumhurbaşkanı Xi Jinping, insanların düşüncelerine, beklentilerine ve aciliyetine aktif olarak cevap vermeleri, ekolojik medeniyet inşasını yürütmeleri, daha yüksek kaliteli ekolojik ürünleri sağlamaları ve halkın güzel bir ekolojik çevreye yönelik artan ihtiyaçlarını karşılamaları gerektiğini vurguladı.

2013’ten beri, atmosfer, su ve toprak korumak için bir dizi çevresel yönetişimin üst düzey tasarım uygulamaları yerine getirildi. Kömürle çalışan elektrik üretim birimlerinin yüzde 86’sı ultra düşük emisyonlara ulaştı. Beijing, Tianjin ve Hebei’deki 60 binden fazla gazla ilgili “kirli” işletme düzenlemeleri tamamladı. Çin’in kuzey bölgesinde 10 milyondan fazla hanede ısınma için kömüre veda ederek, elektrik ile doğal gaz gibi daha temiz ısıtma yöntemlerine başvuruyor.

Çin dünyanın en büyük atıf su arıtma kapasitesine sahip ülke haline geldi. 2 bin 804 içme suyu kaynağındaki 10 bin 363 ekolojik ve çevresel sorun çözüldü. Öte yandan Çin Komünist Partisi (ÇKP) 18. Ulusal Kongresi’nden bu yana ülke çapında toplam 520 bin kilometrekarelik ormanlık alan inşası tamamlandı.

Ekolojik çevre korumanın başarısı veya başarsızlığı, ekonomik yapının ve ekonomik kalkınma modunun dönüşümüne bağlı. Son yıllarda Çin ekonomik kalkınma yöntemini değiştirmeye ve kaynak ve enerji kullanımının verimliliğini artırmaya devam ediyor. Hebei eyaletinin Qianan kenti zengin demir cevherine sahip ve çelik şirketleri bambu filizleri gibi ortaya çıktı.

Endüstriyel kapasitenin azaltılması, Hebei eyaletinde endüstriyel yapının ayarlanması için kilit bir strateji haline geldi. 2014’ten bu yana çelik şehri Qianan toplam 10 milyon ton demir ve 10 milyon ton çelik üretim kapasitesini düşürdü. Bunun yanı sıra, yerel çelik ve demir şirketleri çevrenin korunmasına yatırımları artırarak, endüstriyel zinciri genişletti, çelik ve demir endüstrisinde yüksek katma değerli ürünlerin oranını yükseltti. Bazı çelik ve demir girişimcileri dikkatini biyoekoloji ve ekolojik tarım gibi yeşil endüstrilere çevirdi. Qianan’daki ekolojik çevrenin kalitesi önemli ölçüde iyileşti.

Son yıllarda Çin’in enerji yapısı optimize edildi ve temiz enerji, Çin’in enerji tüketiminin yüzde 23,4’ünü oluşturdu. Ekolojik çevreyi korumak için sisteme dayalı hukukun üstünlüğünde ısrar edilmeli. Çin ekolojik medeniyet alanında ondan fazla reform önlemi uygulamaya koydu ve ilgili yasa ve yönetmeliklerin revizyonu hızlandı.

Bunun yanı sıra, yetersiz uygulama ve etkisiz cezalandırma durumu da değişiyor. Bu yılın Mayıs ayında ÇKP Merkez Komitesi’nden gönderilen ekolojik ve çevre koruma teftiş ekibi, yerel markalara denetim durumu hakkında bildirimde bulundu ve eksiklikleri öne sürdü. İlk teftişte yaklaşık 150 bin kişinin şikayet ettiği ekolojik çevre sorunları çözüldü ve binlerce kişilik kadro hatalardan sorumlu tutuldu. (CRI)Yazar: Kerem Kofteoglu
1963’te Mardin’de doğdu. İlk ve lise eğitimlerini İstanbul’da tamamladı. Dünya gazetesinde Reklam Bölümü'nde işe başladı. Sonra İstanbul Menkul Kıymetler Borsası’nı takip eden muhabirlerden biri oldu. Daha sonra sırasıyla Hürriyet Gazetesi’ne bağlı haftalık Ekonomist Dergisi ve Sabah grubunun Para dergisinde çalıştı. Bir dönem Turizm Yazarları Derneği’nin (TUYED) Başkanlığını yürüten Köfteoğlu, halen çeşitli dergilerde serbest gazetecilik yapıp, bazı kurumlara basın ve turizm danışmanlığı hizmeti veriyor.