Koronavirüs günlerinde otelciden örnek alınacak davranış

Barut Hotels Yönetim Kurulu Başkanı Haydar Barut, çalışanlarına yönelik yaptığı duyuruda, Dünya Sağlık Örgütü’nün  Covid-19’u küresel çapta pandemi ilan etmesi üzerine, çalışanlarını ücretli izne çıkardı.

Barut, salgının merkezinin Avrupa’ya kaydırdığını belirterek, “Türkiye 17 Nisan 2020’ye kadar 20 ülkeye seyahat yasağı getirdi. Kültür ve Turizm Bakanlığı ülkemize gelecek turist sayısını azaltmayı ve otel açılışlarım ertelemeyi tavsiye etti” dedikten sonra şu bilgiyi verdi: “TUI ikinci bir tarihe kadar operasyonlarının büyük çoğunluğunu durdurdu. Türkiye ile İngiltere arasında da ulaşımın kapatıldı.”

İcra Kurulu olarak, bu ve benzeri gelişmelerin turizm sektörüne etkisi  ve şirketler açısından doğurduğu sonuçları değerdirdiklerene hatırlatan Barut aldıkları kararları şöyle açıkladı: “Konaklama işletmelerinin çok büyük bir çoğunluğu misafirlere kapılarını açamadığı gibi, her gün rezervasjon iptalleri almaya devam ediyor. İçinde bulunduğumuz şartlar nedeniyle resort otellerimizin açılışları ileri bir tarihe erteledik. Akra otelimizin operasyonları etkilenmiş ve Buket Yıkama şirketimizin operasyonları önemli ölçüde yavaşlamıştır. Bütün bu şartlara rağmen önümüzdeki aylarda, hiçbir çalışanımızı işten çıkarmamaya, askıya almamaya ve ücretsiz izne göndermemeye karar verdik.”

“Tüm çalışanlarımıza maaşlarını tam ödemeye devam etmeye, onları korumaya ve sahiplenmeye karar verdik” diyen Haydar Barut açıklamasını şöyle noktalıyor: “Sizlerin sağlığı ve güvenliği için bu süreçte ücretli izin planlamalarıyla vaktinizi evinizde geçirmenizi sağlamaya karar verdik Doğudaki ülkelerde olduğu gibi, önümüzdeki dönemde hastalığın yayılımının kontrol altına alınacağı ve böylelikle sektörümüzde şartların iyileşeceğine inanıyor ve ümit ediyoruz. Bu doğrultuda şirketimizin sürdürülebilirliği için 15 Mayıs 2020’ye doğru içinde bulunduğumuz şartları, planlarımızı geçirecek ve atacağımız adımları güncelleyeceğiz.”Yazar: Kerem Kofteoglu
1963’te Mardin’de doğdu. İlk ve lise eğitimlerini İstanbul’da tamamladı. Dünya gazetesinde Reklam Bölümü'nde işe başladı. Sonra İstanbul Menkul Kıymetler Borsası’nı takip eden muhabirlerden biri oldu. Daha sonra sırasıyla Hürriyet Gazetesi’ne bağlı haftalık Ekonomist Dergisi ve Sabah grubunun Para dergisinde çalıştı. Bir dönem Turizm Yazarları Derneği’nin (TUYED) Başkanlığını yürüten Köfteoğlu, halen çeşitli dergilerde serbest gazetecilik yapıp, bazı kurumlara basın ve turizm danışmanlığı hizmeti veriyor.