LARP oyunu eğlence çılgınlığı Çin’de yayılıyor

LARP (Live-Action Role Playing) Türkçeye canlandırmalı rol yapma olarak çevirebileceğimiz katılımcıların arkadaşları veya tanımadığı kişilerle canlandırmalı rol yaparak, sanal gerçeklik dünyasına girebildiği yeni oyun Çin’de yayılıyor.

LARP oyunu sırasında oyuncular kostüm giyiyor. Katılımcılar, bir LARP oyunu boyunca arkadaşlarıyla veya tanımadığı kişilerle alternatif bir gerçeklik dünyasına giriyor. Zhang Ying, akıllı telefonunu elinden bıraktı ve üzerine giydiği turkuaz renkli Han tarzı geleneksel Çin kıyafetiyle eski zamanlara ait savaş sanatları dünyasına adım attı. 1990’lı yıllarda doğan bu hareketli genç hanımefendi şimdi bir silahşor ve kendisi gibi silahşor olan yedi kadın ve erkek arkadaşıyla birlikte hayali Muyun Malikanesi’nde cereyan eden gizemli bir cinayet vakasını çözmek üzere bir maceraya atıldı.

Zhang ve yeni tanıştığı diğer yedi Çinli genç, bu aralar moda olan ve canlandırmalı rol yapma  (live-action role playing/LARP) diye adlandırılan bir oyunu oynuyordu. Üç veya dört saat süren oyun boyunca, oyuncular arkadaşları veya hiç tanımadıkları kişilerle birlikte tamamen farklı bir dünyaya giriyor. Bir general, silahşor, polis memuru veya bir itfaiyeci olabiliyorlar. Zhang, “Sanki gişe rekorları kıran bir filmin başrolündeymişim gibi” diye anlattı yaşadığı tecrübeyi.

Halen LARP’ın önde gelen müşterileri 20-35 yaş arası kişiler. Zhang’ın LARP oynadığı orta Çin’in Henan eyaletine bağlı Luoyang şehrindeki FB Murder Mystery Club’ın kurucusu Yuan Hang, “Bu oyun, gençlerin yüz yüze iletişim kurmasına imkan vererek aslında sosyal ihtiyaçlarını karşılıyor” dedi. Kulüpteki iki yılı aşkın işletme deneyimiyle konuşan Yuan, sektörün özünü, kişilerarası etkileşim platformu yaratmanın oluşturduğuna inanıyor.

Yeni sosyal seçenekler

Dört saat süren oyun bittikten sonra Zhang, gerçekliğe dönünce piyeste kuzenini canlandıran kız ile tanışıklığı ilerletti. “Oynadığımız rollerle ayrılmaz bağlarımızın olması, aramızda duygusal etkileşim meydana getiriyor. Ortak ilgi alanları ve hobilerimizi paylaşarak arkadaş oluyoruz” dedi. Zhang, ilk olarak 2019 başında rol aldığı oyunu o zamandan beri 20 kereden fazla oynadığını söyledi.

Oyun yaratılırken Avrupa ve ABD’deki partilerde yaygın olarak oynanan Murder Mystery Game (Cinayet Gizemi Oyunu) temel alınmış. Oyun sırasında oyuncuların ellerindeki senaryoya bağlı kalarak hikayeyi icra etmesi gerekiyor. Etkileşimli iletişim, münazara ve ipucu değiş tokuşu ile hikayenin arkasındaki sırrı hep birlikte çözüyor veya katili buluyorlar.

Li Yu, bir LARP oyunu sunucusu. Görevi, hikayenin arka planını açıklamak ve entrikanın ilerlemesine yardımcı olmak. Bu türün kıdemlisi olarak Li, 100’den fazla oyunda oynadığını belirtti. Oyunla bağlantısı iki yıl önceye uzanıyor. Başta amacı, hem eğlenmek hem de muhtelif senaryo yazarlarının dünya görüşlerini deneyimleme imkanı bulmaktı. Bir kitapsever olarak, yazarların tanımladığı dünyaya ve okuyuculara aktarmak istediği fikirlere kendini iyice kaptırdı.

