İleriye bakan turizmciler artık uzmanlara soruyor

Rekabet artıp kâr marjları düşünce turizmciler arasında işleri bir uzmana danışarak yürütme eğilimi ağır basıyor. Yatırımın başlamasından bitimine kadar strateji ve kavramsal geliştirmeye duyulan bilgi ihtiyacı, ağırlıklı olarak turizme odaklanmış “Turizm Danışmanları”nın ortaya çıkmasına yol açıyor.

Dünyada hız kazanan rekabet her sektörde olduğu gibi turizm cephesinde de yaşanıyor. Artan rekabet sektörde kâr marjlarını aşağı çekerken, maliyetleri yükseltiyor. Bu noktada tüm parametrelere sahip bir bakış elde edip, sektörde uzun süre kalmak için dünyadaki trendlerin yakından izlenmesi gerekiyor. Düne kadar milyonlarca dolarlık turizm yatırımına soyunanlar, danışmana verebileceği 20-30 bin dolara “gereksiz israf” gözüyle baktı geçti. Günümüzde ise doğru yatırım yapıp, iyi işletilen turistik bir tesisten para kazanma arzusu “Turizm Danışmanları” olarak anılan uzmanları ön plana çıkarıyor.

Turizm danışmanları girişimcilere arsa değerlemesinden lokasyona, yatırımın türünden yapılacak tesisin mimari ve iç dekorasyonuna kadar birçok konuda hizmet veriyor. Bunu  sektördeki deneyimler sonunda elde ettikleri know-how’ı yoğunlaştırıp aktararak yapıyorlar. Çelen Kurumsal Değerleme ve Danışmanlık Yönetim Kurulu Başkanı Güniz Çelen, iş alanlarının genişlemesi, sektörel çeşitlilik ve en önemlisi ihtisaslaşmayla, uzmanlık konularının daha sofistike halde ele alınmaya başlandığına dikkat çekiyor. Günümüzde büyük turizm projelerinin uluslararası platformda yarışacak düzeyde olduğunu vurgulayan Çelen, “Dolayısıyla danışmanlık seviyesi de bu çerçevede farklı boyutlara ulaştı. Yatırımcı açısından en iyi danışmanlarla en iyi sonuçlar elde etmeyi arzulayan bir kesim oluşmaya başladı” diyor.

10 bin dolardan başlıyor BDO Denet Turizm Danışmanlığı Genel Müdürü Mehmet Önkal, şirketlere verdikleri hizmetlerin yüzde 60’ını “Olabilirlik ve Pazar araştırmalarının” oluşturduğunu söylüyor. Hizmetlerinin yüzde 25’inin tesis değerlemeleri olduğunu anımsatan Önkal, “Geri kalan hizmetlerimiz ise otellere işletme şirketi bulmak, işletme şirketlerine otel bulmak ve bu iki grup arasındaki işletme/franchise anlaşmalarını yapmak olarak özetlenebilir” diyor. Önkal, devamlı danışmanlık hizmeti verdikleri müşterilerinden aylık 1.500 ile 3.500 doları arasında ücret alındığını söyleyerek, “Diğer çalışmalarda ise ücretlimiz projeye göre 10 dolardan başlayıp, 150 bin dolara kadar çıkabilir” diye ekliyor.

İkon Turizm Yönetim Kurulu Başkanı Ali Güreli Yatırım olanakları, turizm yatırımlarında bölgesel farklılıkları göz önüne alarak ön fizibilite sunumu, ilgili izinler hakkında rapor üretilmesi konularında danışmanlık hizmeti veren İkon Turizm Yönetim Kurulu Ali Güreli, bu hizmetin doğrudan otel yatırımlarında oda sayısına bağlı olarak oda başına 500-2 bin Euro arasında değiştiğini belirtiyor. Kendilerine başvurmamış ancak olası bir projeye ilgi göstermesi ihtimali yüksek olan yatırımcıları proje ve getirilerinden de haberdar ederek özendirdiklerini anlatan Güreli, “Mix use olarak tanımlanan birden fazla turizm ürününü bünyesinde barındıran yatırımlarda alınan ücret  toplam yatırım tutarı üzerinden yüzde 1-4 arasında değişir” diyor.   Atlas Arazi Geliştirme Yönetim Kurulu Başkanı Tavit Köletavitoğlu, konsept ve proje geliştirme ile proje yönetim hizmeti verdiklerini vurgulayarak, “Proje geliştirme ve yönetime ek olarak, ikinci sırada piyasa analizi, SWOT analizi, en uygun kullanım ve fizibilite etüdü gibi danışmanlık hizmetleri veriyoruz. Proje yatırım bedelinin yüzde 2,5 – 3’ü aralığında ‘total hizmet’ veriyoruz” diyor.

