Kış turizminin yükselen yıldızları

“Kış sporları turizm merkezi” ilan edilen 24 bölgeden 17’sinde imar planlan tamamlandı. Bu merkezlerdeki yatırımlar devreye girdiğinde kış turizminde halen 7 bin 764 olan yatak kapasitesi 65 bin 390’a çıkacak. Yeni turizm merkezleri pek çok girişimci için cazip fırsatlar sunuyor…

Türkiye nihayet doğanın “beyaz gelinliği” kan “beyaz altın”a dönüştürecek adımları at¬maya bağladı. Kış turizmindeki potansiyeli değerlendirmek adına son vıllarda peş peşe önemli kararlar alınıyor. Bu kararların en önemlisini Kültür ve Turizm Bakanlığı, 24 yeni kış turizmi merkezi belirleyerek almışlı. Bu merkezler, Türkiye Turizm Stratejisi’nde belirlenen ve “Kış Turizm Koridoru” olarak tanımlanan bölgeyi içeriyor.

Kisİlan edilen 24 kış turizm merkezinden 17’sindc imar planları tamamlandı. Halen kış turizminde 7 bin 764 olan yatak kapasitesi, bu merkezlerdeki yatırımların devreye girmesiyle 65 bin 39ü’a çıkacak, İşte o zaman biz de Avusturya ve İsviçre gibi dünya kış sporları turizminde iddialı bir oyuncu haline geleceğiz. Avusturya’nın Trol bölgesi  7 milyar, Insburg ise 4 milyar dolar kış turizmi geliri elde ediyor. Neden biz de Erciyes’le, Davraz’da, Yıldız Dağı’da, Çamboğazı’nda, Ergan’da, Bozdağ’da aynısını yapamayahım?  Kültür ve Turizm Bakanlığı Tanıtma Genel Müdürü Cumhur Güven Taşbaşı. Türkiye kış turizmini tanıtmaya yönelik faaliyetlerin hızlandığına dikkat çekiyor. Taşbaşı, “Yürüttüğümüz çalışmalarla 6 bin Polonyalının Palandöken ve Konaklı’da tatil yapması için hava köprüsü kuruldu. Eskiden Ukrayna, Rusya ve İran’dan gelen turistlerin gözde merkezi olan Er-zurum şimdi Polonyalıların mekânı oldu” diyor.

M2 maliyeti 4 bin lira

Bakanlığın attğı adımlar ve kış turizmine yönelik yatırımların cazip hale gelmesi birçok girişimcinin bu alana yönelmesine yol açtı. Kış turizminde maliyetler konusunda girişimcilere bir bakış açısı kazandırmak amacıyla uzmanlara danıştık. Uzmanlardan aldığımız bilgilere göre, 5 yıldızlı kış otelinin metrekare birim fiyatı 4 bin  liradan başlıyor. Buna göre 5 bin m² alanı kapsayacak bir kış otelinin yaklaşık maliyeti 20 bin ile 30 bin TL arasında değişiyor.

Girişimciler, kış turizmine yönelik yatırımlarda en çok Kayseri kentini tercih etti. Nitekim, Kayseri Erciyes’teki yapılması düşünülen 21 otel yerinin hepsi satıldı. Mülkiyeti Kayseri Büyükşehir Belediyesi’ne ait araziler üstüne kurulacak tesislerin tek elden yönetilmesi amacıyla Kayseri Erciyes A.Ş adıyla bir şirket kuruldu.

Kayseri Erciyes AŞ.  Yönetim Kurulu Başkanı  Dr. Murat Cıngı, söz konusu otellerin dördünün yerel girişimciler tarafından gerçekleştirileceğini belirtikten sonra şu bilgileri verdi: “Diğer yatırımları bölge dışından gelen girişimciler gerçekleştirecek. Hazırladığımız Master Plan’a göre yatırımlar toplamda 275 milyon euroya ulaşacak. Biz kış turizmi için gerekli altyapı yatırımlarımızı bitirdik. Tek eksiğimiz olan konaklama tesisleri önümüzdeki yıldan itibaren devreye girmeye başlayacak. Bu tesisleri aralarında Alanya, Kapadokya ve Bodrum’dan otelcilerin yanı sıra, Suudi Arabistan’da otel işleten girişimciler hayata geçirecek. Bir oteli Ahmet Karaosmanoğlu Kibar Holding ile birlikte hizmete açacak.”

