İşte Z Kuşağının Tercih Ettiği Beş Çin Takı Markası

Arama motorunda “niş takı” anahtar kelimesini aratırsanız, karşınıza küçük mücevher markalarını paylaşan 50 bini aşkın gönderi açılıverir. Bunlar, fiyatı ortalama 100 ila 147 dolar (700 ila 1.000 yuan) arasında değişen altın veya gümüş takılar olacaktır.

Çinli genç müşteriler, mücevheri bir sevgi ve bağlılık belirtisinden çok kişisel bir ifade olarak algılıyor.  Çin’in orta seviye mücevher pazarı e-ticaret kazançlarını arttırıyor. Günümüzde Y kuşağından alışveriş yapanlar ağırlıklı olarak Swarovski ve Pandora gibi uluslararası markaları tercih ediyor.

Ancak aralarında Tmall , Red ve Weibo’da satın alınanlar arasında giderek rağbet gören niş markalar da yok değil . Jing Daily Z kuşağının en çok tercih ettiği beş markayı araştırdı. Şimdi gelin bu markalara yakından bakalım:

HEFANG Takı: 2021 yılında ödüllü tasarımcı Sun tarafından kuruldu. 18K altın, Marka, Swarovski kristalleri ve platin gibi malzemeleri kullanıyor. arka çalışır. HEFANG, Paris’teki Colette ve Avustralya’daki büyük mağaza zinciri David Jones gibi önde gelen çok markalı perakendeciler ile Dong Liang gibi yerli büyük isimlerle ortaklıklar geliştirdi . Şirket, geçtiğimiz sekiz yılda Fan Bingbing ve Yang Mi gibi A listesindeki ünlülerden destek aldı. Şirket güçlü bir çevrimdışı varlığa sahip olmanın yanı sıra, toplamda 910 bin takipçisi sayesinde Tmall ve JD.com’daki dijital fırsatlardan yararlanıyor.

YVMIN: Modern takıları yeniden tanımlamaya yönelik sanatsal ve yenilikçi bir yaklaşım benimsiyor. Şirketin tasarım ikilisi Xiaoyu Zhang ve Min Li, eserlerini “vücut aksesuarları laboratuvarı” olarak tanımlıyor. 2012’de Central Academy of Fine Arts’tan mezun olduktan sonra markanın ilk koleksiyonunu 2013’te yarattılar. O zamandan beri Harper’s Bazaar China ve The Outlook Magazine gibi yerleşik yerel moda medya kuruluşlarında yer aldılar . Şirket moda tutkunlarından daha geniş tüketicilere, çevrimdışı perakende ortakları ve çevrimiçi alışveriş yapanlara kadar uzanıyor. Gözlük çerçevelerini bir takı aksesuarı olarak yeniden düşünen en ikonik tasarımı, markanın avangart DNA’sına sadık kalırken daha geniş bir erişim elde etmesine yardımcı oldu.

OOAK: “Türünün tek örneği” anlamına gelen OOAK , çok markalı bir mücevher perakendecisi olarak 2012 yılında, Alice Xu tarafından kuruldu. Alice, Çin’in mücevher pazarının geleneksel altın takıları ve  büyük lüks markalarla dolu olduğunu görünce şirketini kurmaya karar verdi. Artan tüketici taleplerinden ilham alan şirket yönetimi, 2017’de kendi bünyelerinde mücevher etiketlerini niş ve uygun fiyatlı parçalara odaklanarak geliştirdi. OOAK, bugüne kadar Asya, Avrupa ve ABD’de ve YOOX gibi uluslararası e-ticaret platformlarında kapsamlı bir küresel varlık oluşturdu.

Cough in Vain: Vain’in üniseks tasarımlarındaki Cough, inci ve gümüş gibi malzemelerin bir kombinasyonuyla erkeksi ve feminen iç içe geçerek Çin’in hızla büyüyen erkek takı pazarına girdi.  Böylelikle Z kuşağından tüketiciler arasında büyük bir takipçi kitlesi kazandı. Şirketin kurucusu Liu Shuyu’ya göre, “ Cough –öksürük” kelimesi çevreden kaynaklanan geri dönüşü olmayan bir fizyolojik tepkiyi ifade ederken, “ in Vain boşuna” sonsuz anlamsızlığı sembolize ediyor. Liu, Dazed China ile yaptığı bir röportajda , bu açıklamanın markanın DNA’sını açıkladığını söyledi. Bu açıklama, müşterilerinin markayı yakından tanıma isteğini güçlendirip, beden  ve mücevher arasındaki ilişkiyi sürekli sorgulamasına yol açıyor.

Yirantiyen:  Tam teşekküllü tasarımcı markanın mücevher serisi, sadece  hazır giyim koleksiyonlarının bir tamamlayıcısı değil, aynı zamanda Çin pazarındaki farkındalığın ana itici gücünü oluşturuyor.  Markanın ünlü kadınlarından Wang Feifei ve Lan Yinying popüler “Sisters Who Make Waves” programında öne çıkıyor. Onlar, bağımsız modern kadınlar için kesin bir hedef oluşturdu.

London College of Fashion mezunu Yirantian Guo tarafından kurulan şirket, nostalji ve yenilik arasında bir denge kurarak , alışılagelmiş yutturmaca ve trendlerden uzaklaşıyor. İnternette sürekli büyüyen bir varlık bulmanın yanı sıra, marka LABELHOOD , Galeries Lafayette, The Beast Shop ve Lane Crawford gibi perakendeciler aracılığıyla olağanüstü bir stok ağı geliştirdi. (Kaynak: Jing Daily)Yazar: Kerem Kofteoglu
1963’te Mardin’de doğdu. İlk ve lise eğitimlerini İstanbul’da tamamladı. Dünya gazetesinde Reklam Bölümü'nde işe başladı. Sonra İstanbul Menkul Kıymetler Borsası’nı takip eden muhabirlerden biri oldu. Daha sonra sırasıyla Hürriyet Gazetesi’ne bağlı haftalık Ekonomist Dergisi ve Sabah grubunun Para dergisinde çalıştı. Bir dönem Turizm Yazarları Derneği’nin (TUYED) Başkanlığını yürüten Köfteoğlu, halen çeşitli dergilerde serbest gazetecilik yapıp, bazı kurumlara basın ve turizm danışmanlığı hizmeti veriyor.