Hem gezecek hem de Türkiye’yi tanıtacak

Turizme rehber olarak başlayıp, 50 yıllık sürede tur operatörü şirketi Bentour’u satın alıp yoluna devam eden Kadir Uğur, işleri oğlu Deniz’e devrederek iki yıl sürecek dünya turuna çıktı. Uğur, bu zorlu yolculuğa Kuşadası Pine Bay Hotel’den, Ben Swiss Yacht adlı  17 metrelik  Hanse 575 modeli yelkenli yatıyla çıktı.

Kendisini uğurlama töreninde yaptığımız sohbette bu dünya turunun 30 yıllık hayelin gerçeğe dönüşmesin yanı sıra, Türkiye için de önemli bir anlamı olduğunu gördük. Kadir Uğur, çıktığı bu dünya turunda 62 ülkeyi gezecek ve şimdilik çeşitli ülkelerde faaliyet gösteren 20 yatçılık kulübünden randevuları almış. Yatçılık kulübü yöneticilerine Türkiye’yi tanıtırken, onlardan aldığı bilgileri de nerdeydiler nerelere geldiler biçiminde yorumlayıp  www.bentour-weltumsegelung.com  adresindeki bloğunda yayınlayacak.

Dünya turunun her aşamasını bu blogdan paylaşacak olan Uğur, bloğa sadece yazı ve değerlendirmelerini değil, drone’dan çekilen video ve fotoğrafları da paylaşacak. Uğur, Kuşadası’ndan başlattığı ve 19 nisan 2019’da doğduğu yer olan İstanbul Büyükçekmece’de bitireceği dünya turundaki izlenimleri daha sonra bir kitapta toplayacak. Uğur’un notlarını gazeteci Halit Çelikbudak roman tadında derleyip toparlayacak.

Buruk ayrıldı

Ben Swiss Yacht ile iki yıl sürecek dünya turunun veda partisini Kuşadası’ndaki Pine Bay Resort’te veren Kadir Uğur’u çeşitli kesimlerden dostları yalnız bırakmadı. Bunlar arasında Türkiye Cumhuriyeti 53. Hükümeti Başbakanı Mesut Yılmaz, Kuşadası Kaymakamı Muammer Aksoy, Kuşadası Belediye Başkanı Özer Kayalı, Büyükçekmece Belediye Başkanı Hasan Akgün, Kuşadası Belediye Başkan Yardımcıları Muzaffer Eryiğit, Tufan Asrav, Kuşadası Belediye Meclis Üyeleri Canan İnanç, Zekeriya Tünk, Hakan Turhan, Kültür ve Turizm Bakanlığı’ndan Eski Tanıtma Genel Müdürü Hüsnü Gümüş, TUYED eski başkanı bendeniz, sinema sanatçısı Nuri Alço ile Türkiye ve Avrupa’dan turizmci dostları vardı.

Veda partsinde konuşan Göçtür Yönetim Kurulu Başkanı Naile Göçen Çukurova “Bugün benim için gerçekten çok özel ve anlamlı bir gün. Bunun için Kadir beye çok teşekkür ediyorum. Kendisi dünyamızda fark yaratanların, hayallerinin peşinden koşanlar olduğunu hepimize bir kez daha gösterdi” dedi.

Eski başbakanlardan Mesut Yılmaz, Kadir Uğur’un kendisinin ortaokul arkadaşı olduğunu ve İsviçre’den Türkiye’ye en fazla turist gönderen şirketlerden birisini kurduğunu belirterek “Bir yat ile dünyayı dolaşmak hem cesaret hem de ustalık işidir. Kadir Uğur da ikisi de mevcut ki bu işe talip oldu” dedi.

Veda partisinde dostlarının onu yalnız bırakmamış olmasına rağmen, burukluğunu da gizlemedi. Aralarında benim de olduğun turizm basınından arkadaşlarla yaptığı sohbette, dünya turuna çıkacağı  17 metrelik  Hanse 575 modeli yelkenli yatını sigorta edecek bir Türk firması bulamaktan yakındı. Uğur, “Bu turu bir Türk şirketi sigorta ettirseydi yatın en tepesinde Türk bayrağını gururla dalgalandıracaktım. Ne yazık ki olmadı” diye hayıflandı.

Kendisini “Uğur’lar olsun” diye uğurladık, 19 nisan 2019’da İstanbul Büyükçekmece’de tüm dostlarıyla birlikte onu “Doğduğun topraklara hoş geldin” diye karşılamak dileğiyle rüzgarın ne çok ne de az yeterli olsun. Güle güle git, güle güle dön” diyorum.Yazar: Kerem Kofteoglu
1963’te Mardin’de doğdu. İlk ve lise eğitimlerini İstanbul’da tamamladı. Dünya gazetesinde Reklam Bölümü'nde işe başladı. Sonra İstanbul Menkul Kıymetler Borsası’nı takip eden muhabirlerden biri oldu. Daha sonra sırasıyla Hürriyet Gazetesi’ne bağlı haftalık Ekonomist Dergisi ve Sabah grubunun Para dergisinde çalıştı. Bir dönem Turizm Yazarları Derneği’nin (TUYED) Başkanlığını yürüten Köfteoğlu, halen çeşitli dergilerde serbest gazetecilik yapıp, bazı kurumlara basın ve turizm danışmanlığı hizmeti veriyor.