Hangi Tur Operatörü, Hangi Pazarın Lideri?

Türkiye, 2019 yılında ağırladığı 52,3 milyon ziyaretçiyle turizmde dünya 6’ncısı oldu. Dünyada hızla yayılıp insan sağlığını olumsuz etkileyen Koronavirüsün ekonomi ve turizm üzerindeki yıkıcı etkisi de devam ediyor.

Bu yılın başında küresel turizmdeki büyümenin yüzde 3-4 olacağını tahmin eden Dünya Turizm Örgütü (UNWTO) uzmanları, salgının küresel bir tehdit halene gelmesiyle büyüme tahminlerini yüzde 1-3 şeklinde revize etti.

Ekin Grubu Araştırma Birimi, 2019 yılında Türkiye’ye hangi pazardan hangi tur operatörünün ne kadar turist getirdiğini içeren İncoming Raporu’nu açıkladı. Türkiye’nin ‘Turizm Başkenti’ olarak anılan Antalya’nın baz alınarak hazırlanan İncoming Raporu’nu sizler için özetledik.

Rusya’da rekabet kızışıyor

Rusya, Türkiye geneli ve Antalya’dan gelen ziyaretçi sayısında arkasından gelen Almanya ile arayı açarak ilk sıraya oturdu. 2019’da Türkiye’ye Rusya’dan gelen toplam 7 milyon ziyaretçi gelirken, bunun 5.3 milyonu Antalya’ya geldi. Antalya’ya gelenlerin yarısından fazlasını üç firma; Anex, Odeon / Coral ve Pegas getirdi. 2019 yılında Rusya pazarının sürprizi TUI oldu. TUI Rusya’dan getirdiği 520 bin turist sayesinde Türkiye incoming pazarının  lideri oldu. Rusya incoming pazarında firmalar arasındaki rekabet Avrupa ülkeleri pazarına göre daha sert yaşanıyor.

Almanya’da Meeting Point TUI’nin yerini aldı

Türkiye’nin en çok turist aldığı ülkelerden ikinci sıradaki Almanya’da,FTI bünyesindeki Meeting Point Antalya’da TUI’nin önüne geçerek lider oldu.

2019 yılında Almanya’dan Türkiye’ye toplam 5.7 milyon ziyaretçi geldi. Bunun yarısına yakınını oluşturan2.6 milyon kişi Antalya’ya geldi. Almanya’dan Antalya’ya gelenlerin yarısından fazlasını da tek bir firma, FTI’nin Meeting Point’i getirdi. Almanya’dan Antalya’ya en çok turist getirenlerden TUI 420 bin kişi ile ikinci sırada.

Antalya incoming pazarında 2019 yılının sürprizi Thomas Cook oldu. İflas eden Thomas Cook’u Türkiye partneri Diana 320 bin kişi ile 3. sırada.

Ukrayna’da lider Anex

2019 yılında Ukrayna’dan Türkiye’ye toplam 1.5 milyon ziyaretçi geldi. Bunun 800 bini Antalya’ya geldi. Antalya’dan gelenlerin firmalara göre dağılımında Anex, 190 bin kişi ile ilk sırada. Anex’i 150 bin kişi ile Tantur izliyor. 3. sırada 121 bin kişi ile Odeon / Coral var. Buna göre Ukrayna’dan Antalya’ya gelenlerin yarısından fazlasını üç firma getirdi.

Ukrayna’nın Antalya ilgisi 2016 yılından beri artarak sürüyor. İlginin önümüzdeki dönemde de devam etmesi bekleniyor. Ukrayna pazarı büyük oranda Rusya’daki Türk kökenli tur operatörlerinin elindeyken 2019 yılında TUI’nin Rusya’daki atağına paralel olarak bu pazarda öne çıktı.

İngiltere’den Incoming’de lider MTS

İngiltere’den Türkiye’ye 2018 yılında toplam 2.5 milyon ziyaretçi geldi. Bunların 719 binini Antalya’ya gelen ziyaretçiler oluşturuyor. İngiliz pazarı Antalya’nın son yıllarda yükselen pazarlarından biri. İngiltere’den Antalya’ya en çok turisti MTS getirdi.

Önceki yıllarda Antalya’ya en çok turist gönderen Thomas Cook’un iflası üzerine İngiliz tur operatörü Jet2 atağa geçerken, arkasından iflas eden Thomas Cook’un uzun yıllar partnerliğini yapan Diana Travel EasyJet’in kurduğu tur operatörlüğü ile anlaştı. EasyJet’in pazara girmesi ve Jet2’nun atağı ile 2020’de pazarda önemli değişiklikler olmasına neden olacak.

