Kıbrıs’ın sokakları tarih kokuyor

Renkli panjurlu Kıbrıs evleri, bir Akdeniz kasabasının sokak kültürünü tüm yönleriyle yansıtıyor.  Kıbrıs sokaklarını arşınlarken, kendinizi Yunanistan’ın ünlü Mikonos veya Santorini adasında hissedebilirsiniz. Tarih kokan bu sokakların tadını, aralarında kaybolarak çıkarın!

İster Lefkoşa, ister Girne isterseniz de Gazi Mağusa’nın sokakları olsun hangisini arşınlarsanız, tarih kokan sokaklarda dolaşmanın keyfini yaşayacaksınız. Eski evlerin gölgesine sığınan sokaklar,  taş evler, Arnavut kaldırımları, dar sokaklar… Hepsi birbirinden güzel!

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti yöneticileri, sahip oldukları sokakların eski günlerine dönmesi için başlattıkları çalışmalara devam ediyor. Örneğin Girne Belediyesi, “Girne Antik Liman’ın Arka Sokaklarına Hayat Veriyoruz” projesiyle Antik Liman’ın arka sokaklarını yeniden ele alıp, bazı düzenlemelere gidiyor. Sokaklara yeni tabelalar asıldı, bazı sokaklar boyandı. Parke taşları düzenlenerek saksılar içine çiçekler konuldu.

Çiçekli sokaklar

Kıbrıs’ın şirin sokakları eski günlerine döndürülmeye çalışılıyor. Bazı sokaklar Alaçatı’yı andırıyor. Buz Çağı’ndan etkilenmeyen Kıbrıs’ta 22’si endemik olan bin 600’ü aşkın bitki çeşidi bulunuyor. Bunlar arasında orkidenin ayrı bir yeri vardır. Dünyada bilinen 20 bin orkide çeşidinin 30’unu Kuzey Kıbrıs’ta bulabilirsiniz. Bu orkidelerden bazılarını İtalyan Orkidesi, Sık Çiçekli Orkide, Tahtabiti Orkidesi, Benli Orkide, Sarı Ofris, Kıbrıs Ofrisi, Serapyas, Yelpaze Orkide, Göbekli Orkide, Orphrys Umbilicata ve Anadolu Orkidesi oluşturuyor.

Yürüyüş rotaları

KKTC Turizm Tanıtma ve Pazarlama Dairesi, Kıbrıs’ın eni yürüyüş rotalarını belirlemişti. Buna göre, Doğu-batı Karpaz ve Girne’nin yanı sıra Güzelyurt’u içeren yürüyüş yolları haritaları hazırlandı. Bu haritalar incelendiğinde, Kıbrıs’ın ziyaretçilerine alternatif turizm kapsamında geniş imkânlar sunduğu görülüyor. İlk etapta 19 adet parkurun altyapısı hazırlanmıştı. 5 ayrı broşürde toplanan ‘Yürüyüş Parkurlarını daha sonra ‘Bisiklet Yolları’ broşürleri izledi. Söz konusu broşürler yerli ve yabancı turistlerin parkurları kullanmalarını kolaylaştırıyor.

Karpaz’ın ‘Karakoçan’ı

KKTC’nin Akdeniz’e hançer gibi uzanan yarımadası olan DipKarpaz Milli Parkı ve eşekleriyle ünlü. 1974 sonrası, Rumların köylerini bırakmasıyla birlikte Dipkarpaz’da eşekler başıboş kaldı. Sahipsiz eşekler tarlalara girerek ürünlere zarar veriyordu. Günümüzde Karpaz’ın vazgeçilmez birer turistik ürünü haline gelen bu eşekler,  KKTC Çevre ve Doğal Kaynaklar Bakanlığı tarafından Dipkarpaz’da bir bölgeye alınarak etraflarına bariyerler yapılıp koruma altına alındı.

Sıcak sulara dalın

Kıbrıs’a gitmişken su altı dalışı yapmadan dönmeyin. Orada derinliklerdeki mavilikte, ılık suyun içinde çeşit çeşit balık, karides ve belki de deniz kaplumbağalarıyla karşılaşacaksınız. Ayrıca antik çağların hazinelerini de keşfedebilirsiniz. Girne’nin doğu ve batısında yirmiye yakın dalış noktası bulunuyor. Bu dalış noktaları deneyimli dalgıçlara ılık bir heyecan vereceği gibi, berrak su ve deniz dibinin belirgin derinliği dalışa yeni başlayanlar için güvenli ortam sağlıyor. Batıklara dalmanın heyecanını yaşayın. Su yüzüne çıkarılmış dünyanın en eski batığı olarak kabul edilen Girne Kalesi’ndeki Girne Batığını görün. Burada Büyük İskender döneminden kalma, 2300 yıllık batık, anfora ve değirmen taşlarıyla birlikte sergileniyor.

Yayınlandığı yer ve tarih: Posta Gazetesi, 12.09.2017Yazar: Kerem Kofteoglu
1963’te Mardin’de doğdu. İlk ve lise eğitimlerini İstanbul’da tamamladı. Dünya gazetesinde Reklam Bölümü'nde işe başladı. Sonra İstanbul Menkul Kıymetler Borsası’nı takip eden muhabirlerden biri oldu. Daha sonra sırasıyla Hürriyet Gazetesi’ne bağlı haftalık Ekonomist Dergisi ve Sabah grubunun Para dergisinde çalıştı. Bir dönem Turizm Yazarları Derneği’nin (TUYED) Başkanlığını yürüten Köfteoğlu, halen çeşitli dergilerde serbest gazetecilik yapıp, bazı kurumlara basın ve turizm danışmanlığı hizmeti veriyor.