3 bin kişiye iş

Dr. Cıngı, Kayseri’yi 12 ay yaşayan bir kent haline getirmek amacıyla 9 futbol sahası, yürüyüş yolları ve 13 aktivitenin yapılabileceği bir merkez haline getirmeyi hedeflediklerini söylüyor.  Türkiye’de ilk kış turizm fuarını düzenleyen şehir olduklarını vurgulayan Dr. Cıngı sözlerini şöyle noktalıyor: “Yyakında inşaatı başlayacak otellerin devreye girmesiyle, bölgemiz ilk etapta 100 milyon eurosu doğrudan, 100 milyon eurosu da dolaylı olmak üzere toplamda 200 milyon euroluk bir gelire kavuşacak.”

Yeni otellerin 3 bin kişiye de istihdam imkanı yaratacağının altını çizen Dr. Cıngı sözlerini şöyle noktalıyor: Hem bölgemizin kayak merkezi hem de diğer kayak merkezlerinin ihtiyaç duyacağı nitelikli eleman konusunu çözmek amacıyla Snow Acedemia adıyla bir proje başlattık. Ayrıca, Hacılar ilçemizde bir Spor Meslek Lisesi kurmayı hedefliyoruz. Üniversite ile de ortak çalışmalar yapıyoruz.  Böylece, altyapı açısından hazır olan Kayseri’yi 2015 yılında her anlamda tam bir kış merkezi haline getirmiş olacağız.”

Yaz otelcileri Erciyes’e odaklandı

Kış turizmi alanındaki atılımlarıyla dikkat çeken Kayseri, halen Bodrum, Alanya ve Kapadokya gibi turistik merkezlerde otelleri olan turizmcilerin de iştahını kabarttı.  Kapadokya’da Dinler markasıyla otelleri bulunan Yakup Dinler, Erciyes’e neden yatırıma yöneldiklerini anlatırken ilginç bir noktaya temas etti.

Dinler, Kapadokya’daki otellerini kışın kapattıklarını belirterek şunları söyledi: Nitelikli elamanlarımızı kaybetmek istemiyoruz.  Personellerin otelcilikte ciddi bir maliyet olmasından hareketle bir çözüm arayışı içindeydik. Bölgemize yakın olan Erciyes’teki yeni yatırımlar ilgimizi iki açıdan çektiğinden en büyük ikinci araziyi aldık. Buraya yapacağımız 165 odalı kış oteliyle hem Kayseri’nin kış turizmi olanaklarından yararlanacağız hem de kışın boşta kalan personelimizi bu otelde istihdam ederek maliyetlerimizi düşüreceğiz.”

Dinler, spası, toplantı salonu ve bir kış otelinde olması gereken tüm birimlerin olacağı otellerinin inşasına yakında başlayacaklarını, tesislerini 2014 sonu veya en geç 2015 başında hizmete açacaklarını söylüyor.

Bodrum’daki Babylon Otellin sahiplerinden Recai Çakır, yeni otel markası “Sianji” ile Kayseri’de Yayla İnşaat’ın yapacağı 4 otelin işletmesini yapacak.  Otellerine gelecek misafirlerini bir inciye benzetteklerini bu yüzden zincir otel haline getirecekleri “siyah inci’den türettikleri Sianji adıyla 4 bloktan oluşan otellerin işletmesini üstlenecek.

Çakır söz konusu yatırım hakkında şu bilgileri verdi: “Dört ayrı bloktan oluşacak otellerin toplam oda sayısı 2 bin 400 olacak. Bunların içinde 35 odalı apart rezidanslar olacak. Bu rezidansları  chalet (dağ evi) gibi tasarlıyoruz. Rezidanları biz işleteceğiz. Satın alanlara konaklamadıkları zaman bunları kiralama imkanı ve başka birçok ayrıcalıklar sunacağız. Otellerimizi birer kış ve sağlık merkezi gibi konumlandıracağız.  Toplamda 25 milyon euroya malolacak yatırımlarımızın hepsini geç 2015 yılında hizmete açmayı planlıyoruz.”

Alanya’da Xperia otelini işleten Serhat Kayış da Çeşmeli bir girişimciyle birlikte kurduğu MKD İnşaat adıyla Erciyes’e otel inşa edecek yaz turuzmi yatırımcılarından biri olarak karşımıza çıkıyor.

Antalya karla anılıyor

Antalya Kemer’in simgesi haline gelen ”Olympos Teleferik” seyahat acentenin dikkatini çekiyor. Buranın Antalya’ya gelen turistler için alternatif turizm merkezi haline geldiğini belirten Olympos Teleferik Genel Müdürü Haydar Gümrükçü, şunları söylüyor: “Burası imkansızlar başarılarak yedi yıl önce hizmete girdi. Tesis, üstün İsviçre teknolojisi ile mitolojik zirvede adından söz ettiriyor. 2365 metre yükseklikteki tesis, dünyanın ikinci, Avrupa’nın en uzun insan taşıyan teleferiği olma özelliğine sahip.

