Kılıçdaroğlu: Türkiye’ye yönelik merak uyandırmalıyız

Cumhuriyet Halk Partisi’nin (CHP) “Yerel Yönetimler Turizm Zirvesi” başlıklı zirvesinde konuşan CHP Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu 2030 yılında 1 milyar 800 milyon turistin dünyayı gezeceğini hatırlattıktan sonra “Bunların kaçı Türkiye’yi seçecek? Kaçı Antalya’yı, Mardin’i, İstanbul’u merak edecek? Merak etmeleri için, Türkiye’ye yönelik merak uyandırmalıyız” dedi.

CHP’nin İstanbul Hilton Maslak Hotel’de düzenlediği  “Yerel Yönetimler Turizm Zirvesi” başlıklı zirvenin açılışında Kılıçdaroğlu’nun yanı sıra, Sarıyer Belediye Başkanı Şükrü Genç, CHP Antalya Milletvekili Çetin Osman Budak ve CHP Genel Başkan Yardımcısı Seyit Torun da konuşma yaptı.

Türkiye’ye gelen turistlerin yüzde 90’ı aşan kısmının CHP belediyelerine geldiğini hatırlatan Kemal Kılıçdaroğlu; “CHP belediyelerinin ne kadar ağır bir sorumluluk üstlendiklerini de buradan herkese duyurmuş olalım. Önümüze her türlü engeller çıkarılabilir ama bizim görevimiz önümüze çıkarılan engelleri aşarak; halka ve gelen turiste hizmet etmek için her türlü çabayı ortaya koymaktır” dedi.

Seyahat ve Turizm Rekabet Endeksi raporunda ilk sırada İspanya’nın, ikinci sırada Fransa’nın, Malezya’nın 29. sırada, Türkiye’nin ise 43. Sırada olduğunu ifade eden Kılıçdaroğlu; “Türkiye neden 43. sırada? Bütün uygarlıkların beşiği aslında Anadolu. İstanbul üç büyük imparatorluğa ev sahipliği yapmış bir metropol. Neden 43. sırada? Demek ki bir eksimiz var. Demek ki geniş kitlelerde merak uyandırmış değil. İnsanları Türkiye’ye çekmek hepimizin ortak görevimiz. Sektörünün temsilcileri sorunları da çözümleri de çok iyi biliyorlar. Çözümün önünde en büyük engelin de siyaset kurumu olduğunu hepimiz biliriz. Eğer siyaset kurumu sektörün önündeki bütün engelleri kaldırabilirse emin olun Türkiye bu konuda önemli bir Dünya markası olur. Ben buna yürekten inanıyorum” dedi.

“Turizmi bütünsel ele almalıyız”

Sarıyer Belediye Başkanı Şükrü Genç, üç yıl önce düzenlenen ilk “Yerel Yönetimler Turizm Zirvesi” gibi bu yıl da katılımcı ve paylaşımcı bir anlayışla düzenlenen bu toplantının sorunların tespit edilmesi için büyük önem taşıdığına dikkat çekerek “Doğru tanı doğru tedavinin anahtarıdır. Turizm birçok sektörü etkilemektedir. Bu yüzden turizmi bütünsel bir şekilde ele almak gerekir” dedi.

21.yüzyılda yerel yönetimlerin kimlikli kentler yaratmak için katılımcı, planlı, çağdaş, bütüncül ve sürdürülebilir politikaları temel aldığını belirten Genç konuşmasını şöyle noktaladı: “Bugünün sonunda turizm sektörü ve yerel yönetimler için yeni iş birlikleri ve yol haritası oluşturulacak sonuçların çıkacağına inancımla düzenlenmesinde emeği geçen bütün arkadaşlarıma ve gelen tüm misafirlerime hoş geldiniz diyorum; başarılar diliyorum.”