İskandinav ülkeleri pazarı TUI’de

Türkiye geneli ve Antalya için eskiden önemli pazarlardan biri olan İskandinav ülkelerinden 2019 yılında Türkiye’ye gelen toplam ziyaretçi 1.1 milyon oldu Bunun 633 binini Antalya’ya gelenler oluşturuyor. İskandinav ülkelerinden Antalya’ya en çok turisti TUI getirdi.  TUI’yi, uzun süre bu pazarın lider iken 2019’da 69 bin kişi ile listeye ikinci sıradan giren Astral izliyor. İskandinav ülkeleri 2014 yılında 899 bin kişi ile zirveye ulaşmıştı. 2016’da yaşanan kırılmayla 414 bine düştü. 2018 yılına kadar bu sayılarda giden İskandinav ülkelerinden gelenlerin sayısı 2019 yılında yüzde 50’ye yakın bir artış göstermesine rağmen hala 2014 yılının gerisinde.

Polonya’nın lideri Odeon / Coral

Polonya, hem Türkiye genelinin, hem de Antalya’nın yükselen pazarlarından. 2019 yılında Polonya’dan Türkiye’ye toplam 880 bir ziyaretçi geldi. Bunun 554 binini Antalya’ya gelenler oluşturuyor. Yükselen pazar Polonya’dan en çok turisti Oti Holding bünyesindeki tur operatörü Odeon / Coral getirdi. 2019 yılında Antalya’ya 192 bin turist getiren Odeon/ Coral önceki yıllarda da Polonya pazarının lideriydi.

Polonya’dan Antalya’ya getirilen turist sayısında lider Odeon / Coral’ı, 159 bin kişi ile TUI / Tantur izliyor.Türkiye geneli ve Antalya’nın Polonya’da yakaladığı yükseliş trendinin önümüzdeki dönemde de sürmesi bekleniyor.

Hollanda’nın lideri açık ara ile Corendon

Hollanda’dan Türkiye’ye 2019 yılında toplam 1.1 milyon ziyaretçi geldi. Bunun 434 bini Antalya’ya geldi. Antalya’ya Hollanda’dan en çok turisti birkaç yıldır bu pazarın liderliğini elinde tutan Corendon getirdi. 2019 yılında Antalya’ya 141 bin turist getiren Corendon’u 94 bin kişi ile TUI / Tantur izliyor. Buna göre Hollanda pazarının yarısı iki firmanın elinde. Hollanda’dan gelenler 2017 yılında 257 bin kişiye kadar düştükten sonra 2018 yılında yeniden yükselişe geçti. Hollanda’dan gelen turist sayısındaki artış Türkiye genelinde önemli bir artış göstermezken Antalya’ya gelenler yüzde 30’un üzerinde artı.

Romanya pazarında beş firma arasında dengeli dağılım var

Türkiye için eski, Antalya için yeni pazarlardan olan Romanya’dan 2019 yılında toplam 763 bin ziyaretçi geldi. Bunların 252 bini Antalya’ya geldi. Romanya’dan Antalya’ya en çok turisti ITS getirdi. Romanya’dan Antalya’ya turist getiren beş firmanın sayıları birbirine yakın. Romanya’dan gelenlerin sayısı 2016’dan beri düzenli olarak artıyor.

Kazakistan, istikrarlı büyüyen Pazar

Kazakistan pazarı Türkiye geneli ve Antalya’da sayısal olarak da firma bazında da dengeli ve istikrarlı. Kazakistan’dan 2019 yılında Türkiye’ye toplam 455 bin ziyaretçi geldi. Bunun 234 bin kişisi Antalya’ya geldi. Kazakistan’dan en çok turisti Anex getirdi. Anex 20 bin kişi ile ilk sıradayken, onu 23 bin kişi ile Akay izliyor. Kazakistan pazarı Türkiye geneli ve Antalya’da sayısal olarak dengeli bir seyir izlerken bu pazarda faaliyet gösteren firmaların pazar paylarında da büyük fark yok.

İsrail’den gelenler siyasal gerginliğe rağmen artıyor

İsrail’den Türkiye’ye ve özellikle de Antalya’ya bir dönem çok sayıda turist geliyordu. Fakat Türkiye ile İsrail arasındaki siyasal gerginlikler gelen turist sayısında düşüşe neden oldu. Son yıllarda gelen kişi sayısında yavaştan da olsa yükseliş görülmeye başlandı. 2019 yılında Türkiye’ye İsrail’den toplam 569 bin turist geldi. Bunun 191 bini Antalya ‘ya geldi. İsrail’den Antalya’ya en çok turisti Kalanit getirdi. Onu Belmando izliyor. İsrail’den Antalya’ya gelenlerin yüzde 70’e yakının üç firma getirdi.

Çekya (Çek Cumhuriyeti) hızlı büyüyen pazarlardan

Çekya (Çek Cumhuriyeti)’dan gelen ziyaretçi sayısı, Türkiye genelinde ve Antalya’da düzenli olarak artıyor. Çekya’dan 2016 yılında gelenlerin sayısı 126 bin iken, bu sayı 2019 yılında 311 bine yükseldi. Aynı dönemde Antalya’ya gelenlerin sayısı da 83 binden 227 bine yükseldi. Çekya pazarının bir diğer özelliği de Türkiye’ye gelenlerin yüzde 70’inin Antalya’ya gelmesi. Çekya’dan 2019 yılında Antalya’ya en çok turisti FTI’nin Meeting Point’i getirdi. Meeting Point’i Der Touristik izliyor.

