“Kültür işbirliğimiz lotus çiçeği gibi açacak”

Belli dönemlerde farklı ülkelerde kutlanan “Çin Kültür Yılı” ülkeler arasındaki kültürel bağları güçlendirmek amacıyla düzenleniyor. Türkiye de Aralık 2011’den itibaren “Çin Kültür Yılı” etkinliklerine sahne oluyor. Bu etkinliğin ilk kez Müslüman bir ülkede gerçekleştirilmesi ve Türkiye ile Çin’in birbirlerini “kardeş ülke” olarak görmeye başlaması son derece önemli.

MustesarTürkiye’deki “Çin Kültür Yılı” etkinlikleri 2013’ün mart ayına kadar devam edecek. Çin Halk Cumhuriyeti Ankara Büyükelçiliği Kültür Müsteşarı Yu Jian (Türkçe Yücel adını kullanıyor), Çin Kültür Yılı’nın ilk adım olduğuna, bunun lotus çiçeği gibi açarak beraberinde yeni işbirliklerini getireceğine inanıyor. Yu Jian, etkinliklerin amacını, içeriğini ve temasını China Today Türkiye’ye (CTT) değerlendirdi…

Türkiye’de Çin Kültür Yılı kutlama fikri ne zaman ve nasıl oluştu?

Öncelikle China Today Türkiye’yi yeniden canlandırdığınız için size teşekkür ediyorum. Çin Kültür Yılı konusu, Türkiye Cumhurbaşkanı Abdullah Gül’ün Çin Halk Cumhuriyeti ziyaret sırasında 2009 yılında, Devlet Başkanımız Hu Jintao ile yapılan görüşmelerde gündeme geldi. Devlet Başkanımız Hu’nun talimatıyla konu Kültür Bakanlığımız tarafından araştırılıp incelendi. Haziran 2010’da Çin’e giden Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay ile Çin Kültür Bakanı Cai Wu tarafından konuyla ilgili bir mutabakat zaptı imzalandı. Ekim 2010’da Başbakanımız Wen Jiabao Türkiye’ye gelince, konuyla ilgili iki ülke arasında ortak bildiri yayınlandı. Ortak bildiride, 2012’nin Türkiye’de Çin Kültür Yılı, 2013’ün de Çin’de Türkiye Kültür Yılı olarak kutlanması yer aldı.

Halen Türkiye’de devam eden kutlamaların temasını anlatabilir misiniz?

Türkiye’deki Çin Kültür Yılı’nın ana teması “İpek Yolu’nun Başlangıcı: Büyüleyici Çin” olarak belirlendi. Bu etkinlir, Çin’in şimdiye kadar Batı Asya ve Kuzey Afrika kıtalarında düzenlediği en büyük boyutlu kültür faaliyeti. Ayrıca ilk kez bir Müslüman ülkede gerçekleştirilmesinden dolayı diğerlerinden ayrılıyor. Çin Kültür Yılı etkinliğimiz, iki ülke arasında diplomatik ilişkilerin kuruluşundan bu yana Türkiye’de düzenlediğimiz en büyük boyutlu ve en uzun süreli kültürel etkinlikler programı…

Çin Kültür Yılı şimdiye kadar hangi ülkelerde kutlandı? Türkiye’yi neden seçtiniz?

Aslında Çin Kültür Yılı’nın kapsamı kültürle sınırlı değil. Bu büyük kavram, içinde geniş yelpazede etkinlikleri barındırıyor. Fransa, Almanya, Rusya gibi ülkelerde de kutlandı. Neden Türkiye’yi seçtiğimize gelince… Türkiye’ye önem veriyoruz. Ülkelerimiz arasındaki ilişkileri daha da güçlendirmek istiyoruz. Köklü ve çok kültürlü bir ülkeyle kültürel alandaki işbirliğini geliştirmek için laik ve Müslüman Türkiye’yi seçtik. Bu seçimimiz, Asya ve Avrupa’nın buluşma noktası Türkiye’ye verdiğimiz stratejik önemin bir göstergesi. İkimiz de dünyanın en hızlı gelişen ülkeleriyiz. Dolayısıyla aramızdaki kültürel alışverişi hızlandırmak için Çin Kültür Yılı’na önem verdik.

Şimdiye kadar hangi şehirlerde kaç etkinlik yapıldı, izleyici sayısı ne oldu?

