İşçiler Wuhan’daki mobil hastane inşaatlarını hızlandırdı

Çin’de yeni korona virüsü salgınından en ağır şekilde etkilenen Wuhan kentinde daha uygun tedavi koşulları sağlamak amacıyla inşasına başlanan mobil yeni hastaneleri yetiştirmek için çalışmalar hızlandırılıyor.

İki yeni hastaneden biri olan Huoshenshan’ın 28 Ocak’ta başlayan inşaatı hızlandı ve dün akşam itibarıyla drenaj sistemi ana borusunun inşası tamamlandı.

Mobil Huoshenshan Hastanesi’ni 2 Şubat’a yetiştirmek isteyen mühendis ve işçiler gece/gündüz vardiyalı çalışıp, yoğun çaba harcıyor.

Koronavirüs hastaları için inşasına başlanan ikinci hastane Leishenshan’ın şantiyesinde de hummalı bir çalışma devam ediyor. Leishenshan Hastanesi’nin izolasyonunu tamamlayan işçiler, bu hasteneyi de zamanında tamamlamak için zamana karşı yarışıyor.

Bu arada Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) Acil Durum Komitesi Başkanı Michael Ryan, Çin’in halkın sağlığını her şeyin önüne koyduğunu, korona virüs salgınıyla mücadele ederken şeffaf tedbirler aldığını söyledi. Ryan, Cenevre’de düzenlenen basın toplantısında, Çin’in harcadığı büyük çabalar nedeniyle, dünyanın virüsün daha da yayılmasını önleme fırsatı bulunduğunu ifade etti.

Fotoğraflar Ta Tao, haber ise Chinadaily ve CRI’den derlendi.Yazar: Kerem Kofteoglu
1963’te Mardin’de doğdu. İlk ve lise eğitimlerini İstanbul’da tamamladı. Dünya gazetesinde Reklam Bölümü'nde işe başladı. Sonra İstanbul Menkul Kıymetler Borsası’nı takip eden muhabirlerden biri oldu. Daha sonra sırasıyla Hürriyet Gazetesi’ne bağlı haftalık Ekonomist Dergisi ve Sabah grubunun Para dergisinde çalıştı. Bir dönem Turizm Yazarları Derneği’nin (TUYED) Başkanlığını yürüten Köfteoğlu, halen çeşitli dergilerde serbest gazetecilik yapıp, bazı kurumlara basın ve turizm danışmanlığı hizmeti veriyor.