İstanbul’un balkonu, Adalar’ın komşusu

Adalar’ın komşusu Kartal, doğal sit alanları ve Yakacık gibi doğa harikasından dolayı ‘İstanbul’un balkonu’ olarak anılıyor. Posta ekibi olarak 26 Nisan 2018 tarihinde Kartal’ı gezip yazdık.

Bünyesinde Aydos Ormanı ve Dragos Tepesi gibi doğal sit alanlarını barındıran Kartal, 157 kent parkı ve aralarında türünün ilk örneği olan Masal Müzesi ile ziyaretçilerini bekliyor. Şair-yazar Sunay Akın’ın küratörlüğünü yaptığı müze, Türkiye’nin ilk ve tek Masal Müzesi olarak biliniyor. 7’den 70’e herkese hitap eden müze, dünya masallarının mimar ve yazarların ilk basım kitaplarını barındırıyor. İki katlı müzeyi gezen minikler masal dünyasını keşfedip öğrenirken, büyükler ise çocukluklarında duydukları masalların dünyasında nostaljik gezi yapmanın keyfini sürüyor. Kartal Belediye Başkanı Op. Dr. Altınok Öz, müzenin çocuklara kitap okuma alışkınlığını kazandırmak amacıyla tasarlandığını vurgulayıp “Türk masalları ve günümüz masallarına uzanan tarihi değerde oyuncak ve kitaplarla Türkiye’nin ilk ve tek masal müzesidir” diye ekliyor.

Briyas Sarayı’nın kalıntıları

Kartal’a bağlı Dragos’ta yapılan arkeolojik kazılarda 4. ve 6. yüzyıla ait izlere rastlandı. Geç Roma ve Erken Bizans dönemine ait hamam, kilise ve mezarların bulunduğu kazının en büyük keşfi de Briyas Sarayı oldu. Belediyenin kültür dairesinin yöneticilerinden öğrendiğimize göre, 7. Yüzyılda yazılmış kitapta Dragos’un güney eteğinde Briyas adında bir sarayın varlığından söz ediliyor. Kazı sonunda bulunan kalıntılarla ilgili uzmanların yaptığı araştırmalar, buranın kayıp Briyas Sarayı’ olduğunu gösteriyor. Denize yakın kazının girişindeki hamam için de denizcilerin, ticaretle uğraşan insanların, öncelikle bu hamama girip temizlendikten sonra saraya girdikleri yorumları yapılıyor. Ara verilen kazıların devam edip tarihi kalıntıların tamamen gün yüzüne çıkarılmasıyla Kartal tarihi bir alana kavuşmuş olacak.

Yapmadan dönmeyin

Kurtuluş mücadelesine önemli katkılarda bulunan Kartallı Kazım Meydanı’nı turlamadan,

Ünlü ney ustası Neyzen Tevfik ve Cumhuriyet aydını Eşekli Kütüphaneci Mustafa Güzelgöz’ün heykellerini görmeden,

Kızılay Bulvarı, Ceviz Meydanı Sosyal ve Kültürel Aktivite Merkezi’ne gezmeden,

Devasa Havuz Sokak Yanı Parkı’nı ziyaret etmeden,

Ayazma Çay Bahçesi’nde pide yemeden,

Yüzde 100 ekolojik pazarından alışveriş yapmadan dönmeyin!

Haberin kupürünü okumak için lütfen tıklayınızYazar: Kerem Kofteoglu
1963’te Mardin’de doğdu. İlk ve lise eğitimlerini İstanbul’da tamamladı. Dünya gazetesinde Reklam Bölümü'nde işe başladı. Sonra İstanbul Menkul Kıymetler Borsası’nı takip eden muhabirlerden biri oldu. Daha sonra sırasıyla Hürriyet Gazetesi’ne bağlı haftalık Ekonomist Dergisi ve Sabah grubunun Para dergisinde çalıştı. Bir dönem Turizm Yazarları Derneği’nin (TUYED) Başkanlığını yürüten Köfteoğlu, halen çeşitli dergilerde serbest gazetecilik yapıp, bazı kurumlara basın ve turizm danışmanlığı hizmeti veriyor.