İlaç ve Tıbbi Cihaz Sanayi Başkanlığı Kurulsun!

Samsun’da tıbbi cihaz üreticileri, koronavirüs ve benzeri biyolojik unsurlarla mücadele için gereken üretim ve AR- GE’nin koordine edilip desteklendiği bir “İlaç ve Tıbbi Cihaz Sanayi Başkanlığı” kurulmasını önerdi.

Samsun’dan yaklaşık 80 ülkeye ihracat yapan Medikal Sanayi Kümelenme Derneği (MEDİKÜM) Başkanı Opr, Dr. Ahmet Aydemir, tıbbi cihaz üreticileri olarak devlet tarafından ilaç ve tıbbi cihaz üretiminin koordine edilmesini ve desteklenmesini istediklerini belirtti. Aydemir, koronavirüsü ve benzeri biyolojik unsurlarla mücadele için ellerinden ne geliyorsa yapabileceklerini söyledi.

Koronavirüsü gibi durumlara hazırlıksız yakalanmamak için İlaç ve Tıbbı Cihaz Sanayi Başkanlığı kurulması gerektiğini söyleyen MEDİKÜM Başkanı Opr. Dr. Ahmet Aydemir, “Bugün bu cihazlara ihtiyaç var. Devlet bu sektörleri ayakta tutmalı. Bugün bizkoronavirüsü ile ilgili testleri yapan kitlen, ilaçları ve cihazları Çin’den getiriyoruz.

Her zaman Çin ya da başka ülkelere bağlı kalamayız. Bizim yerli ve milli sanayimizin atağa geçmesi gerekiyor. Koronavirüs gibi durumlara hazırlıksız yakalanmak istemiyorsak İlaç ve Tıbbi Cihaz Sanayi Başkanlığı kurulmalı yoksa bir şişe kolonyaya dahi muhtaç kalabiliriz” dedi. (DÜNYA)Yazar: Kerem Kofteoglu
1963’te Mardin’de doğdu. İlk ve lise eğitimlerini İstanbul’da tamamladı. Dünya gazetesinde Reklam Bölümü'nde işe başladı. Sonra İstanbul Menkul Kıymetler Borsası’nı takip eden muhabirlerden biri oldu. Daha sonra sırasıyla Hürriyet Gazetesi’ne bağlı haftalık Ekonomist Dergisi ve Sabah grubunun Para dergisinde çalıştı. Bir dönem Turizm Yazarları Derneği’nin (TUYED) Başkanlığını yürüten Köfteoğlu, halen çeşitli dergilerde serbest gazetecilik yapıp, bazı kurumlara basın ve turizm danışmanlığı hizmeti veriyor.