Güle güle Alipay, Hoş geldin Dijital RMB

Merkez Bankası konumundaki Çin Halk Bankası, ülkenin bazı bölgelerinde dijital para kullanımını test etmeye başladı. Mevcut mobil ödeme sistemi Alipay ile WeChat Pay’ın bu gelişmeden olumsuz etkilenmesi bekleniyor.

Çin Halk Bankası (PBOC), dijital para (RMB) pilot uygulamasını Shenzhen, Suzhou, Chengdu ve Hebei eyaletinde Xiongan bölgesinde test etmeye başladı.

Söz konusu bölgelerde dijital para kullanımının ilk etapta catering ve perakende satış gibi tüketim alanlarında kullanılacağı belirtiliyor.

Sichuan Newsnet’in hazırladığı rapora göre, Chengdu’nun dijital para birimini çevrimiçi ve çevrimdışı tüketim faaliyetlerinde uygulayacak.

Xiongan’da genel olarak takas hizmetlerinde, Shenzhen’de ise banka çalışanlarının dijital para birimi ile vergi ödeyecek. Bu arada 2022 Pekin Kış Olimpiyatları’nda dijital paranın kullanılması için testler yapıldığı kaydediliyor.

Dijital RMB nedir?

PBOC dijital para araştırma enstitüsü başkanı Mu Changchun, ülkede ödemelerin dijital para birimiyle temassız olabileceğini ve iki elektronik cüzdanlı cep telefonu arasında işlem yapılabileceğini söylüyor.

Mu, mevcut Alipay ve WeChat Pay e-ödemelerin internete dayalı olduğunu hatırlattıktan sonra, “Dijital parada ise iki cep telefonu birbirine yaklaştırıldığında, ödeme ve takas işlemleri çevrimdışı da yapılabilecek” diyor.

Ayrıca, insanların bir banka hesabı olmadan dijital parayı elde etmesinin mümkün olacağını bunun da insanların Çin bankasında bir banka hesabı açmak zorunda kalmadan dijital para birimini kullanmalarına izin verileceği anlamına geldiği belirtiliyor.

Ulusal Finans ve Kalkınma Enstitüsü araştırmacısı Dong Ximiao “Kağıt ve madeni paralarla karşılaştırıldığında, dijital para birimi baskı, nakliye ve yönetim masrafları gibi baskı maliyetlerini azaltabilir” dedikten sonra “Dijital renminbi, gelecekte paranın bir kısmını değiştirecek, ancak yakında tüm banknotları ortadan kaldırmayacak. Nakit para ve dijital para ile ödeme yapmak uzun süre birlikte yaşayacak” diye ekliyor.Yazar: Kerem Kofteoglu
1963’te Mardin’de doğdu. İlk ve lise eğitimlerini İstanbul’da tamamladı. Dünya gazetesinde Reklam Bölümü'nde işe başladı. Sonra İstanbul Menkul Kıymetler Borsası’nı takip eden muhabirlerden biri oldu. Daha sonra sırasıyla Hürriyet Gazetesi’ne bağlı haftalık Ekonomist Dergisi ve Sabah grubunun Para dergisinde çalıştı. Bir dönem Turizm Yazarları Derneği’nin (TUYED) Başkanlığını yürüten Köfteoğlu, halen çeşitli dergilerde serbest gazetecilik yapıp, bazı kurumlara basın ve turizm danışmanlığı hizmeti veriyor.