Yuan Hang, orijinal senaryoların konusunun genellikle bir cinayet gizemini çözmekle ilgili olduğunu söyledi. Oyunun bir sektör olarak gösterdiği gelişme ve senaryo yazarlarının çabaları sayesinde giderek artan sayıda tema yaratıldı. Yuan, “Bazen hikayenin arka planında bir cinayet vakası yer almakla birlikte oyun sadece bununla ilgili olmuyor” dedikten sonra ekledi: “Bazı oyuncular kendilerini aşama aşama [oyunun] duygusal kısmına kaptırıyor ve etkinlik bir akıl yürütme oyunundan yaşam oyununa dönüşüyor. Deneyimin keyfini çıkarmak, hikayeyi canlandırmanın önüne geçiyor”.

Yuan, iki yıl önce cesur bir girişim kararı almış ve başka tipteki başarılı oyun kulübü operasyonunu bırakıp sıfırdan LARP oyunlarına yönelmiş. Yuan, “Katılımcıların oyundan hayli zevk alması söz konusuydu, dolayısıyla bu eğlencenin bir hit haline gelme olasılığı vardı” dedi.

Piyasadan gelen yanıt Yuan’ın bu görüşünü teyit etti. Covid-19 salgınından önce kulüp, günde ortalama 10 oyuna sahne oluyordu; haftasonlarında yoğunluk daha da artıyordu. Oyunlar sayesinde iki yakın arkadaş edinen Li Yu, “Oyun sırasında başka bir oyuncunun kararlarının ve sözlerinin sizinkine hitap ettiğini görüyor ve [sonra] daha yakından tanışmak için birlikte bir yemek yiyorsunuz. Bir dahaki sefere oyunda beraber oynamak üzere randevulaşıyorsunuz” dedi.

Başka hayatlar deneyimleniyor

Li, sunucu olarak, rol canlandırma oyunu sayesinde çok sayıda yeni arkadaşlığın kuruluşuna tanıklık etti. Oyuncular LARP’ı tarif ederken deneyim boyutunu diğerlerine göre daha çok dile getiriyor. Entrikanın mantıklı olup olmadığını ve uygun bir tempoda ilerleyip ilerlemediğini, ayrıca karakterlerin ve hikayenin ilginç olup olmadığını önemsiyorlar. Birkaç saat boyunca tamamen farklı bir hayatın içine girilebiliyor. Benzer diğer rol canlandırma oyunları, böyle bir deneyim yaratamıyor.

Bir LARP oyun kulübünün sahibi olan Lin Yuhan’ın anlattığına göre, oyun esnasında bir öğrenci bir doktorun veya avukatın hayatının neye benzediğini bizzat tecrübe edebiliyor ve böylece çeşitli mesleklerin gerçek hayatta karşılaştığı sorunları öğrenebiliyor. Lin, bazılarının eski gelenekleri öğrenmek ve drama yıldızı olma hayalini gerçekleştirmek için dönem dramasında oynamayı tercih ettiğini de sözlerine ekledi.

Bazı oyuncular, sunucunun hikayenin sonunu anons ettiği anın oyunun en heyecanlı kısmı olduğunu söylüyor. Sonra teker teker herkesin gerçek kimliği ortaya çıkarılıyor ve bulmacanın parçaları hikayenin büyük resmini ortaya koyacak şekilde nihayet bir araya geliyor. Final oyuncuların seçimine göre değişiyor. Li Yu, işyerinde verilen kararlar ile kampüste verilenlerin ne kadar farklı olduğunu görünce şaşırdığını söyledi. Üniversite öğrencileriyle karşılaştırıldığında, bir işte çalışanların yaşam deneyimlerini oyuna taşıma eğiliminin daha yüksek olduğunu belirtti.

Li, bir senaryoda bir gizli polisin yasayı çiğneyen bir kadına aşık olduğunu net bir şekilde anımsadı. Bu rolü oynayan neredeyse herkes kadını affetmeyi seçti. Bir keresinde sadece bir oyuncu Li’ye bu kadını tutuklamasını söylemiş. Li sonradan bu oyuncunun gerçek hayatta bir polis olduğunu öğrenmiş.