Antalya’nın yıllardır sadece deniz, kum, güneş üçgeniyle anıldığını anımsatan Gümrükçü şu bilgileri veriyor: “Bu tip alternatif tesislerin yapılandırılması sektör adına umut veriyor. Dünyanın en güzel milli parkı Zeus ve Hera ile anılan mitolojik özelliğe zirveye teleferikle çıkanlar büyüleniyor. Turistler ülkelerine döndüklerinde yaz turizmine yönelik ürünleriyle tanınan Antalya’nın bilenmeyen bu yönünü anlatıyor. Zirvede ayrıca, dünyanın en yüksek kot farkı ile paragliding yapılıyor, Shakespeare Restaurant’a yerel lezzetler tadılıyor.”

Antalya Tanıtım AŞ ve ATSO Yönetim Kurulu Başkanı Çetin Osman Budak, turizmde kış aylarının belirsiz olduğunu bu nedenle de turizmin çeşitlendirmeye ihtiyacı olduğunu söylüyor. Budak konuyla ilgili olarak şu bilgileri veriyor: “Antalya Tanıtım AŞ olarak,  Almanya’da 950 bin, dünyada ise 3,5 milyon üyesi bulunan Alpler Derneği ile temasa geçtik. Dernek üyelerinin sadece yürüyüş yapmak için ülkeleri gezdiğini öğrendik.  Derneğin yürüyüş haritasında Türkiye’nin bulunmadığını görünce, hemen harekete geçtik. Şimdi ikisi Alman ikisi Türk döt uzman dağcı Antalya dağlarındaki parkurları haritalandırıyor.  Toroslar göç yolları konusunda çok zengin. Bu proje ile kente 1 milyon turistin daha getirmeyi hedefliyoruz.”

Yatırımlar hızlanıyor

Yaptığımız araştıramalar, Türkiye’nin dört bir yanında kış turizmine yönelik yatırımların hızlandığını ortaya koyuyor. Bu yatırları kısaca aktarmakta yarar görüyoruz. Örneğin, Davraz Kayak Merkezi’nde üç ay olan turizm sezonunu 10 aya çıkaracak yatırımlara hız verildi. Isparta Kültür ve Turizm Müdürü Abdullah Kılıç, kamu ve özel sektörün kentte kültür ve turizmin gelişmesi açısından çok sayıda proje yaptığına dikkat çekerek, “Kültür ve Turizm Bakanlığı,  Davraz Kayak Merkezi’nde dört mekanik hat ve telesiyej için toplam 5 milyon 723 bin liralık ödenek ayrıldı” diyor. Davraz’a ayrıca İstanbullu bir girişimcinin bir yatırım yapacağı söyleniyor. Söz konusu yatırımcının Davraz’a Sirene Davraz Oteli’in 2 katında büyük bir tesis hedeflediği belirtiliyor. düşünülüyor.

Adana, Niğde ve Mersin üçgeninde yaklaşık 5 milyonluk bir kitleye hitap eden Karboğazı’nın ihtiyacı olan teleski yatırımı için girişimciler aranıyor. 2013 Akdeniz Oyunları’na ev sahipliği yapmaya hazırlanan Mersin’in Karboğazı Kayak Merkezi’ni de yeni yatırımlar ile canlandırmayı hedefliyor. Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından yatırıma açılacak bölgenin termal, deniz ve güneş turizmine erişim açısından 3 bölge kentine 1 saat uzaklıkta olmasının büyük avantaj olduğunu belirtiliyor.   Bölgede 3 bin 500 metreye kadar uzanan büyük bir pist ve bu pistin yanındaki 67 farklı boyutlarda küçük pist hizmet verecek konuma ulaştığı kaydediliyor.

Yıldız Dağı turizme kazandırılıyor

Yıllardır konuşulan ancak bir türlü hayata geçirilemeyen Yıldız Dağı nihayet kış turizmine kazandırılıyor. Yıldız Dağı’na ayrılan 10 buçuk milyon liralık ödeneğin yol çalışması için iş makineleri gittiği belirtiliyor. Bu  sezon Yıldız Dağı’nda kapsamlı bir çalışmaya başlayacak. Konuyla ilgili olarak hazırlanan proje Kültür ve Turizm Bakanlığı yüksek kurulunda onay bekliyor. Projenin onaylanmasıyla bölgedeki turizm alanının canlanması bekleniyor. Uzmanlar, Tokat, Amasya, Ordu, Samsun, Giresun ve Yozgat gibi illere yakın olan Yıldız Dağı Kayak Merkezi’nin bu durumu iç turizm açısından cazibeli hale getirdiğini söylüyor. Merkez, yaz döneminde de dağ sporları, yürüyüş, kamp gibi etkinliklerle canlılığını koruyor.

