İşte tur muhtarları!

Uzakdoğu Setur’dan, İtalya Baracuda’dan sorulur. Egzotik bölgeler Fest Travel’in uzmanlık alanı. Tunus’un muhtarı, İntermed’in sahibi Çetin Gürcün. Dubai uzmanı Fly Express. Cafe Tur, Paris’in toptancısı olmuş…

Türkiye turizmde hızlı büyüyor. Üstelik sadece turist alan bir ülke değiliz artık. Dünyanın hemen her yerine hatırı sayılır turist de gönderiyoruz…

Eskiden turizm deyince çoğumuzun aklına ülkeye döviz kazandıran yabancılar gelirdi. Yerlilerse turizm faaliyetinin birer seyircisi olmaktan öteye gidemiyordu…

Şimdi durum değişti. Çünkü turizm artık Türklerin de gezip tozması, yeni yerler keşfetmesi olarak algılanıyor. Turizmde seyircilik yerini oyunculuğa bırakıyor.

Tatil için yurtdışına gidişlerinin artması beraberinde rekabeti de getirdi. Bazı acenteler de rekabette öne geçebilmek için özellikle belli bir bölge veya turistik merkeze odaklanıyor.

Öyle ki günümüzde bazı turlar belli acentelerle birlikte anılır oldu. Birlikte anılma, belli bir yerle özdeşleşmeler, ortaya “tur muhtarı” diye kabul edilen kavramın çıkmasına neden oldu.

Yeni Para olarak, bu yeni oluşan “dünya turu muhtarlığı” olgusunu ilk kez araştırıp yazıyoruz. İşte karşınızda dünya turunun muhtarları!

Egzotikler muhtarı

Egzotik yerler dendi mi akla ilk gelen seyahat acentesi şüphesiz Fest Travel oluyor. Şirketin sahibi Faruk Pekin, 20 yılı geride bırakmaya hazırlanan bir rehber.

Pekin, dünya turuna götürdüğü misafirlerine sürekli ilkleri yaşatanların başında geliyor. Tatilini henüz bilinmeyen, keyfedilmeyi bekleyen bir yerde geçirmek isteyenler öncelikle onun kapısını çalıyor. Rehberliğini yapacağı tura katılacaklara açık bir dille “Bu bir alışveriş turu değildir” diyerek daha işin başında farklı olacağının mesajını veriyor. Geçen yıl 70 ülkenin ilginç yerlerine toplam 2 bin kişi götürdü.

Bu aralar Hindistan’da altı farklı yerin dolaşılıp keşfedileceği turun yanı sıra Vietnam, Laos ve Kamboçya’yı içeren başka bir turun organizasyonuyla meşgul.

Tunus muhtarı

Tunus denince akla İntermed’in sahibi Çetin Gürcün geliyor. İlk turunu 1988’de düzenleyen Gürcün, günümüzde edindiği deneyimden dolayı ilanlara “Tunus bizden sorulur” diye çıkıyor. Tunus’a tatil amaçlı gidenlerin büyük bir kısmını o taşıyor. Türk rehberler Tunus’ta 12 ay boyunca kalıp, gidenlere hizmet veriyor.

Gürcün, Tunus Turizm Bakanı dahil birçok Tunuslu siyasetçiyle içli-dışlı olmuş. Fas’a da operasyon başlatan Gürcün, buranın da uzmanı olmayı hedefliyor.

İtalya muhtarı  

Baracuda Tur’un sahibi Cem Polatoğlu, İtalya’ya en fazla turist götüren rehberlerin başında geliyor. İtalya’ya bu aşinalık, 14 yıl önce onu orada  Transmed acentesini kurmaya zorlamış.

Polatoğlu, Mısır’da da Jasmine Tur’a ortak oldu. Polatoğlu, söz konusu ülkelere düzenlediği turlarda, bu ortaklıkların sinerjisinden yararlandığını söylüyor. İtalya ve Mısır’a yönelik hazırladığı paket turlarını şimdi diğer acenteler de satmaya başladı.

Uzakdoğu muhtarı

Uzakdoğu ve ABD turlarında Setur diğer acentelere göre bir adım önde.  Yurtdışı Operasyonlar Sorumlusu Bersan Deniz, bunu kaliteye verdikleri önem ve Uzakdoğu’da kurdukları ilişkilere bağlıyor.