2011 yılı araklık ayında Ankara ve İstanbul’da Çin Kültür Yılı açılış faaliyeti düzenlendi. İstanbul, Ankara, Mersin, Samsun, Antalya, İzmir, Bursa, Afyonkarahisar, Trabzon, Malatya, Denizli ve Gaziantep gibi 40 şehirde 60’ı aşkın proje gerçekleştirildi. 400 kadar sergi, seminer ve gösteri düzenlendi. Sadece Çin Akrobasi Topluluğu’nun 150 seanslık gösterisinde izleyici sayısı 150 bine ulaştı. Mayıs-ekimdönemindeki etkinliklerden bazıları Türk televizyonlarından da gösterildi. Bu noktadan hareketle izleyici sayımı zın toplamda milyonu aştığını tahmin ediyorum. Etkinlikler için Çin’den 60 kadar kültür-sanat heyeti ve bin 400 sanatçı geldi…1sergi

Bu etkinliklerin ülke halklarını yakınlaştırmadaki rolünü nasıl değerlendiriyorsunuz?

Batı medyasında Çin’le ilgili çok doğru turduk. Kültür yılı sayesinde Türk halkına daha doğru ve gerçek imajımızı verdiğimizi umuyorum. Türkiye’de düzenlediğimiz Çin Kültür Yılı sayesinde Çin’de halkımıza da Türkiye’yi tanıtmış olduk. Türkiye’ye yönelik olarak büyük bir Çinli turist akınına zemin hazırladık. 2013’teki TÜYAP kitap fuarında Çin onur konuğu, 2014’teki Pekin Kitap Fuarı’nda ise Türkiye onur ülkesi olacak. Bu yönde çalışmalarımız devam ediyor. Kısaca kültür yılı lotus çiçeği gibi açıyor.

Türkçeyi çok iyi konuşuyorsunuz. Kaç yıldır Türkiye’de görev yapıyorsunuz?

1991 ve 1995 yılların arasında Pekin Yabancı Diller Üniversitesi’nin Türkçe Anabilim bölümünde okudum. 1997-2002 yılları arasında Çin Ankara Büyükelçiliği’nde çalıştım. Ardından 6 yıl Çin’de görev yaptıktan sonra yeniden Türkiye’ye geldim. 3.5 yıldır bu görevi yürütüyorum. İkinci gelişimde Türkiye’deki hızlı değişimden etkilendim. Türkiye, kendisini bölge ve dünyada gösteriyor. Çin Kültür Yılı olmasaydı belki başka bir yerde olurdum. Bu sayede meslek hayatımda başarılı çalışmalar yaptığıma inanıyorum. Çok önemli bilgi alışverişinde bulunuyoruz. Türkiye, benim ikinci vatanım.

İki ülke arasında başlayan bu olumlu havayı kalıcı hale getirmek için planlarınız var mı?

Elbette var. Çin ve Çin halkı hakkında bilgi vermeyi daha da teşvik edeceğiz. Bir ülkenin kültürünü tanıtması için bir kültür merkezinin olması gerekiyor. Çin’in 15 ülkede kültür merkezi var. Türkiye’de de kültür merkezi açılması konusu. Nisan ayında Çin’i ziyaret eden Türkiye Başbakanı Erdoğan’a iletildi ve taraflar arasında bir mutabakat zaptı (momerandum) imzalandı. Devam eden resmi müzakerelerin sonuçlanmasıyla önümüzdeki yılın ilk yarısında Türkiye’de Çin Kültür Merkezi, Çin’de de Yunus Emre Kültür Merkezi’nin hizmete girmesi planlanıyor. Türkiye’de açacağımız kültür merkezi, kafeden el sanatlarına, Çin yemeklerinden Çinceye, internet odalarından dinlenme merkezine kadar çok amaçlı kullanılan bir kompleks şeklinde olacak. Burası halkın buluşma noktası olarak, halk kültür merkezi gibi hizmet verecek. Gelecekte iki ülke arasında ortak çeviri “yayın” teklif hakları işbirliği alanlarında da büyük patlama bekliyorum. Görüldüğü üzere Çin Kültür Yılı kutlamalarıyla atılan ilk adım, lotus çiçeği gibi açıyor ve her seferinde halkları birbirine daha da yakınlaştıracak yeni bir işbirliğini beraberinde getiriyor.

China Today Türkiye, Aralık 2012-Ocak 2013Yazar: Kerem Kofteoglu
1963’te Mardin’de doğdu. İlk ve lise eğitimlerini İstanbul’da tamamladı. Dünya gazetesinde Reklam Bölümü'nde işe başladı. Sonra İstanbul Menkul Kıymetler Borsası’nı takip eden muhabirlerden biri oldu. Daha sonra sırasıyla Hürriyet Gazetesi’ne bağlı haftalık Ekonomist Dergisi ve Sabah grubunun Para dergisinde çalıştı. Bir dönem Turizm Yazarları Derneği’nin (TUYED) Başkanlığını yürüten Köfteoğlu, halen çeşitli dergilerde serbest gazetecilik yapıp, bazı kurumlara basın ve turizm danışmanlığı hizmeti veriyor.

Bir cevap yazın