İlk yarıda hizmet sektörünün hacmi 2,2 trilyon yuana ulaştı

Çin Ticaret Bakanlığı tarafından dün yayımlanan en son verilere göre, yılın ilk yarısında Çin’in toplam hizmet sektörü iş hacmi 2,2 trilyon yuana (315 milyar ABD doları) ulaştı. Bu rakam geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 14,7 azaldı.

Bu durum, esas olarak salgının etkisiyle insanların uluslararası seyahatlerini azaltması, hizmet sektöründeki arz ve talebin keskin bir şekilde daralmasından kaynaklandı.

Çin Ticaret Bakanlığından ilgili bir yetkili, seyahat hizmetlerinin düşüşünün Çin hizmet sektöründeki gerilemeye yol açan temel faktör olduğunu, seyahat hizmetleri hariç Çin’in hizmet ithalat ve ihracatının yılın ilk yarısında yüzde 2,1 arttığını belirtti.

Küresel hizmet sektöründeki keskin düşüşe bağlı olarak, Çin’in hizmet sektörü son aylarda genel olarak istikrarlı bir seyir izledi. Özellikle hizmet ihracatı ithalatından daha iyi performans gösterdi, ihracat yüzde 2,2 oranında düştü ve dış ticaret açığı hızla azaldı.

Edinilen bilgilere göre, 2020 Çin Uluslararası Hizmet Sektörü Fuarı (CIFTIS) eylül ayında Beijing’de çevrimiçi ve çevrimdışı olarak düzenlenecek. Ana teması “Küresel Hizmet, Karşılıklı Yarar ve Paylaşım” olarak belirlenen fuar kapsamında 5G, yapay zeka ve blockchain teknolojisi gibi birçok hizmet söktürü alanını kapsayan Küresel Hizmet Sektörü Zirvesi, zirve forumu, sektör konferansları, profesyonel forumlar ve sergiler, dahil olmak üzere 7 çeşit etkinlik düzenlenecek.

Halen Beijing’de altı dönemdir başarıyla düzenlenen Hizmet Sektörü Fuarı 1 milyondan katılımcının ilgisi çekti ve 500 milyar ABD Doları’nın üzerinde niyet işlem hacmini gerçekleştirdi. Fuar, yurt dışındaki ileri hizmetlerin Çin’e gelmesi ve Çin’deki kaliteli hizmetlerin yurt dışına gitmesi için önemli bir platform halinde geldi. 3 Ağustos itibariyle, 2020 Çin Uluslararası Hizmet Sektörü Fuarı’na çevrimiçi olarak katılacak işletmelerin sayısı 898, çevrimdışı olarak katılacak işletmelerin sayısı ise 1217 olarak belirlendi. (Kaynak: CRI)Yazar: Kerem Kofteoglu
1963’te Mardin’de doğdu. İlk ve lise eğitimlerini İstanbul’da tamamladı. Dünya gazetesinde Reklam Bölümü'nde işe başladı. Sonra İstanbul Menkul Kıymetler Borsası’nı takip eden muhabirlerden biri oldu. Daha sonra sırasıyla Hürriyet Gazetesi’ne bağlı haftalık Ekonomist Dergisi ve Sabah grubunun Para dergisinde çalıştı. Bir dönem Turizm Yazarları Derneği’nin (TUYED) Başkanlığını yürüten Köfteoğlu, halen çeşitli dergilerde serbest gazetecilik yapıp, bazı kurumlara basın ve turizm danışmanlığı hizmeti veriyor.