Kasım’da 208 yeni otel açılacak

TOPHOTELCONSTRUCTION’ın verilerine göre 2019’un Kasım ayında dünyada toplam oda kapasiteleri 40 bine ulaşan 208 yeni otel hizmete girecek.

Kapılarını misafirlerine açacak yeni otellerin bölgelere göre dağılımına baktığımızda, Kuzey Amerika’nın 71 otelle ilk sırada olduğunu görüyoruz. Kuzey Amerikayı 61 otelle Asya-Pasifik ikinci sırada ve 33 otele de Avrupa kıtası üçüncü sırada izliyor.

Kuzey Amerika’da hizmete yeni girecek otellerin toplam oda sayısı 11 bini aşıyor. Kuzey Amerika’da yeni otellere ev sahipliği yapacak kentler incelendiğinde dörder projeye sahip New York ve Los Angeles’ın açık ara önde olduğu görülüyor. İki şehirde yeni devreye girecek 878 odanın sahibi New York, 617 odanın sahibi de Los Angeles olacak.

Yeni devreye girecek otellerin markalara göre dağılımını incelendiği araştırmada, dünya genelindeki beş yeni projesiyle 2 bin 418 odayı hizmete sokacak olan Marriott Hotels & Resorts ilk sırada yer alıyor. Bu da Marriott’un mevcutlara Kasım ayında 490 odayı eklediği anlamına geliyor. Devreye yeni girecek otellerin oda sayıları açısından Marriott’u sırasıyla; The Ritz-Carlton Hotel 773, Novotel 723 ve Radisson Blu Hotels & Resorts da 709 odayla takip ediyor.

Bölge-Kıta Otel Sayısı
Kuzey Amerika 71
Asya-Pasifik 61
Avrupa 33
Ortadoğu 20
Afrika 14
Latin Amerika 9


Yazar: Kerem Kofteoglu
1963’te Mardin’de doğdu. İlk ve lise eğitimlerini İstanbul’da tamamladı. Dünya gazetesinde Reklam Bölümü'nde işe başladı. Sonra İstanbul Menkul Kıymetler Borsası’nı takip eden muhabirlerden biri oldu. Daha sonra sırasıyla Hürriyet Gazetesi’ne bağlı haftalık Ekonomist Dergisi ve Sabah grubunun Para dergisinde çalıştı. Bir dönem Turizm Yazarları Derneği’nin (TUYED) Başkanlığını yürüten Köfteoğlu, halen çeşitli dergilerde serbest gazetecilik yapıp, bazı kurumlara basın ve turizm danışmanlığı hizmeti veriyor.