Belçika pazarında TUI ile Corendon yarışıyor

Türkiye geneline ve Antalya’ya gelen turist sayısı düzenli olarak artan Belçika pazarında faaliyet gösteren firmaların pazar payları da dengeli biçimde gelişiyor. 2019 yılında Belçika’dan Türkiye’ye toplam 557 bin turist geldi. Bunun 174 binini Antalya’ya gelenler oluşturdu. Belçika’dan Antalya’ya en çok turisti TUI getirdi. TUI’yi az farkla Corendon izliyor. Corendon’dan sonraki firmalar da birbirlerine yakın sayıda turist getirdi.

Litvanya, gelişen yeni pazarlardan

Türkiye’nin yeni ve gelişen pazarlarından Litvanya’dan 2019 yılında toplam 229 bin turist geldi. Bunların 175 bini Antalya’ya geldi. Litvanya’dan Antalya’ya en çok turisti Akay getirdi. Akay’ı az farkla Kilit Global izliyor. İki firmanın getirdiği turist Antalya toplamının yüzde 80’den fazlasını iki firma oluşturuyor.

İsviçre’de artış var ama…

İsviçre’den Türkiye’ye 2019 yılında 311 bin turist geldi. Bunun yarısını oluşturan 151 bin kişi Antalya’ya geldi. İsviçre’den gelenlerin sayısı son iki yıldır yükselmeye başladı. Ancak hâlâ 2014 yılının gerisinde.

2014 yılında İsviçre’den Antalya’ya 181 bin turist gelmesine rağmen bu sayı 2016’da 77 bine düştü. Sonraki yıllarda yükselişe geçtiyse de 2019 yılında gelenler 2014 yılında gelenlerden daha az. 2019 yılında İsviçre’den Antalya’ya en çok turisti Meeting Point getirdi. Onu az farkla TUI izliyor.

İran’dan gelenler azalıyor

Türkiye’ye gelen ziyaretçilerin ülkelere göre dağılımında İran ilk sıralarda yer alıyor. Ancak İran’dan gelenlerin sayısındaki yükseklik daha çok başka ülkelere gitmek için Türkiye üzerinden geçmelerinden kaynaklanıyor. İran’dan Türkiye’ye gelenlerin sayısının iki milyonun üzerinde olmasında bu nokta gözardı edilmemeli. Bu arada İran’dan gelenlerin sayısında düşüş yaşanıyor. 2017 yılında İran’dan Türkiye’ye gelen toplam ziyaretçi 2.5 milyon iken bu sayı 2019’da 2.1 milyona düştü İran’dan Antalya’ya gelenlerin sayısı da benzer biçimde 2017 yılında 102 bin iken 2019’da 77 bine düştü. İran’dan Antalya’ya en çok turisti Azra Tur getirdi.

Avusturya pazarı toparlanıyor

Avusturya’dan Türkiye’ye gelenlerin sayısı yıldan yıla artış gösterirken 2014 yılında ani bir düşüş yaşandı. 2019 yılında Avusturya’dan Türkiye’ye 401 bin turist geldi. Antalya’ya gelenlerin sayısı ise 118 bin.  2014 yılında Avusturya’dan gelenlerin sayısı 224 bin iken 2019 yılında önceki yıllara göre artmış olmasına rağmen 2014 yılının yarısı kadar. Avusturya’dan Türkiye’ye 2019 yılında gelenlerin sayısı 118 bin. Bu, 2014 yılının yarısıdır. Avusturya’dan 2019 yılında Antalya’ya en çok turisti TUI getirdi TUI’yi Meeting Point izliyor.

Belarus pazarı sessiz sedasız gelişiyor

Belarus(Beyaz Rusya)’dan Türkiye’ye 2019 yılında gelenlerin sayısı 258 bin kişi. Bu sayı 2017 yılında 229 bindi. Bu dönemde Belarus’tan  Antalya’ya  gelenlerin sayısı da 2017’de 70 bin iken, 2019 yılında 189 bine yükseldi. Belarus’dan Antalya’ya 2019’da en çok turisti Kilit Global getirdi. Onu Odeon Coral izliyor.Yazar: Kerem Kofteoglu
1963’te Mardin’de doğdu. İlk ve lise eğitimlerini İstanbul’da tamamladı. Dünya gazetesinde Reklam Bölümü'nde işe başladı. Sonra İstanbul Menkul Kıymetler Borsası’nı takip eden muhabirlerden biri oldu. Daha sonra sırasıyla Hürriyet Gazetesi’ne bağlı haftalık Ekonomist Dergisi ve Sabah grubunun Para dergisinde çalıştı. Bir dönem Turizm Yazarları Derneği’nin (TUYED) Başkanlığını yürüten Köfteoğlu, halen çeşitli dergilerde serbest gazetecilik yapıp, bazı kurumlara basın ve turizm danışmanlığı hizmeti veriyor.