Turistin yüzde 94’ü CHP’li belediyelere

CHP Antalya Milletvekili Çetin Osman Budak, Türkiye gelen turistlerin yüzde 94’ünün CHP belediyelerinin yönettiği bölgelere geldiğine dikkat çekerek, bundan dolayı zirvenin yapılmasının ne kadar önemli olduğunu belirtti.

Son 3 ayda Meclis’te turizmle iki önemli yasanın çıktığını, birinin Turizm Tanıtım Fonu birinin ise konaklama vergisi olduğunu hatırlatan Çetin Osman Budak; “aslında her ikisi de turizm sektörüyle ilgili olmasına rağmen turizm sektörünün temsilcileriyle hiç tartışmadan bir gece yarısı karar verip; ertesi sabah Meclis’te geçirilmiş iki yasa ve ikisinde de Anayasa’ya aykırılık var” dedi.

Her iki yasa için de CHP olarak Anayasa Mahkemesi’ne başvurduklarını açıklayan Budak; “her iki yasayla ilgili hazırlıklarımızı da yaptık. Anayasa Mahkemesi’ne başvurduk çünkü cirodan pay alınıyordu. Cirodan alınan pay Anayasa’ya aykırı çünkü vergi alınırsa kardan alınır” dedi.

CHP Genel Başkan Yardımcısı Seyit Torun, ise bu çalıştay kapsamında turizm sektörü için önemli bir yere sahip olan CHP belediyelerinin ve yerel yönetimlerin sorunlarını ele alıp, tartışacaklarını belirten Seyit Torun; toplantının başarılı ve verimli şekilde geçmesini diledi.

4 Oturum yapıldı

Yerel Yönetimler ve Turizm Zirvesi açılış konuşmalarının ardından dört oturumla devam etti.  Bahattin Yücel’in yönettiği Kentlerin Kalkınması ve Turizm oturumuna Eskişehir Büyükşehir Belediye Başkanı Prof. Dr. Yılmaz Büyükerşen, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu, Muğla Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Gürün, TÜROFED Başkanı Osman Ayık ve TÜRSAB Yönetim Kurulu Üyesi Nalan Yeşilyurt konuşmacı olarak katıldı.

Tavit Köletavitoğlu’nun yönettiği Kent Kimliği ve Alternatif Turizm oturumunun konuşmacıları ise şunlardı: Ankrara Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş, Hatay Büyükşehir Belediye Başkanı Lütfü Savaş, Mersin Büyükşehir Belediye Başkanı Vahap Seçer ve Koç Üniversitesi Denizcilik Forumu Üyesi Caner Şaka.

Antalya Milletvekili Çetin Osman Budak’ın yönettiği Turist Profili Odaklı Kentsel Gelişim oturumunda  Muhittin Böcek (Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı, Zeydan Karalar (Adana Büyükşehir Belediye Başkanı), Kadir Albayrak (Tekirdağ Büyükşehir Belediye Başkanı), Neşet Koçkar (Anex Tour Yönetim Kurulu Başkanı) Bülent Bülbüloğlu (GETOB Başkanı) konuştu.

CHP Genel Başkan Yardımcısı Seyit Torun’un yönettiği son oturumda ise turizm sorunlarına ve çözüm önerilerine ilişkin yerelden bakışı yansıtan serbest tartışmalar yapıldı.Yazar: Kerem Kofteoglu
1963’te Mardin’de doğdu. İlk ve lise eğitimlerini İstanbul’da tamamladı. Dünya gazetesinde Reklam Bölümü'nde işe başladı. Sonra İstanbul Menkul Kıymetler Borsası’nı takip eden muhabirlerden biri oldu. Daha sonra sırasıyla Hürriyet Gazetesi’ne bağlı haftalık Ekonomist Dergisi ve Sabah grubunun Para dergisinde çalıştı. Bir dönem Turizm Yazarları Derneği’nin (TUYED) Başkanlığını yürüten Köfteoğlu, halen çeşitli dergilerde serbest gazetecilik yapıp, bazı kurumlara basın ve turizm danışmanlığı hizmeti veriyor.