İyi senaryoların değeri

İyi bir senaryo sadece eğlendirici olmuyor. Üç veya dört saatin sonunda, oyuncular hayatın çeşitli yönlerine dair gerçek bir kavrayış elde edebiliyor. Yuan Hang’in LARP kulübünde, 1942’de Şanghay’da geçen orijinal casus senaryosu Yelaixiang çok popüler. “İşin özü yaratıcılık ve yazmak” diyen Yuan, senaryonun doğumunun biraz zaman aldığını ekledi. Orijinal fikirden hazırlık çalışmalarına kadar hikaye 10 günden fazla sürede bitirilmiş.

Bir hikayeyi iyi bir senaryoya dönüştürmek, prova, seçmeler için tanıdık oyuncular bulmak ve senaryo ve replik kartlarını basmak gibi, hepsi oyunun “perde” demesinden önce, üç veya dört ay sürebilen mükerrer işler gerektiriyor. Bazı düşük fiyatlı senaryolar yaklaşık 300 RMB’ye (42.4 ABD Doları), pahalı olanlar ise 7 bin RMB’ye (989.7 ABD Doları) satılıyor. Yuan Hang, yüksek kalitede işler yayımlayarak yüz binlerce RMB kazanabildiğini söyledi.

Yuan, “Bir çok profesyonel yazar bunu [senaryo yazma] denemeye kalkışıyor, ancak çoğu LARP’ı anlamayıp işi roman yazmak gibi gördükleri için başarılı olamıyor” dedi ve oyuncularda senaryonun dünyasına kapılma hissi uyanmadığında deneyimin zayıf kaldığını sözlerine ekledi. Pek çok durumda LARP kulüpleri senaryolarını kendileri yazmayı tercih ediyor.

Maliyetleri azaltmak için bazı kulüpler korsan senaryolar kullanıyor. Bu tutuma çok öfkelenen Yuan, “Korsanlık benim yazdıklarıma ve kulübümün itibarına zarar veriyor” dedi. Ayrıca “Başarılı bir senaryoda, temel duygusal yönleri vurgulayacak kilit noktaların yazar tarafından gösterilmesi gerekiyor. Dolayısıyla bu bilgileri yalnızca orijinal kopyaların alıcılarıyla paylaşıyorum” diye ekledi.

Covid-19 salgınının LARP kulüpleri üzerindeki etkisi büyük oldu. “Luoyang’da giderek artan sayıda genç LARP oyunlarını sevmeye başlamıştı. İlkbahar Festivali tatilinin sunduğu kârlı kazanç potansiyelinden umutlanan çok sayıda işletme sahibi, daha çok kulüp açarak genişlemeye gitti. Ancak salgın her şeyi değiştirdi” diye konuşan Lin Yuhan, kendi kulübünün 200 bin RMB’yi (28 bin 275 ABD Doları) aşkın zarar ettiğini belirtti.

Eylül 2019 itibarıyla, Çin’in Yelp benzeri yorum ve puanlama uygulaması Dazhong Dianping’in verilerine göre, Beijing’de 700’e yakın LARP kulübü bulunuyordu. Şimdi bu sayı 200’e kadar düşmüş durumda. Yuan, “Salgının bu sektör üzerinde yıkıcı bir etkisi oldu. Tanınmış pek çok kulüp işlerini sürdüremiyor. Çünkü bu kulüpler çok hızlı büyümek için yüksek kira ve personel maliyetlerine girdi” diye konuştu.

(Kaynak: China Youth Daily’den Liu Yan’ın China Today Türkiye’deki haberinden özetlendi)Yazar: Kerem Kofteoglu
1963’te Mardin’de doğdu. İlk ve lise eğitimlerini İstanbul’da tamamladı. Dünya gazetesinde Reklam Bölümü'nde işe başladı. Sonra İstanbul Menkul Kıymetler Borsası’nı takip eden muhabirlerden biri oldu. Daha sonra sırasıyla Hürriyet Gazetesi’ne bağlı haftalık Ekonomist Dergisi ve Sabah grubunun Para dergisinde çalıştı. Bir dönem Turizm Yazarları Derneği’nin (TUYED) Başkanlığını yürüten Köfteoğlu, halen çeşitli dergilerde serbest gazetecilik yapıp, bazı kurumlara basın ve turizm danışmanlığı hizmeti veriyor.