Huang Songfeng: Acılarımızla mutlu olmayın

Çin’de yeni tip coronavirüs (Covid-19) salgını nedeniyle ölenlerin sayısı 1.770’e ulaştı. Çin Halk Cumhuriyeti İstanbul Başkonsolosluğu Ticari Ataşesi Huang Songfeng, bazı Türk iş insanlarının yaşananlardan mutlu olduğunu belirterek “Başkalarının acıları üzerinden mutlu olmak bu ülkenin misafirperverliğine aykırıdır” diyor.

Cumhuriyet Gazetesi’nden Şehriban Kıraç’a bilgi veren Songfeng, iki ülke arasındaki ticaretin 21 milyar doları aştığını, Çin’den gelen turist sayısı da 426 bin kişi seviyesine geldiğini belirtti. Coronavirüs nedeniyle son bir ayda ticaretin ciddi miktarda düştüğüne dikkat çeken Songfeng, “20 yıldır Türkiye’de çalışıyorum, Türklerin misafirperverliğini çok iyi biliyorum.  Hastalık nedeniyle aramızda bir yanlış anlama olmasın. Her gün televizyonlarda aynı mesajlar veriliyor. Hele bazı Türk iş insanları bu yaşananlardan çok mutlu oluyor. Başkalarının acıları üzerinden mutlu olmak bu ülkenin misafirperverliğine aykırıdır” dedi.

Türkiye’nin Çin’e olan ihracatının her dönemde artmasından mutlu olacaklarını belirten Huang Songfeng, “Tek istediğimiz bu mutluluk bizim acımız üzerinden olmasın. Virüs salgınının Çin’i ve dünyayı öldüreceğine ilişkin söylentiler var. Bu tarz söylentiler korkutucu. İlk başlarda normal bir grip gibi algılandı. Ama şu anda hastalığa karşı ciddi girişimler var. Bazı bölgelere giriş çıkışlar kısıtlanınca bunlar insan haklarına aykırı denildi, halbuki bu sağlık için bir fedakârlık. Yoksa hangi ülke en gelişmiş şehitlerinden birini kapatmak ister” dedi.

“Türkiye’de Çinliler güvenli”

Türkiye’deki mevcut Çinliler güvenli, hastalık teşhisinin sıfır olduğunu vurgulayan Songfeng, “Eskiden Uzakdoğu’dan gelen bir yüzü görünce insanlar merhaba derdi. Şimdi bu azaldı” dedikten sonra “Çünkü korkuyor bu adam hasta mı diye. Çin’den yeni gelenler için 2 haftalık karantinalar var. Bağlı olduğu kuruluştan da izin istedik. Hiçbir şekilde çalıştırmayacaksınız dedik. Çin’den gelenleri de kontrol ediyoruz. Türk arkadaşlar Çinli görünce kaçmasınlar. Maskeli insan görünce insanlar çok panikliyor ama biraz da tedbir amaçlı takılıyor bunlar. Sanki Çin’in her tarafı hastalıklı gibi yansıtılıyor. Yok öyle bir şey” diye ekledi.

Songfeng, Şehriban Kıraç’ın “Coronavfeüs nedeniyle Çin ekonomisinin kaybı ne olur bir öngörünüz var m?” şeklindeki sorununu şöyle yanıtladı: “Ekonomik kaybı hesaplamak henüz erken. Kısa vadede etkisi daha fazla olabilir ama uzun vadede herşey normale dönecek. Şu anıda birçok insanın kafasında şu var; Çin sanki bir makine ve her şey durdu. Yok böyle birşey. Sadece salgın nedeniyle insanlar artık daha az eğlenceye çıkıyor. Daha az alışverişe gidiyor. İnsanlar mümkün olduğunca evde yemek yiyorlar. İnsanların hareketleri ve tüketimi azalırken,  e-tkareti arttı. 17 yıl önce Sars virüsü çıktığında da birçok ülke Çin ekonomisi bitti, bir daha toparlanamaz diyordu, ama aynı sene yüzde 11 büyüme sağladık. Bizde üretimde, tüketimde problem yok.”

Kriz Türkiye’ye yarayacak mı?

Virüs salgınının Türkiye’ye yarayacağına ilişkin yorumlar yapıldığını belirten Songfeng konuyla ilgili şu bilgileri verdi: “Bu hastalığı daha fazla ticaret yapmak için fırsat olarak değerlendirmemek lazım. Yabancı basında Çin’in virüs nedeniyle yüzde 1 küçülürse, Türkiye yüzde 0.03 büyür deniyor. Çin düşerse diğer tüm ülkeler de düşer. Çin’in yıllık  GSYH büyümesi yüzde ö-7’dir.  Peki Türkiye’nin büyüme hedefi sadece yüzde 0.03 mü? Çin . tamamen durursa  dünya ve Türkiye’de bundan olumsuz etkilenir.”

Bu aralar Türkiye’ye uçuş olmadığı için Çinli iş insanlarının Türkiye’deki fuarlara katılamadığını söyleyen Songfeng açıklamalarını şöyle noktaladı: “Bu yıl ticaret azalacak turist sayısı düşecek. Türkiye’nin 1 milyon Çinli turist hedefi vardı. Turizm alanında Türkiye’nin kaybı daha çok olacak. Tekstilin Türkiye’de daha fazla üretilmesine biz de mutlu oluruz. Bu dönemde Türkiye Çin’e çok önemli miktarda maske ve tulum sattı. İyi ki Türkiye’nin böyle bir üretim kapasitesi varmış diyoruz. Bu anlamda kazan kazan olmalı. Belki bu yıl tarihinde ilk defa Türkiye’nin Çin’e ihracatı ocak, şubat, mart aylarında Çin’den ithalatından daha fazla olacak. Bizim Türkiye’de 3 milyar dolara yakın yatırımımız var. Türk şirketlerinin ise Çin’de 500 milyon dolar yatırımı var. Eskiden Çin’den ürün gelirken 1 günde gümrük işlemleri hallediliyordu, şimdi 1 haftayı buluyor. Bu aramızdaki normal ticarete de olumsuz yansıyor. Bu anlamda endişeleniyoruz. Dünya Sağlık Örgütü de mal giriş çıkışına sınırlama koymayın diyor. Türkiye hükümetinin bu tutumunu doğru bulmuyoruz. Bu konuda bilgi kirliliği var.”Yazar: Kerem Kofteoglu
1963’te Mardin’de doğdu. İlk ve lise eğitimlerini İstanbul’da tamamladı. Dünya gazetesinde Reklam Bölümü'nde işe başladı. Sonra İstanbul Menkul Kıymetler Borsası’nı takip eden muhabirlerden biri oldu. Daha sonra sırasıyla Hürriyet Gazetesi’ne bağlı haftalık Ekonomist Dergisi ve Sabah grubunun Para dergisinde çalıştı. Bir dönem Turizm Yazarları Derneği’nin (TUYED) Başkanlığını yürüten Köfteoğlu, halen çeşitli dergilerde serbest gazetecilik yapıp, bazı kurumlara basın ve turizm danışmanlığı hizmeti veriyor.