Trabzon Ticaret ve Sanayi Odası (TTSO) Yönetim Kurulu Başkanı Suat Hacısalihoğlu, Doğu Karadeniz Kalkınma Ajansı ‘nın turizme yönelik destekleri kapsamında, bölgenin kış turizmi potansiyelini öne çıkaracak fizibilite raporlarını hazırlamaya başladıklarını söylüyor. Projenin 18 ayda tamamlanacağı ve 400 bin liraya mal olacağı bilgisini veren Hacısalihoğlu, daha sonra da yatırımcıların bölgeye davet edileceğini söyledi.

Denizli’de Pamukkale’den sonra ikinci beyaz cennet olarak nitelendirilen Bozdağ Kayak Merkezi için altyapı ve üstyapı çalışmaları hız kazandı.  Elazığ’a 30 kilometre mesafede otel ve restoran hizmetleri sunan ve bölgede yaz turizminin vazgeçilmezleri arasında yer alan Mavi Göl Otel’in yöneticisi Taner Durmuş, yeni dönemde Hazar Baba Kayak Merkezinin işletmeciliğini alarak kış turizmine yöneleceğini açıkladı.

Orda “ben de varım” diyor

Ordu’da turizm odaklı gelişmeyi ve kalkınmayı sağlamak amacıyla yapılmakta olan turizm yatırımlarına bir yenisi daha ekleniyor. Ordu’da turizmi geliştirmek ve daha çok turistin gelmesini sağlamak amacıyla Çambaşı Yaylası’na yapılacak Kayak Merkezi çalışmalarında son aşamaya gelindi. Yerli ve yabancı turistlerin faydalanmasını sağlamak amacıyla başlatılan Çambaşı Kayak Tesisleri çalışmalarında somut ilerlemeler kaydediliyor. Çambaşı Yaylası’na yapılması planlanan Kayak Merkezi’nin yapılacağı yerle ilgili gerekli imar planı değişiklikleri, ÇED Raporu gibi yasal prosedürlerin tamamlandığı belirtiliyor.

Öye yandan Kastamonu’daki Ilgaz Mountain Resort Tatil Köyü’nün sahibi Kastamonu Holding Yönetim Kurulu Başkanı Sudi Topal,  bu yıl Ilgaz’a 5 yıldızlı otelin temelini atıyor. Sudi Topal, “İnebolu Belediye Başkanı bize bir arazi tahsis etmiş durumda. Bizde İstanbul’da bulunan Salih Osmanoğlu gibi Mehmet Reis gibi hemşehrilerimizin ortak olduğu bir şirket kurduk. Bu şirket bünyesinde İnebolu’ya 5 yıldızlı otel yapacağız” diyor.

Dünyada 4.1 milyon kayakçı var

Türkiye’de girişimciler kış turizmine soyunurken, Para dergisi olarak biz de dünyada kış turizmi ne durumda diye bir araştırma yaptık. Araştırmalarımızın sonunda, turizm türleri içinde yer alan kayak turizminin 80 ülkede yapılmakta olduğu gördük. Araştırmalar, dünya genelinde bin 700 dolayında kayak tesisinin hizmet verdiğine işaret ediyor. Bu alanda bilinip adları kayak ile özdeşleşen bilge ve ülkelerin yanı sıra son yıllarda Doğu Avrupa, Çin gibi ülkelerin bu alandaki yatırımları artıyor.

Dünya genelinde bin 700 dolayında kayak tesisinde ve dağlık bölgelerde 6 milyon kadar yatağın hizmet verdiği tahmin ediliyor. Öte yandan 400 milyon kadar bir kitlenin kayak bölgelerini ziyaret etitiği de belirtiliyor. Bu veriler de gösteriyor ki, kayak bir endüstriyel yapı arz ediyor. Kayak alanında dünyanın en bilinen tesisleri Alpler’de yer alırken, tahminlere göre bu pazara katılanların yüzde 40’ından fazları bu bölgeyi ziyaret ediyor.

