Kültür ve macera gezilerinin mucidi

Faruk Pekin, bundan 15 yıl önce kurduğu Fest Travel ile turizmin farklı bir kulvarına girdi. İçeride ve dışarıda kültür turlarına ağırlık verdi. Egzotik ve tehlike dolu bölgelere yaptığı turlarla tanındı. Bhutan, Laos, Vietnam, Nikaragua, Merzuka Çölü, Tibet, Galiçya bunlardan birkaçı. Tarih Vakfı ile birlikte “Adım Adım İstanbul”, “Köşe Bucak İstanbul” gezi projelerinin de mimarı olan Pekin, Bhutan’a 33 kişilik bir tur düzenleyince, kral tarafından karşılanmalarını unutamıyor.

Faruk Pekin, kültür turizmi ile özdeşleşmiş bir seyahat acentesinin sahibi ve profesyonel turist rehberi. 1985’te kurduğu Fest Travel ile turizmin hemen hemen her alanında hizmet verdi. Ancak iki yıl önce oldukça iddialı bir işe soyundu. İstanbullular’a İstanbul’u gezdirmek istiyordu. Duyanların önceleri dudak büktüğü bu girişim, “Adım Adım İstanbul” ve “Köşe Bucak İstanbul” adıyla Tarih Vakfı ile birlikte başlatıldı. Bu girişim tutmakla kalmadı günümüzde taklitleri bile türedi…

Fest Travel, yurtdışına da turlar düzenliyor. Ancak, bu turlar da diğerlerinden çok farklı. Kültür turizminde kendi deyimiyle bir “parantez” açan Pekin, yurtdışına yönelik turlarında bilinmedik, egzotik bazen de çok tehlikeli yerleri seçiyor. Bu gezilerin diğerlerinden farkını ise broşürlerinde yer alan şu cümle özetliyor: “Bu gezi kesinlikle shopping (alışveriş) turu değildir!..”

Pekin, şimdiye kadar yaklaşık 4 bin İstanbullu’ya şehir gezisi yaptırdı. Bunların da önemli bir kısmını kadınlar oluşturuyor. Yılda ortalama 1500 kişiyi de yurtdışına götürüp ilginç yerleri gezdiren Pekin, önümüzdeki günlerde bir kulüp kurmayı hedefliyor.

İlginç yerler

Turizmciler Budapeşte, Endülüs, Kahire, Nil Vadisi, Kuzey- Güney Hindistan, Nepal, Tayland, Myanmar, Çin, Fas, İskandinavya, Meksika, Bhutan, Belfast, Guatemala, Peru, Bolivya, İrlanda ve İskoçya gibi yerleri ilk keşfedenin Faruk Pekin olduğunu söylüyor. İlginç olan Pekin’in bu turlara her başvuranı almayıp seçici davrandıklarını söylemesi. Bunun nedenini ise şöyle açıklıyor: “Yaptığınız işten taviz verirseniz başarılı olamazsınız. Biz gezi programımıza ‘Bu tur kesinlikle shopping (alışveriş) turu değildir’ diye yazıyoruz. Bunu herkes yazamıyor. Gezi programımızda serbest zaman diye bir şey yok. Bu durum, bazılarının daha birinci adımda elenmesine yol açıyor. Programımızda herşeyi açık açık yazıyoruz. Bu yüzden programımız bazılarına ağır geliyor. Dolayısıyla biz kimseye ‘sen gelme’ demiyoruz ama kendisi ‘bu bana göre değil’ deyip gittiğinden eleme kendiliğinden oluyor.”

Kral karşıladı

Yurtdışı turlarında zor rotaları tercih eden Pekin’in gezi düzenlediği yerlere baktığımızda Özbekistan, Laos, Vietnam, Machu Picchu, Nikaragua, Giant Causeway, San Cristobal, Merzuka Çölü, Tibet, Galiçya, Santiago de Compostela gibi ilginç yerler dikkat çekiyor. Gezdiği birçok ülke veya turistik merkezde başından çok ilginç anılar geçen Faruk Pekin bunlardan en ilginç olanlarını şöyle aktarıyor: “Üç yıl önce, nüfusu 2 milyon olan ve krallıkla yönetilen Bengal Körfezi’ndeki Bhutan’a 33 kişilik bir grup götürdüm. Bizi, Bhutan Kralı ve diğer üst düzey yetkililer karşılayınca çok şaşırdık. Bu yakın ilginin nedenini araştırmaya başladık.

Meğer, o güne kadar oraya hiç bu kadar ‘kalabalık’ turist grubu gitmemiş. Adamlar, doğal olarak ülkelerine gelen kalabalık grubu çok önemsedi. Öğrendiğimize göre, Bhutan’a bizden önce en fazla 15 kişilik bir grup gitmiş. Farkında olmadan en fazla turist götüren kişi oldum.”

Bomba-yatak-kahvaltı

Adı sanı duyulmamış yerlere gitmek isteyen gezginler, bu turlara çıkmadan Fest tarafından enforme ediliyor. Bu bilgiler, sadece gezilecek yerin doğal güzellikleriyle sınırlı kalmıyor. Örneğin Pekin, katılımcılara başlarına gelebilecek her türlü şeyi anlattıklarını söylüyor. Buna örnek olarak İrlanda’nın Belfast bölgesine yaptığı geziyi verdikten sonra şunları aktarıyor: “Kimse beklenmedik sürprizlerle karşılaşmıyor. Belfast turuna götüreceklerimize Avrupa Oteli’nde kalacağımızı, otelin de dünyada en fazla bombalanmış tesis unvanına sahip olduğunu anlattık.

