İzmir Ticaret Odası’ndan CIIE ile Çin’e İhracat Fırsatı

İzmir Ticaret Odası (İZTO) yönetimi, üyelerine çağrı yaparak Çin pazarına ihracat fırsatı sunan Çin Uluslararası İthalat Fuarı’na (4.CIIE 2021) katılmalarını önerdi.

İZTO yönetimi bu yıl  5 – 10 Kasım 2021 tarihleri arasında, Şanghay’da gerçekleştirilecek olan 4. Çin Uluslararası İthalat Fuarı CIIE’ye , Ege İhracatçı Birlikleri (EİB) organizatörlüğünde milli katılım gerçekleştirileceğini duyurdu. İZTO’nun duyurusunda özetle şu bilgilere yer verildi:

“İlki 05-10 Kasım 2018 tarihleri arasında Çin Halk Cumhuriyeti’nin Şangay kentinde gerçekleştirilen Çin Uluslararası İthalat Fuarı’na 172 ülkeden yaklaşık 3.600 katılımcı iştirak etmiştir. 2020 yılında üçüncü kez düzenlenen fuarda pandemiye rağmen 124 ülke ve bölgeden 1.500 katılımcı yer almıştır.

Çin Halk Cumhuriyeti’nin ülkemize olan ilgisi sektörel olarak değerlendirildiğinde özellikle, gıda ve tarım ürünleri (dondurulmuş deniz ürünleri, et ürünleri, kuru meyve ve kuru yemiş, kiraz, zeytinyağı vb.), kozmetik ve doğal taş sektörlerinde kentimizin ihracat potansiyelinin yüksek olduğu görülmektedir. Çin Uluslararası İthalat Fuarı’nın kentimizden Çin’e ihracat yapmak isteyen üyelerimiz için faydalı bir platform olduğu değerlendirilmektedir.

Milli katılım

Fuara milli katılım organizasyonu ile katılmak isteyen firmalarımız için; yer kirası, özel stant konstrüksiyonu, genel tanıtım giderleri, fuar alanında verilecek diğer hizmetler (internet bağlantısı, catering, katılımcı broşürü vb.), nakliye dahil fiyatta teşhir ürünlerinin gidiş-dönüş (İstanbul- Fuar alanı- İstanbul) deniz yolu nakliyesi hizmetlerini içeren katılım bedelinin nakliye dâhil 1.000 USD/m2, nakliye hariç 930 USD/m2 olacağı bildirilmiştir. Fuar başvurusunun minimum 15 m2 alan için yapılabildiği belirtilmiştir.

Odamızın da info stand ile iştirak edeceği fuara katılmak isteyen üyelerimizin, ekte yer alan bilgi notundaki banka hesabına %50’lik ilk taksit tutarının yatırıldığına dair ödeme dekontu ile doldurulmuş ve çıktısının her sayfası kaşe-imzalı (Firmayı temsil ve ilzama yetkili kişi veya kişilerce) olarak taranmış fuar sözleşmesini en geç 19 Şubat 2021 Cuma günü mesai saati bitimine kadar Ege İhracatçı Birlikleri’ne ciie@eib.org.tr e-posta yolu ile iletmesi gerekmektedir.”Yazar: Kerem Kofteoglu
1963’te Mardin’de doğdu. İlk ve lise eğitimlerini İstanbul’da tamamladı. Dünya gazetesinde Reklam Bölümü'nde işe başladı. Sonra İstanbul Menkul Kıymetler Borsası’nı takip eden muhabirlerden biri oldu. Daha sonra sırasıyla Hürriyet Gazetesi’ne bağlı haftalık Ekonomist Dergisi ve Sabah grubunun Para dergisinde çalıştı. Bir dönem Turizm Yazarları Derneği’nin (TUYED) Başkanlığını yürüten Köfteoğlu, halen çeşitli dergilerde serbest gazetecilik yapıp, bazı kurumlara basın ve turizm danışmanlığı hizmeti veriyor.