Deniz, Uzakdoğu’da Setur’da yıllarca çalıştıktan sonra orada Asian Escape acentesini kuran girişimcilerle ilişkili olduklarını belirtiyor. ABD ve Güney Amerika turlarında da farklılık yarattıkları için tercih edildiklerini belirten Deniz  şunları söylüyor:

“Otel ve uçağa çok dikkat ediyoruz. Bu yüzden fiyatlarımız biraz pahalı kalıyor. Ama bunun karşılığında hayal kırıklığı yerine tam müşteri memnuniyeti sağlıyoruz.” Setur, geçen yıl Uzakdoğu ve ABD’ye 8 bini aşkın yerli turisti götürdü.

Dubai muhtarı

Dubai turlarıyla özdeşleşen Fly Express, turlarına rağbetin artmasından dolayı orada da aynı adla bir şirket kurdu. Dubai’de acente kuran ilk Türk şirketi  olduklarını vurgulayan Fly Express Genel Müdürü Emrah Gülsan, dört yıl önce Dubai’ye ilk charter (dolmuş uçak) seferini kendilerinin yaptığını hatırlatıyor.

Dubai’deki şirketlerinde Türk rehberler bulunduran Gülsan, misafirlerine kendi dillerinde hizmet verdiklerini vurguluyor. Şirket, geçen yıl yaklaşık 2 bin kişiyi Dubai’ye götürdü.

Paris muhtarı

Son yıllardaki çıkışı, Paris turu denince Cafe Tur’u ilk akla gelen şirketlerden biri yaptı. Aslında şirketin Paris uzmanlığı Grup Marmara’nın deneyimiyle başladı. Fransa’dan en fazla turisti Türkiye’ye taşıyan Grup Marmara, yaptığının tersini gerçekleştirmek üzere de Cafe Turu kurdu.

Cafe Tur Genel Müdürü Ali Akyüz, yıllardır kazandıkları deneyimden dolayı yerli turiste Paris’te her keseye uygun tur satar hale geldiklerini söylüyor. Paris’teki ilişki ve deneyimlerinden dolayı, kendilerine 3-5 kişiden bile talep gelse tur düzenleyebileceklerini söyleyen Akyüz, sözlerini şöyle sürdürüyor:

“15 yılda Paris uzmanı olduk. Hazırladığımız paketleri diğer acentelere sattığımız için buranın toptancısı gibi olduk. Geçen yıl 19 bin kişiye Paris turu sattık.”

Maldivler muhtarı

Balayı çiftlerinin gözde tatil mekanı Maldivler dendi mi akla ilk gelen isim Travel Club oluyor. Kişiye özel butik seyahatler düzenleyen şirket, sezonda 3-4 çifti Maldivlere yolluyor.

Maldivlere tatilin fiyatı bin 500 avrodan başlıyor. Maldivler ve çevresine bayi toplantıları denince, bu kez akla ikinci bir isim olarak İstmar geliyor.

Bu arada, yaptığımız araştırmada İspanya muhtarının Camino Tour, Prag ve Budapeşte muhtarının Yeşil Elma, Yunanistan’ın Lion Tur, ABD’nin diğer muhtarının Vip Turizm, Uzakdoğu’nun diğer muhtarının ise Altın Orkide olduğunu belirledik…

Tur muhtarları ve fiyatları

* CAFE Tur: 3 günlük Paris turu 259 avrodan başlıyor.

* FLY Express: 3 günlük Dubai turu 359 avrodan başlıyor.

* SETUR: 6 günlük Uzakdoğu turu 815 dolardan, 10 günlük ABD turu 2 bin 950 dolardan, Güney Amerika turu ise bin 850 dolardan başlıyor.

* BARACUDA: 3 günlük Mısır turu 199 avro, 3 günlük İtalya turu ise 399 avrodan başlıyor.

* İNTERMED: 3 günlük Tunus turu 249 avrodan başlıyor.

* FEST Travel: 12 günlük Hindistan turu 2 bin 300 dolar, 12 günü aşan Vietnam, Laos ve Kamboçya’yı içeren tur ise 3 bin dolardan başlıyor.

 

Yayın Yeri ve Tarihi: Yeni Para, 2005Yazar: Kerem Kofteoglu
1963’te Mardin’de doğdu. İlk ve lise eğitimlerini İstanbul’da tamamladı. Dünya gazetesinde Reklam Bölümü'nde işe başladı. Sonra İstanbul Menkul Kıymetler Borsası’nı takip eden muhabirlerden biri oldu. Daha sonra sırasıyla Hürriyet Gazetesi’ne bağlı haftalık Ekonomist Dergisi ve Sabah grubunun Para dergisinde çalıştı. Bir dönem Turizm Yazarları Derneği’nin (TUYED) Başkanlığını yürüten Köfteoğlu, halen çeşitli dergilerde serbest gazetecilik yapıp, bazı kurumlara basın ve turizm danışmanlığı hizmeti veriyor.

Bir cevap yazın