Kissinger: ABD ve Çin aynı yönde adım atmalı

Eski ABD Dışişleri Bakanı Henry Kissinger, ABD ve Çin’in olası çatışmaları önlemek için zorlukların üstesinden gelme yönünde ortak kararlılık göstermeleri gerektiğini vurguladı.

2019 Yeni Ekonomi Forumu (NEF) bugün başkent Beijing’de başladı. İki gün sürecek foruma 60’tan fazla ülkeden 600 temsilci katılıyor. CRI‘de yer alan habere göre, Henry Kissinger, forumda yaptığı konuşmada, Çin’de reform ve dışa açılma politikasının uygulandığı süreçte ABD ile Çin arasındaki temasların olumlu yönde ilerlediğini kaydetti.

Çin ve ABD’nin dünyanın en büyük iki ekonomisi olduğuna işaret eden Kissinger, iki ülke arasındaki olası bir çatışmanın, dünyaya felaket niteliğinde sonuçlar getirebileceğini kaydetti.

İki ülkenin önündeki ortak meselenin, çatışmalardan kaçınmak için geleceğe yönelik ortak kararlılık ortaya koyulması olduğuna dikkat çeken Kissinger, “Bunun için hâlâ çok geç değil.” ifadesini kullandı.

Çin ile ABD’nin anlaşmazlıkları istişare yoluyla çözmeleri gerektiğini ifade eden Kissinger, iki ülke arasındaki ticaret müzakerelerinde başarıya ulaşılmasını temenni ettiğini söyledi.Yazar: Kerem Kofteoglu
1963’te Mardin’de doğdu. İlk ve lise eğitimlerini İstanbul’da tamamladı. Dünya gazetesinde Reklam Bölümü'nde işe başladı. Sonra İstanbul Menkul Kıymetler Borsası’nı takip eden muhabirlerden biri oldu. Daha sonra sırasıyla Hürriyet Gazetesi’ne bağlı haftalık Ekonomist Dergisi ve Sabah grubunun Para dergisinde çalıştı. Bir dönem Turizm Yazarları Derneği’nin (TUYED) Başkanlığını yürüten Köfteoğlu, halen çeşitli dergilerde serbest gazetecilik yapıp, bazı kurumlara basın ve turizm danışmanlığı hizmeti veriyor.