IMF ve Çin Korona salgınıyla mücadele için kesenin ağzını açtı

Çin’de ortaya çıkıp dünyaya yayılarak tüm insanların sağlığıın tehdit eden Koronavirüs salgınıyla mücadele için Uluslararası Para Fonu (IMF), 1 trilyon dolar, Çin hükümeti de 16,7 milyar dolarlık kaynak ayırdı.

Uluslararası Para Fonu (IMF) Başkanı Kristalina Georgieva, Covid-19 salgınının küresel ekonomi üzerindeki olumsuz etkilerine karşı 1 trilyon dolarlık kaynağı kullandırmaya hazır olduklarını açıkladı.

IMF’in internet sitesinde bir yazısı yayımlanan Georgieva, “IMF olarak, 1 trilyon dolarlık kredilendirme potensiyelimizi üyelerimiz için hazır bekletiyoruz” dedi.

İlk adımda, acil yardım mekanizması kapsamında 50 milyar dolarlık kaynağı hemen kullandıracak durumda olduklarını vurgulayan Georgieva, “Bunun 10 milyar dolarlık bölümünü düşük gelirli üyelerimize faizsiz kullandırabileceğiz” diye ekledi.

IMF’in halen, toplam 200 milyar dolarlık 40 tane yürüyen düzenlemesi bulunduğuna da işaret eden Georgieva, “Bu aşamada, 20 ülkeden daha bu krediden kullanma talebi aldık ve ilgili görüşmelerimiz sürüyor” dedi.

Çin Maliye Bakanlığından Fu Jinling, hükümetin salgın kontrolü için 116,9 milyar yuan (16,7 milyar ABD doları) kaynak ayırdığını söyledi.

Yetkili, Çin hükümetinin salgın önleme, kontrol altına alma ve yeni koronavirüsün yayılmasını engelleme çabalarının devam ettiğini, hükümetin salgının ekonomi üzerindeki etkisini hafifletmek için bir dizi tedbir başlattığını söyledi.

Bu arada Çin’in merkez bankası gibi konumlanan Çin Halk Bankası Asya-Pasifik bölgesindeki bankaların eriyen rezevlerine yardımcı olmak amacıyla 79 milyar dolarlık kaynak ayırdı. Banka yönetimi, zorunlu karşılık oranını da yüzde 0,5-1 puan düşürdü.Yazar: Kerem Kofteoglu
1963’te Mardin’de doğdu. İlk ve lise eğitimlerini İstanbul’da tamamladı. Dünya gazetesinde Reklam Bölümü'nde işe başladı. Sonra İstanbul Menkul Kıymetler Borsası’nı takip eden muhabirlerden biri oldu. Daha sonra sırasıyla Hürriyet Gazetesi’ne bağlı haftalık Ekonomist Dergisi ve Sabah grubunun Para dergisinde çalıştı. Bir dönem Turizm Yazarları Derneği’nin (TUYED) Başkanlığını yürüten Köfteoğlu, halen çeşitli dergilerde serbest gazetecilik yapıp, bazı kurumlara basın ve turizm danışmanlığı hizmeti veriyor.