Sektörel birikim şart!

Turizm danışmanlık hizmeti verenler, bu işe soyunanların bilgi birikimi, sektörel deneyim ve sürekli kendini yenileme gibi özelliklere sahip olması gerektiğinin altını çiziyor. Turizmde 27 yıllık bir birikime sahip, 17 yıl Koç Grubu’nun Divan Otelleri’nde yöneticilik yaptıktan sonra danışmanlık yapmaya başlayan Kamil Berk, ilk hizmetini Kempinski Residences Astaş Kuleleri’ne inşaattan açılışa kadar verdi. Astaş’a otel işletmeciliği, verimlilik artırma, yiyecek-içecek yönetimi konularında danışmanlık hizmetleri veren Berk, Bazen deneyimsiz kişilerin ortaya “danışman” sıfatıyla ortaya çıktığını anımsatarak, “Bunlar şirketleri yanlış yönlendirip zaman ve para kaybetmelerine neden olur” diyor.

Ertürk Mali Danışmanlık şirketlere; yatırımın fizibilite etüdünün yapılması, Turizm Bakanlığı’ndan Turizm Yatırım Belgesi alınması, tesis satın alınması ve özellikle muhase sisteminin kurulmasında danışmanlık hizmeti veriyor. Şirketin yönetim kurulu başkanı A. Nihat Ertürk, turizm yatırımına karar verebilmeleri için yatırımcılara, yer seçiminin öneminden gayrimenkul değerleme hizmeti alınmasına, konsept belirlemeden iç denetim sistemini kurulmasına kadar önerilerde bulunun danışmanlık hizmeti verdiklerini söylüyor. Turizm yatırımcılarına şehir otelciliği, yaz ve kış turizmi, sağlık turizmi konularında danışmanlık hizmeti veren Tikita Yatırım, bu hizmetleri ağırlıklı olarak İzmir, Bodrum ve Çeşme’de veriyor. Söz konusu bölgelerde halen devam eden bazı projelere de hizmet verdiklerini ifade eden Tikita Yatırım Danışmanlığı Genel Müdürü Yunus Gürel Afşaroğlu, “Bu projelerin sadece değerlendirmesi 1-2 yıl alır. Tamamlanması ise ortalama 3 yılı bulur” diyor.

YABANCILAR GOLF YATIRIMI YAPACAK

Golf yatırımcılarına yatırım danışmanlığı, proje yönetimi ve inşaat yönetimi konularında hizmet verdiklerini belirten Golf International Genel Müdürü Bora Yenigün, Türkiye’deki bu alandaki tüm tesislerde danışmanlık hizmeti alındığına işaret ediyor. Bodrum’da inşası süren Ağaoğlu’nun golf projesine danışmanlık yapan Yenigün, Türkiye’de bir çok yatırımcının golf yatırımı yapabilmek için arazi tahsisi veya tapulu arazi almak çabası içinde olduğunu söylüyor. 20’yi aşkın yabancı firmanın da Türkiye’de golf yatırımı yapmak için yer aradığını ileri süren Yenigün, “Bu tabloya baktığımızda kendi adımıza golf sektörünün parlak olacağını söyleyebiliriz. Golf yatırımcılarına verdiğimiz danışmanlık hizmet bedelimiz projenin niteliğine, yerine, harcanan zamana ve talep edilen hizmete göre değişim arzediyor. Buna göre, aylık hizmet bedelimiz 5 bin Euro’dan başlayıp, 25 bin Euro’ya kadar gidebiliyor.

Mart 2008,CNBC-E BusinessYazar: Kerem Kofteoglu
1963’te Mardin’de doğdu. İlk ve lise eğitimlerini İstanbul’da tamamladı. Dünya gazetesinde Reklam Bölümü'nde işe başladı. Sonra İstanbul Menkul Kıymetler Borsası’nı takip eden muhabirlerden biri oldu. Daha sonra sırasıyla Hürriyet Gazetesi’ne bağlı haftalık Ekonomist Dergisi ve Sabah grubunun Para dergisinde çalıştı. Bir dönem Turizm Yazarları Derneği’nin (TUYED) Başkanlığını yürüten Köfteoğlu, halen çeşitli dergilerde serbest gazetecilik yapıp, bazı kurumlara basın ve turizm danışmanlığı hizmeti veriyor.