Alpleri izleyen popüler kayak bölgesi ise Kuzey Amerika. Bu bölge de pazardan yüzde 22 dolayında pay alıyor. Öte yandan Asya bölgesi ülkelerinin de son yıllarda pazardan önemli miktarda pay almaya başladığı vurgulanıyor. Asya’da öne çıkan ülkeler arasında Güney Kore, Çin anılırken uzun vadede Hindistan, Pakistan gibi yenilerinin de pazara dahil olması bekleniyor. Öte yandan Alpler dışında kalan Kuzey Avrupa bölgesi de pazardan yüzde 10 dolayında yer alıyor.

Kayak turizmi uzmanı Laurent Vanat tarafından yapılan dünya kayak pazarı verilerine göre, tek başına resort olarak ele alındığında ise yılda 2 milyondan fazla kayakçı çeken yerler arasında; La Plagne, SkiWelt Wilder Kaiser-Brixental, Les Arcs, Whistler Blackcomb, Courchevel-Méribel-Mottaret ve and Saalbach Hinterglemm Leogang başı çekiyor. Öte yandan son verilere göre dünya genelinde 50 kadar resort, yılda 1 milyondan fazla ziyaretçi çekiyor. Özetle, kayak bölgelerinin yüzde 20’si kayak müşterilerinin yüzde 80’ini alıyor.

Kayakçı sayısında ABD önde

Yapılan analizler gösteryor ki dünya kayak pazarında, kayak yapan kişi sayısı açısından ABD 15 milyonu aşan kitle ile ilk sırada. Onu Japonya, Almanya, Fransa ve İngiltere izliyorlar. Kayak yapan kitlenin ülke nüfusu içindeki büyüklüğü açısından ise bu sıralama değişiyor. Bu alanda, yüzde 40 ile Avusturya, yüzde 37 ile İsviçre ilk sıları alırken onları, Fransa, İngiltere, Almanya, Kanada, İsveç, Finlandiya ve Norveç izliyor.

Kayak pazarının önde gelen ülkelerinden Fransa’da 14 adet büyük kayak sahası var. Bu tesisler yılda 1 milyondan fazla kayaçı ağırlıyor. Öte yandan kayak pazarı, dünya turizmindeki genel sıralamadan farklı bir yapı da orya koyuyor. Mesela bu sıralamada 19’uncu olan İsviçre, kayakçıları çekme açısımdan ilk 5 içinde yer alıyor.

Her yıl kayakçı ziyaretçi sayısını yüzde 3-4 bandında artıran Avusturya, son yıllarda Fransa ile yarışır hale geldi. Ülkede bu alana yapılan yatırımlar da artmaya devam ediyor. Nüfusa göre en yüksek kayakçı oranına da sahip olan ülke vatandaşları sıklıkla yakın ülkelerdeki kayak resortlarına gidiyor.

Öte yandan kayak pazarının en bilinen ülkelerinden Kanada’da Pazar doygunluğa ulaşmış durumda. Analizlere göre ülkenin bu alanda yenilemeler yapması gerekiyor. Ülkede kayak pazarı yerli ziyaretçiler ve ABD üzerine otururken konaklama olanaklarının da sınırlı kaldığı belirtiliyor.

Dünyanın gözde kayak yerlerini barındıran Fransa’da ise Pazar büyümeye devam ediyor ancak bu hareketin ana sürükleyicisi iç pazar. 1960 ve 1970’lerde üretilen tesis ve alanlara yenileri eklenitrken konaklama birimlerine yönelik yeni yatırım planları gündemde.

Dünyada en güçlü kayak pazarlarından birine sahip olan Japonya’da 1990’lara kadar çok hızlı büyüme kaydedildi. Ardından gelen ekonomik sıkıntılara paralel olarak bu alanda bir yavaşlama oldu. Son yıllarda ise ülke bu alanda yeni Pazar ve müşteri arayışında.

Para, Ocak 2013  Yazar: Kerem Kofteoglu
1963’te Mardin’de doğdu. İlk ve lise eğitimlerini İstanbul’da tamamladı. Dünya gazetesinde Reklam Bölümü'nde işe başladı. Sonra İstanbul Menkul Kıymetler Borsası’nı takip eden muhabirlerden biri oldu. Daha sonra sırasıyla Hürriyet Gazetesi’ne bağlı haftalık Ekonomist Dergisi ve Sabah grubunun Para dergisinde çalıştı. Bir dönem Turizm Yazarları Derneği’nin (TUYED) Başkanlığını yürüten Köfteoğlu, halen çeşitli dergilerde serbest gazetecilik yapıp, bazı kurumlara basın ve turizm danışmanlığı hizmeti veriyor.