“Kusurlu olanlar düşer, ayakta kalanlar haklıdır”

Kuşak ve Yol Dergisi’nde Ali Erden, Kung Fu ustası Yip Man’le ilgili güzel bir yazıyı kaleme aldı. Yazının bazı bölümlerini özetliyoruz.

Yazının ve derginin tamamını Turkcell Dergilik’ten ücretsiz okumak için lütfen aşağıdaki linke tıklayınız:

KUŞAK VE YOL DERGİSİ’Nİ ÜCRETSİZ OKUMAK İÇİN TIKLAYINIZ

Aralarında Bruce Lee gibi dövüş sanatçılarını yetiştiren Wong  Kar  Wai  ustanın  2013  yapımı sinemaskop “Büyük Usta” filmi, biçimi ve içeriğiyle sinemanın unutulmaz filmleri arasına girdi. “Kung fu iki karakterdir sadece. Biri yatay, biri de dikeydi. Yip Man, “Kusurlu olanlar düşer, en  sonunda  ayakta kalanlar haklıdır” diyor.

Wong  Kar  Wai  ustanın  2013  yapımı sinemaskop “Büyük Usta” filmi, biçimi ve içeriğiyle sinemanın unutulmaz filmleri arasına girdi. Wong  usta, dövüş sanatlarında iz bırakmış Yip Man’ın hayatını anlattığı “Büyük Usta” filminde, Çin’deki dönüşümlere bazen yakın bazen de uzaktan bakıyor. Shigeru Umebayashi ve Nathaniel Méchaly’in ortaklaşa yaptığı Filmin müzikleri çok güçlü ve yine unutulmaz film müziklerindendir.

1883’te Foshan’da  doğan  ve  1972’de Hong  Kong’da   ölen Yip  Man,   zengin   bir   aile  üyesidir  ve  yoksulluk  nedir bilmez. Dövüş sanatları onun  tek  tutkusudur. Karısı Zhang Yong Cheng (Cheug  Wing-sing) pek konuşmazmış. “Sözler  bazen  insanları  yaralayabilir”  diyormuş  Yip Man’a.

Filme karısı onun terlemiş vücudunu silerken fonda da, Umebayashi’nin “Love  Theme-I” (Aşk Teması-I)  tınısı duyuluyor. Çocukları da olmuş. Yip Man içsesiyle,“Eğer hayatım dört  mevsim olsaydı, kırk yaşından önceki her  şey ilkbahar olurdu” diyor. Yip Man’ın  karısı, “Erkekler kırk yaşını geçince en iyi yaptıkları şeyleri yapmayı severler” diyor. Yip Man’ın da en iyi yaptığı şey dövüş sanatlarıydı. Yip Man, Bruce Lee’nin de hocalığını da yapmıştı.

Yip Man ve öğrencisi Bruce Lee   

Bir dövüş öncesinde Yip Man, “Aslında bu dünyanın enginliği… Neden kuzeye, güneye bu kadar takıyorsunuz?” diyor. Çünkü resmin bütününü görmeye çabalamak bir yerde sıkışıp kalmakla aynı şeydi.

Yip Man, “en mükemmel bir şey, bir şekilde kusurludur” fikrine inanıyor.  Altın Köşkte Yutien yerine geçecek kişiyi belirliyor. Dövüş; Budist rahipler, Taocu keşişler, kadınlar ve çocuklarla yapılmazdı. Ama Yutien’in soğuk yüzlü kızı Gong Er,Yip Man’le dövüşecektir. Yip Man, “Kung fu bir ayrıntı müsabakasıdır” diyor Gong Er’ e. Yip Man, “Bu dövüşte kendisi, herhangi bir şeyi kırarsa dövüşü Gong Er kazanacak” diyor.

Film  geçmişe dönüyor. Kar yağıyor. Yip Man,  elinde dolmakalemiyle odasındadır.  Ara  yazıyla “Foshan  düşüyor” yazıyor. Japon askerleri topluca fotoğraf çektirirken yansıyor ardından. Yip Man iç sesiyle, “Ekim 1938 Foshan Japonların eline geçti” diyor. Japon askerleri Yip Man ailesinin evlerine el koymuşlardır. Burada iç sesiyle Yip Man,  “Hayatımda  dört mevsim varsa, ailemle doğrudan ilkbahardan kışa geçtik” diyor.

Filmin sonu doğru siyah fon üzerinde ara yazıyla, “Gong Er Hong Kong’da hastalanarak öldü ve ölene kadar yeminine sadık kaldı. Hiç evlenmedi, çocuğu olmadı ve dövüş sanatına devam etmedi” yazıyor. Gong Er, Yip Man’e bir kutu bırakmıştır. Kutunun içinde Gong Er’in saç külleri vardır. Yaşlı Jiang kutuyu Yip Man’e verirken, “Kadınlar için saçlarını kesmek kafalarını kesmek gibidir. Bayan Er’i takdim ediyorum” diyor. Siyah fon üzerinde “Genç adamın kalbinin iki ayağı vardır. Bir nehir  veya okyanus tarafından ayrılsa bile her zaman geri döner” yazıyor. Ardından suda, demir parmaklık ve Yip Man  yansıyor. Kederle ağlayan karısının yüzünü hatırlıyor. Hep  ileriye bakıyor. Geriye baktığındaysa kıyıyı göremiyor. Karısı da  ölmüştür.  Okulda  öğrencileriyle toplu fotoğraf çektiriyor. Fotoğraf siyah-beyaz olunca görüntü kararıyor…Yazar: Kerem Kofteoglu
1963’te Mardin’de doğdu. İlk ve lise eğitimlerini İstanbul’da tamamladı. Dünya gazetesinde Reklam Bölümü'nde işe başladı. Sonra İstanbul Menkul Kıymetler Borsası’nı takip eden muhabirlerden biri oldu. Daha sonra sırasıyla Hürriyet Gazetesi’ne bağlı haftalık Ekonomist Dergisi ve Sabah grubunun Para dergisinde çalıştı. Bir dönem Turizm Yazarları Derneği’nin (TUYED) Başkanlığını yürüten Köfteoğlu, halen çeşitli dergilerde serbest gazetecilik yapıp, bazı kurumlara basın ve turizm danışmanlığı hizmeti veriyor.