Kuantum Fizikçisine ZEISS Araştırma Ödülü

Tanınmış Çinli kuantum fizikçisi Pan Jianwei’ye optik kuantum enformasyonu alanına yaptığı katkılardan dolayı bu yılki ZEISS Araştırma Ödülü verildi.

Pan’ın profesör olarak görev yaptığı Çin Bilim ve Teknoloji Üniversitesi, ödül duyurusunun ZEISS’ın Web sitesinde yapıldığını açıkladı.

Pan’ın araştırmalarının en dikkat çekici sonuçlarından birinin, dolanık fotonların şimdiye kadar kaydedilen en uzak mesafe olan bin 200 kilometreye kadar yayıldığını ortaya koyması olarak tanımlandı.Söz konusu duyuruda Pan’ın optik kuantum bilgisayarı alanına da önemli katkılarda bulunduğunun altı çizildi.

ZEISS, optik ve optoelektronik alanlarında faaliyet gösteren bir teknoloji girişimi. ZEISS Ödülü de, iki yılda bir, optik ya da fotonik alanında olağanüstü başarılar elde eden isimlere veriliyor. ZEISS, dünya genelinde yaşanan koronavirüs salgını nedeniyle Pan’a ödülünün 2021’de takdim edileceğini açıkladı. (Kaynak: China Today)Yazar: Kerem Kofteoglu
1963’te Mardin’de doğdu. İlk ve lise eğitimlerini İstanbul’da tamamladı. Dünya gazetesinde Reklam Bölümü'nde işe başladı. Sonra İstanbul Menkul Kıymetler Borsası’nı takip eden muhabirlerden biri oldu. Daha sonra sırasıyla Hürriyet Gazetesi’ne bağlı haftalık Ekonomist Dergisi ve Sabah grubunun Para dergisinde çalıştı. Bir dönem Turizm Yazarları Derneği’nin (TUYED) Başkanlığını yürüten Köfteoğlu, halen çeşitli dergilerde serbest gazetecilik yapıp, bazı kurumlara basın ve turizm danışmanlığı hizmeti veriyor.