Koranavirüs’ten dolayı logolara “sosyal mesafe” ayarı geldi

Dünyayı kasıp kavuran Koronavirüs binlerce can almaya devam ediyor. Bu arada gündeme oturan ‘sosyal mesafe’ konusu şirketleri logolarını değiştirmeye zorladı. Aralarında Espress Lab, Maltepe Üniversitesi, Galatasaray ve Kayserispor bulunduğu kurum ve kuruluşlar logolarında ‘sosyal mesafe’ ayarı yaptı.

Öte yandan Marketing TürkiyeDergisi’nin haberine göre, Slovenya’da yaşayan Jure Tovrljan isimli bir grafik tasarımcı “Coronavirus Logos” adlı viral grafik tasarım projesinde ünlü markaların logolarını koronavirüs salgınına karşı alınması gereken önlemlere dikkat çekecek şekilde değiştirdi.

Jure Tovrljan, “Coronavirus Logos” isimli grafik tasarım projesinde ünlü markaların logolarını koronavirus salgınını önlemek için alınması gereken önlemlerden yola çıkarak değiştirdi. Tovrljan, uyarladığı bu tasarımlarla, koronavirüs salgınını olabildiğince yavaşlatmak adına alınması gereken evden çalışma ve sosyal mesafelenme gibi önlemlere dikkat çekti. Böylece Mastercard daireleri ve Olimpiyat halkaları artık birbirinden ayrı güvenli mesafelerini koruyor; Nike’ın sloganı “Şimdi Yapma” olarak değişiyor, Starbucks’ın kızı maske takıyor; Jerry West’in NBA logosundaki silueti şimdi bir dizüstü bilgisayarın önünde uzanarak çalışıyor, LinkedIn artık “Lockedin” ve Corona Extra’nın logosunda artık “Yeni isme ihtiyacı var” yazıyor.

Tovrljan ,”Bu zor zamanlarda logoların nasıl görünmesi gerektiği hakkında bir fikir. Orada durun çocuklar. Evde kalın” açıklamasıyla tasarımları paylaştı.

#evdekal #evdekalTürkiyem #evdekalTürkiyeYazar: Kerem Kofteoglu
1963’te Mardin’de doğdu. İlk ve lise eğitimlerini İstanbul’da tamamladı. Dünya gazetesinde Reklam Bölümü'nde işe başladı. Sonra İstanbul Menkul Kıymetler Borsası’nı takip eden muhabirlerden biri oldu. Daha sonra sırasıyla Hürriyet Gazetesi’ne bağlı haftalık Ekonomist Dergisi ve Sabah grubunun Para dergisinde çalıştı. Bir dönem Turizm Yazarları Derneği’nin (TUYED) Başkanlığını yürüten Köfteoğlu, halen çeşitli dergilerde serbest gazetecilik yapıp, bazı kurumlara basın ve turizm danışmanlığı hizmeti veriyor.