KKTC 2 milyon turist hedefliyor

Antalya Turizm Fuarı’na partner ülke olarak katılan Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti (KKTC) Turizm ve Çevre Bakanı Ünal Üstel, 2025 yılında 2 milyon turist ve 2 milyar dolar turizm geliri hedeflediklerini söyledi.

KKTC’nin önde gelen sektör kuruluşlarından KITSAB ile KITOB’un da katıldığı Antalya Turizm Fuarı’nda konuşan Bakan Üstel sözlerine “Kıtalararasındaki inanç yollarının kesiştiği, Shakespeare ile Leonardo Da Vinci’nin eserlerine ilham veren, cazibesini hiç bir dönemde kaybetmemeyi başaran, 10 bin yıllık köklü tarihe sahip sevgi adasından sizlere selam getirdim” diyerek başladı.

KKTC ekonomisi için lokomotif sektörünün turizm olduğunu vurgulayan Bakan Üstel, şu bilgileri verdi: “Eşsiz güzelliklere, tarihi zenginliklere sahip olan Ada’mız uluslararası arenada baskı altında ve önemli ambargolarla karşı karşıyadır. Bu şartlarda turizmle uğraşmak kolay değil. Deniz ve hava ulaşımında ambargo uygulanıyor. Bu zorlu koşullara rağmen turizmde bin yatak kapasitesiyle çıktığımız bu yolculukta bugün 26 bin yatak kapasitesine ulaştık. 50 bin turist rakamından 2 milyon turist seviyesine ulaştık. 2025 yılı için hedefimiz; 2 milyon turist ve 2 milyar dolar turizm geliri. Her ne kadar zorlu koşullar içerisinde olsak da Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti olarak anavatan Türkiye Cumhuriyeti ile yolumuzda ilerleyeceğiz ve koyduğumuz hedeflere ulaşmak için ne gerekiyorsa anavatan Türkiye Cumhuriyeti ile yapacağız.”

Kuzey Kıbrıs turizminin en çok pay aldığı ülkenin Türkiye, ikinci sırada ise Avrupa pazarının olduğunu ifade eden Bakan Üstel; iki toplumu birbirine bağlayan, tarihten gelen güçlü bağlar sayesinde önümüzdeki süreçte de koydukları hedeflere ulaşacaklarına inandıklarını belirtti. KKTC’yi anavatanın 81 ilinde tanıtmaya kararlı olduklarını vurgulayan Bakan, THY yönetimine Türkiye’den KKTC’ye doğrudan sefer yapılan şehir sayısını artıma önerisi yaptıklarını ve 2020 yılında doğrudan sefer yapılan il sayısının artacağı müjdesini de verdi.

Kuzey Kıbrıs’a yönelik uygulanan izolasyon politikası nedeniyle Türkiye’nin desteğine ihtiyaç duyduklarını yineleyen Üstel; “Sizlerden isteğim: Türkiye Cumhuriyeti’nde yaşayan her insanın bir kez olsun Kuzey Kıbrıs’ı görmesidir. Kuzey Kıbrıs’ı pazarlayan tur operatörlerinin dışında geri kalan tur operatörlerinin de Kuzey Kıbrıs’a gelmeleri ve Kıbrıs’ın güzelliklerine şahit olmalarıdır. Kuzey Kıbrıs’ı her platformda öne çıkarmanızı istiyoruz. Sizlere ihtiyacımız var. Kuzey Kıbrıs’ın size ihtiyacı var, o yüzden bugün buralardayız ve sizlerle birlikteyiz” dedi.

Turizm devlet politikası

Bakanlığın turizmi devlet politikası olarak kabul ettiğini ve bu alanın sürdürülebilir bir yapıya kavuşturulması için gerekli adımları attığına işaret eden Bakan Üstel, bakanlığın, başta Türkiye ve fuara katılan bütün ülkelerle iş birliğini geliştirmeyi hedeflediğini söyledi.

Turizmdeki paydaşlarla birlikte hareket ettiklerini hatırlatan Bakan Üstel konuşmasını şöyle noktaladı: “Bir yandan mevcut turizm faaliyetlerinin kalitesini artırmak, diğer bir yandan ise turizmde çeşitliliği sağlayarak yeni turist profiline uygun ürünler geliştiriyoruz. Uzun yıllardır ülkemiz Kuzey Kıbrıs dünyanın dört bir yanından, doğal, kültürel, tarihi ve turistik zenginlikleri yanı sıra, üniversitelerinde sunulan kaliteli eğitim olanakları sayesinde nüfusunun dört katına yakın sayıda turist ağırlıyoruz.”

 Yazar: Kerem Kofteoglu
1963’te Mardin’de doğdu. İlk ve lise eğitimlerini İstanbul’da tamamladı. Dünya gazetesinde Reklam Bölümü'nde işe başladı. Sonra İstanbul Menkul Kıymetler Borsası’nı takip eden muhabirlerden biri oldu. Daha sonra sırasıyla Hürriyet Gazetesi’ne bağlı haftalık Ekonomist Dergisi ve Sabah grubunun Para dergisinde çalıştı. Bir dönem Turizm Yazarları Derneği’nin (TUYED) Başkanlığını yürüten Köfteoğlu, halen çeşitli dergilerde serbest gazetecilik yapıp, bazı kurumlara basın ve turizm danışmanlığı hizmeti veriyor.