Harrods, İngiltere dışındaki ilk mağazasını Çin’de açıyor

İngiliz lüks mağaza grubu Harrods, hizmet verdiği ülkenin ötesine geçen adımı atarak ilk mağazasını Çin’in Şanghay şehrinin Pudong bölgesinde The Residence adı altında açıyor.

Daily Telegraph’ın haberine göre, şirketin genel müdürü Michael Ward, Harrods’ın on yıldan fazla bir süredir Asya ülkesine yatırım yaptığını açıkladıktan sonra” Çin pazarında sürekli büyüyorduk. Biz de ürünlerinize olan talep ihtiyacını karşılamak için ülkede kalıcı mağaza açmaya karar verdik” dedi.

Harrods’un The Residence adı altında Çin’in Şanghay kenti Pudong bölgesinde hizmete açacağı satış noktası, lüks markanın İngiltere dışındaki lüks ürünlerinin satıldığı ilk mağaza olacak. Şanghay’daki mağazanın bu yıl içinde hizmete gireceği tahmin ediliyor. Burada özel tüketicilere sınırlı girişi imkânı verilip, yiyecek içecek ve etkinlikler gibi diğer hizmetlerin de sunulacağı belirtiliyor.

İngiliz lüks mağaza grubu Harrods, 1849’da Charles Henry Harrod tarafından Londra’da kuruldu. Londra’da beş katlık yaklaşık 90 bin metrekarelik alana yayılan mağaza, yılda yaklaşık 15 milyon ziyaretçiyi ağırlıyor. Şirket 2010 yılında, Katar Holdinge ait Katar fonu tarafından, 1,5 milyar sterline (yaklaşık 1,9 milyar dolar) satın alındı.Yazar: Kerem Kofteoglu
1963’te Mardin’de doğdu. İlk ve lise eğitimlerini İstanbul’da tamamladı. Dünya gazetesinde Reklam Bölümü'nde işe başladı. Sonra İstanbul Menkul Kıymetler Borsası’nı takip eden muhabirlerden biri oldu. Daha sonra sırasıyla Hürriyet Gazetesi’ne bağlı haftalık Ekonomist Dergisi ve Sabah grubunun Para dergisinde çalıştı. Bir dönem Turizm Yazarları Derneği’nin (TUYED) Başkanlığını yürüten Köfteoğlu, halen çeşitli dergilerde serbest gazetecilik yapıp, bazı kurumlara basın ve turizm danışmanlığı hizmeti veriyor.