iF Design Chengdu, markalara Çin’e açılma fırsatı sunuyor

Yıllardır şirketlere marka tasarımlarını dünya pazarına açma imkanı sunan iF Design Award, şimdi de Çin’in Chengdu kentindeki tasarım merkeziyle Türk şirketlerine yeni bir fırsat sunuyor.

International Forum Design (iF Design), 1953’te Almanya Hannover’de kuruldu. Kurucuları, yaratıcı endüstrinin tasarım ve inovatif Ar-Ge yatırımlarını hep destekledi. 66 yıldır devam ettirdiği iF Design Award, en prestijli ödül yarışmalarından biri olarak kabul ediliyor. Bu ödülün şirketlere marka tasarımlarını rakiplerinden ayrıştırıp uluslararası alanda pazarlama imkânı sunduğu ileri sürülüyor.

iF Design, İkinci Dünya savaşından günümüze tasarım tarihinin en önemli akımlarına tanık olan ve tasarım gelişimini destekleyen bir kurum olan biliniyor. Bunun içinde dünyada tasarım ve inovasyon kültürünün oluşturulması, yaygınlaştırılmasını destekleyen profesyonel, öğrenci, sosyal tasarım ve girişim yarışmaları bulunuyor.  iF’in temsili Türkiye Ofisi olarak görevini üstlenen 700DCC Tasarım Danışmanlık şirketi yöneticileri, şimdi de tasarımcıları Asya Chengdu’daki merkezlerine götürecek.

700DCC Tasarım Danışmanlık Kurucu Ortağı Sinem Kocayaş, COVID-19 salgını sonrası Chengdu’daki iF Design ekip üyelerinin işlerine geri döndüğünü hatırlattıktan sonra şu bilgiyi verdi: “iF Design Center için çalışmalarına devem ediyorlar. Ancak şimdi salgından korunma amacıyla tasarım merkezi ofisleri, tasarım café alanımız ve sergi alanları halka kapalı. Virüs kontrol altına alındıktan sonra yeni proje ve sergilerimizle, merkezimizi yeniden halka açacağız.”

Tasarım merkezindeki ofisleri kullanan şirketler için, finansal stresi azaltmalarına yardımcı olmak için serbest dönemlerini Nisan ayı sonuna kadar uzattıklarını vurgulayan Kocayaş konuyla ilgili şu bilgileri veriyor: “Asya ve Avrupa kıtalarındaki tüm gelişmeleri yakından takip ediyoruz. Çin’de tasarım konusunda proje ve iş yapmak için bizden danışmanlık alan Türk tasarımcılaryla firmalara, seyahat planlarını  Nisan’a kadar beklemelerini öneriyoruz. Bu arada strateji ve planlamaların online yapmalarını organize etmelerinde yardımcı oluyoruz. iF Chengdu Tasarım Merkezinde fiziksel aktivasyon alınabilmesi için, tehlike sürecinin bittiğinin resmi olarak açıklanmasını bekliyoruz.”

Şirketlere ne sunuyor?

Kocayaş, Chengdu’daki merkezi tasarım sektöründeki şirketler, tasarımcılar veya girişimcilerin kullanımına açtıklarını vurguladıktan sonra “Burası 4 bin metrekarelik bir tasarım merkezi. Merkezimiz sergi, panel gibi etkinliklerin yanı sıra, çalışma ve toplantı için de kullanılabilir” diyor.

Chengdu’daki merkezlerinde sergi alanı kiralayabilir veya tam donanımlı etkinlik alanlarında konferanslar, paneller veya atölye çalışmalarının organize edilebildiğini hatırlatan Kocayaş, şu bilgileri verdi: “Şirketleri ilgilendikleri sektörün uzmanlarıyla buluşturuyoruz.  Ayrıca ürünlerini iF Design Shop mağazasında satışa sunup, Çin’deki hedef kitlelerini test etme şansı tanıyoruz. Yaratıcı sektörün talep ve ihtiyaçlarına göre piyasa araştırmasını destekleyen özel deneyimsel, bilgilendirici geziler düzenliyoruz. Bu gezilere katılanlara Çin tasarımını yakından gözlemleyebilme fırsatı sunuyoruz. Türk firmaları hiç merak etmesin. Çin’deki proje ortaklarınızın ön araştırmalarından dolayı artık onları bu pazarda yalnız bırakmayacağız.”

Güneybatı Çin’deki Sichuan eyaletinin başkenti Chengdu’da hizmete açılan iF Design Center China’nın geniş imkanları olduğu belirtiliyor. Kocayaş bu imkanları şöyle özetledi: “Büyüklüğü 85 ila 165 metrekare arasında değişen 5 sergi alanı var. Konferans altyapısı mevcut 2 etkinlik alanı, 8-12 kişilik 3 toplantı salonumuz var. Büyük bir LED yerleştirilmiş mekanların yanı sıra, farklı dijital sunumlara ev sahipliği yapabilecek gerekli tüm alt yapıda donatıldı. Merkezimizde 5 farklı ortak kullanım çalışma alanı bulunuyor. Ayrıca iF design café ve iF design shop gibi bölümlerimiz de var.”Yazar: Kerem Kofteoglu
1963’te Mardin’de doğdu. İlk ve lise eğitimlerini İstanbul’da tamamladı. Dünya gazetesinde Reklam Bölümü'nde işe başladı. Sonra İstanbul Menkul Kıymetler Borsası’nı takip eden muhabirlerden biri oldu. Daha sonra sırasıyla Hürriyet Gazetesi’ne bağlı haftalık Ekonomist Dergisi ve Sabah grubunun Para dergisinde çalıştı. Bir dönem Turizm Yazarları Derneği’nin (TUYED) Başkanlığını yürüten Köfteoğlu, halen çeşitli dergilerde serbest gazetecilik yapıp, bazı kurumlara basın ve turizm danışmanlığı hizmeti veriyor.