Justiniano Otelleri yurtdışına açılıyor

Dedeman ve Rixos’tan sonra Justiniano markasıyla otel işleten Ankara merkezli müteahhitlik şirketi Büyükhanlı ve Gürler Ailesi de yurtdışına açılıyor.

Ortaklar, Antalya’da 6,  Bodrum ve Ankara’da birer olmak üzere toplam sekiz otele sahip. Bu arada İstanbul’da konut ve bir otel projesi olan Büyükhanlı Kardeşler İnşaat’ın, Justiniano’nun sahipleriyle akrabalık bağı dışında bir ortaklığı olmadığını hatırlatmak isteriz.

Otellerinde bin 500 kişi istihdam eden Justiniano yönetimi, toplam 6 bin yatağa sahip. Justiniano Otelleri Genel Koordinatörü Tunç Müstecaplıoğlu, Mısır’ın Şarm El Şeyh ve tsunami felaketi yaşayan Tayland’ta otel işleteceklerini söylüyor.

Golf villaları

Rodos ve Fas’ta Justiniano markasıyla işlettikleri otellerden, mal sahipleriyle yaşanan sorunlardan dolayı vazgeçtiklerini belirten Müstecaplıoğlu, Mısır ve Tayland dışında başka yerlerde de otel kiralayıp işletebileceklerine dikkat çekiyor.

Justiniano Otellerinin üçü mülk diğerleri kiralık. Müstecaplıoğlu, Justiniano’nun ortaklarından Gürler Ailesinin yeni kuşağından Ömer Gür ile Öge Turizm şirketini kurdu. Öge Turizm, Belek’te 180 villa yapıp satışa sunacak.

Müstecaplıoğlu, Ege’de satın aldıkları bin 200 dönünlük arsa üzerinde bir golf sahası ve golf villaları yapmak istediklerini belirtiyor. “Türkiye’de yatırım konusunda son derece esnek bir plana sahibiz” diyen Müstecaplıoğlu, şunları ekliyor: “Yatırım kararımızı şart ve gelişmelere bağlı olarak gözden geçireceğiz. Karşımıza çıkacak manzarya göre, kararımızı netleştirip, o karar doğrultusunda hareket edeceğiz” diyor.

Otelin adı nereden geliyor?

I. Justinian, Doğu Roma İmparatorluğu’nun en başarılı hükümdarıydı. Eşi Teodora ilk feministlerden eski bir sirk dansçısıydı. I. Justinian, zamanın hukukçularını bir araya toplayarak modern hukukun kuruculuğunu yapan kişi. Bin 500 yıl önce hükümdarlığını sürdürürken; İstanbul’da Ayasofya, Aya İrini Kilisesi ve Yerbatan Sarnıcı’nı yaptırmış. Sonraları şu anda Justiniano otellerinin yer aldığı Okurcalar Bölgesi’nde Justinianopolis adındaki kenti kurmuş. Adını yaşatmak isteyen Ankara merkezli girişimciler, otellerinin adını Justiniano olarak belirledi.

Yayın Yeri ve Tarihi: Yeni Para, 2006Yazar: Kerem Kofteoglu
1963’te Mardin’de doğdu. İlk ve lise eğitimlerini İstanbul’da tamamladı. Dünya gazetesinde Reklam Bölümü'nde işe başladı. Sonra İstanbul Menkul Kıymetler Borsası’nı takip eden muhabirlerden biri oldu. Daha sonra sırasıyla Hürriyet Gazetesi’ne bağlı haftalık Ekonomist Dergisi ve Sabah grubunun Para dergisinde çalıştı. Bir dönem Turizm Yazarları Derneği’nin (TUYED) Başkanlığını yürüten Köfteoğlu, halen çeşitli dergilerde serbest gazetecilik yapıp, bazı kurumlara basın ve turizm danışmanlığı hizmeti veriyor.

Bir cevap yazın