Hindistan’ın Çinli Mobil Uygulamalara Yasağına Güçlü Tepki

Çin, Hindistan’ın Çin menşeli daha fazla mobil uygulamayı ulusal güvenlik gerekçesiyle yasaklama girişimine şiddetle karşı olduğunu ve durumdan ciddi endişe duyduğunu bildirdi.

(Xinhua) — Çin’in başkenti Beijing’deki bilgilendirme toplantısında Çin’in tepkisini duyuran Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Zhao Lijian, Hindistan’daki Çin Büyükelçiliği’nin de bir karşı açıklama yayınladığını söyledi.

Zhao, “Haziran ayından bu yana Hindistan, Çin kökenli akıllı telefon uygulamalarına ulusal güvenlik bahanesiyle
dört kez kısıtlama getirdi. Piyasa ilkelerinin ve DTÖ (Dünya Ticaret Örgütü) kurallarının açıkça ihlali olan bu adımlar, Çinli şirketlerin meşru haklarına ve çıkarlarına büyük zarar veriyor. Çin bunları kesin bir şekilde reddediyor” diye konuştu.

Çin hükümetinin, yurtdışında iş yapan Çin şirketlerinden her zaman uluslararası kurallara, yerel yasalara ve düzenlemelere uymalarını istediğini söyleyen Zhao, Hindistan hükümetinin, piyasa ilkelerine uyma, Çin şirketleri dahil uluslararası yatırımcıların yasal haklarını ve çıkarlarını koruma sorumluluğu olduğunu belirtti.

Zhao ayrıca “Çin-Hindistan ekonomik ve ticari işbirliği, doğası gereği karşılıklı olarak faydalıdır. Hindistan ayrımcı yaklaşımını derhal düzeltmeli ve iki ülke arasındaki işbirliğine daha fazla zarar vermekten kaçınmalıdır” mesajı verdi.

Xinhua foto muhabiri Guo Chen, Avusturya’nın başkenti Viyana’daki Julius Meinl kahve dükkanının kasiyer tezgahında, Alipay ödeme platformunu destekleyen bir tabelayı görüntüledi.Yazar: Kerem Kofteoglu
1963’te Mardin’de doğdu. İlk ve lise eğitimlerini İstanbul’da tamamladı. Dünya gazetesinde Reklam Bölümü'nde işe başladı. Sonra İstanbul Menkul Kıymetler Borsası’nı takip eden muhabirlerden biri oldu. Daha sonra sırasıyla Hürriyet Gazetesi’ne bağlı haftalık Ekonomist Dergisi ve Sabah grubunun Para dergisinde çalıştı. Bir dönem Turizm Yazarları Derneği’nin (TUYED) Başkanlığını yürüten Köfteoğlu, halen çeşitli dergilerde serbest gazetecilik yapıp, bazı kurumlara basın ve turizm danışmanlığı hizmeti veriyor.