Hainan Serbest Ticaret Limanı’nın planı açıklandı

Çin Devlet Konseyi, Hainan Serbest Ticaret Limanı inşasıyla ilgili genel planı açıkladı. Liman inşasının iki aşamalı olarak tamamlanacağı belirtiliyor.

Konsey tarafından düzenlenen basın toplantısına, Ulusal Kalkınma ve Reform Komisyonu ile Maliye Bakanlığı ve Ticaret Bakanlığı gibi kurumlardan yetkililer katıldı.

Ulusal Kalkınma ve Reform Komisyonu Başkan Yardımcısı Lin Nianxiu toplantıda yaptığı konuşmada, plana göre Hainan Serbest Ticaret Limanı inşasının tamamlanmasından sonra, bölgede ticaret, yatırım, sınır ötesi sermaye akışı, personel giriş-çıkışı, taşımacılık, verilerin güvenli ve düzenli şekilde nakliyesi olmak üzere altı alanda kolaylık gerçekleştirileceğini belirtti.

Liman inşasının iki aşamalı olarak tamamlanacağına işaret eden Lin, ilk aşamada 2025 yılına kadar ticaret ve yatırımın serbestleştirilmesi ve kolaylaştırılması hedefine ulaşmak üzere, açılma sürecinin düzenli olarak ilerletileceğini dile getirdi.

Lin, ikinci aşamalı hedef kapsamında da 2035 yılına kadar, açılma prosedürünün ve ilgili düzenlemelerin daha da iyileştirileceğini kaydeeti. Lin, “Ticaret, yatırım, sınır ötesi sermaye akışı, personel giriş-çıkışı, taşımacılık, verilerin güvenli ve düzenli şekilde nakliyesi olmak üzere altı alanda tamamen serbestlik ve kolaylık gerçekleştirilecek. Böylece yüksek seviyeli bir serbest ticaret limanının inşası tamamlanmış olacak.” diye konuştu. (Kaynak:  CRI )Yazar: Kerem Kofteoglu
1963’te Mardin’de doğdu. İlk ve lise eğitimlerini İstanbul’da tamamladı. Dünya gazetesinde Reklam Bölümü'nde işe başladı. Sonra İstanbul Menkul Kıymetler Borsası’nı takip eden muhabirlerden biri oldu. Daha sonra sırasıyla Hürriyet Gazetesi’ne bağlı haftalık Ekonomist Dergisi ve Sabah grubunun Para dergisinde çalıştı. Bir dönem Turizm Yazarları Derneği’nin (TUYED) Başkanlığını yürüten Köfteoğlu, halen çeşitli dergilerde serbest gazetecilik yapıp, bazı kurumlara basın ve turizm danışmanlığı hizmeti veriyor.