Hatta otele ilişkin yapılan ‘BBB’ şakasını da anlatıyoruz. Bilindiği gibi, otellerde kullanılan ‘BB’ (bed&breakfast) İngilizce’de oda-kahvaltı anlamına gelir. Tesise eklediğimiz üçüncü ‘B’ ise ‘bomb’ (bomba) anlamında kullanılıyor. Bazen gezdiğimiz yerlerde silahlı gerillaların dolaştığı oluyor ya da turun rotası sağlık açısından bazı sorunlar içerebiliyor. Bunları geziye çıkmadan önce detaylı olarak anlatıyoruz.”

Kulüp kuruyor

Fest Travel ile geziye çıkanların daha sonra sıkı ahbap olduğu söyleniyor. Hatta gezikolikler, Pekin’e sürekli bir kulüp kurması için baskı yapıyormuş. Bu talepleri göz önünde bulunduren Pekin sonunda bir gezgin kulubü kurmaya karar verdi. Gezginler, kurulacak olan kulüpte bilgi ve deneyimlerini birbirlerine aktaracak. Fest Travel’in İstanbul Balmumcu’daki merkezindeki salonun şimdiden kulüp gibi çalıştığı bile söylenebilir. Çünkü, gezginler turlarda çektikleri dialardan gösteriler düzenliyorlar. Birbirleriyle kitap, resim alışverişi yapıyorlar.

Pekin, kurulacak kulübün mevcut “Gezginler Kulubü”‘nden farklı olacağını belirtiyor. Bu farkı ise şöyle anlatıyor: “Kurucuları arasında bulunduğum Gezginler Kulubü’nde ticari kaygıların ön plana çıktığını gördüm ve kulüpten soğudum. Bizim kulüpte ticari kaygılar yok. Burada insanlar daha çok gezip gördükleri yerler hakkındaki bilgi ve deneyimlerini paylaşacak. Bir anlamda Batı ülkelerindekilere benzeyen bir sosyal kulüp oluşturuyoruz.”

İçeriden ve dışarıdan iki ilginç anı

“Bir ülkeyi önce yurttaşları gezip görmeli” diyen Pekin, bu konuda da şu anısını anlatıyor: “İnsanların yaşadıkları çevreye kapanıp yabancılaştıklarına tanık oluyorduk. Dolayısıyla onlara yaşadıkları şehre farklı bir gözle baktırmak için yola çıktık. Örneğin İstanbul turunda bir keresinde Karaköy’deki Ziraat Bankası’nın binasını anlatıyordum. Binanın eskiden Viyana Bankası olarak hizmet verdiğini, binadaki heykellerin türünün ilk örnekleri olduğunu falan anlattım. Grupta bulunan bir hanım bana dönüp ‘Faruk bey, bu binada 30 yıl çalıştım. Anlattıklarınızı ilk kez duyuyorum’ dedi.

Pekin’in Yunanistan’da başından geçen ve unutamadığı bir başka olay ise şöyle:

“Bir keresinde de Yunanistan’a tur düzenledik. Gezi gayet iyi geçti. İstanbul’a dönmek üzere Atina Havalimanı’na gelip uçağımıza bindik. Uçağın havalanmasını beklerken, birden ‘Uçağa bir fare girdi, tüm yolcuları indirmek zorunda kaldığımızdan özür dileriz’ diye bir anons yapıldı. Önce bunun bir şaka olduğunu sandım. Öyle ya koskoca uçak bir fare yüzünden boşaltılır mı? Sonradan öğrendim ki meğer uçak işinde fare çok büyük bir sorun. Hayvan kabloları yiyip ciddi tehlike yaratıyormuş. Bunu da bu gezide öğrendim.”

Faruk Pekin eski bir rehber

1947’de İzmir Menemen’de doğan Pekin, ilk, orta ve liseyi İzmir’de okudu. Daha sonra ailesiyle İstanbul’a gelen Pekin, 1964’te girdiği Robert Kolej’in Kimya Mühendisliği Bölümü’nden 1969’da mezun oldu. Öğrencilik yaşamı boyunca son derece sosyal biri olarak tanınıyor. Önce Robert Kolej Mühendislik Mektebi Talebe Cemiyeti (RKMMTC) Sekreteri, ardından da Robert Kolej Yüksek Okulu Talebe Birliği (RKYOTB) Başkanvekili, 1968’de de Öğrenci Birliği Başkanı olmuş.

Pekin, Robert Kolej’de okurken, okulun Boğaziçi Üniversitesi’ne (BÜ) dönüşmesinde önemli katkısı bulunanlar arasında sayılıyor. Gazetecilik ve sendikacılık da yapan Pekin, son 17 yıldır da turizmcilikle uğraşıyor. Pekin aynı zamanda 1968 kuşağı gençlik önderleri arasında bulunuyor. Çeşitli şirketlerde iki yıl çalışan Pekin, 1985’te kendi şirketi olan Fest Travel’i kurdu. 15 yıldır da bu şirketin hem sahibi hem de genel müdürü.

Yayın Tarihi ve Yeri: 14.01.2001; Ekonomist

 Yazar: Kerem Kofteoglu
1963’te Mardin’de doğdu. İlk ve lise eğitimlerini İstanbul’da tamamladı. Dünya gazetesinde Reklam Bölümü'nde işe başladı. Sonra İstanbul Menkul Kıymetler Borsası’nı takip eden muhabirlerden biri oldu. Daha sonra sırasıyla Hürriyet Gazetesi’ne bağlı haftalık Ekonomist Dergisi ve Sabah grubunun Para dergisinde çalıştı. Bir dönem Turizm Yazarları Derneği’nin (TUYED) Başkanlığını yürüten Köfteoğlu, halen çeşitli dergilerde serbest gazetecilik yapıp, bazı kurumlara basın ve turizm danışmanlığı hizmeti veriyor.

Bir cevap yazın