ICCA: Asya-Pasifik’teki 44 kongrenin 5’i iptal edildi

Uluslararası Kongre ve Toplantılar Birliği (ICCA) yönetimi, COVID-19’dan (coronavirüs) dolayı Asya-Pasifik bölgesinde planlanan 44 toplantıdan 5’nin iptal edildiğini, 5’nin yerinin değiştirildiğini ve 34’nün de ertelendiğini açıkladı.

ICCA’nın Araştırma Bölümü’nün raporunu inceleyen Kerem Köfteoğlu, bu yıl dünyada bin 65 uluslararası toplantı planlandığını belirtiyor. COVID-19’dan dolayı Asya-Pasifik bölgesinde iptal ya da ertelenen kongrelerin toplam içinde yüzde 4,1’lik paya sahip olduğunu, bunun yanı sıra, Avrupa’da iki, Afrika’da ise bir toplantının daha ertelendiğini kaydediyor.

Belirsizlik ve kriz dönemlerinde güvenilir bilgilere erişmenin kritik bir öneme sahip olduğunun altını çizen ICCA Başkanı James Rees, “Küresel toplantı endüstrisi profesyonellerinin yeni COVID-19 salgını hakkında güvenilir bilgiye ulaşması gerekiyordu. Bu noktadan hareketle, toplantı profesyonelleri, tedarikçileri ve ilgili dernek temsilcileri gibi tüm tarafları, küresel deneyimlerini paylaşabilecekleri liveblog’umuzda bir araya getirdik” dedi.

“Birlikte çalışmalıyız”

“Uluslararası toplantı endüstrisinin mevcut COVID-19 salgınına bir çözüm bulunmasında rol oynayabileceğine inanıyoruz” diyen Rees açıklamalarını şöyle noktaladı: “Uluslararası toplantılar, mevcut ve diğer küresel konuların ele alınmasına imkan tanıyan en iyi araçlardan biridir. Faaliyet programlarımızı devam ettirip, işimizi mümkün olan en yüksek düzeye çıkarmak zorundayız. İşlerimizi kalıcı hale getirebilmek için de artı ve eksileri ortaya koyarak, bilgi alışverişine yardımcı olacak seçenekleri geliştirmek zorundayız. Bu yüzden elele verip, esneklik ve güven ortamını birlikte pekiştireceğiz. Bunun yolunun da aktif katılımdan geçtiğine inanıyoruz.”Yazar: Kerem Kofteoglu
1963’te Mardin’de doğdu. İlk ve lise eğitimlerini İstanbul’da tamamladı. Dünya gazetesinde Reklam Bölümü'nde işe başladı. Sonra İstanbul Menkul Kıymetler Borsası’nı takip eden muhabirlerden biri oldu. Daha sonra sırasıyla Hürriyet Gazetesi’ne bağlı haftalık Ekonomist Dergisi ve Sabah grubunun Para dergisinde çalıştı. Bir dönem Turizm Yazarları Derneği’nin (TUYED) Başkanlığını yürüten Köfteoğlu, halen çeşitli dergilerde serbest gazetecilik yapıp, bazı kurumlara basın ve turizm danışmanlığı hizmeti veriyor.