Les Ottomans’ı, Feng Shui ustaları kutsadı

Temeli huzura dayanan Uzakdoğu felsefesi Feng Shui, İstanbul’da bir otelin konseptine ilham verdi. Belçika Merkezli Unit Yatırımlar Holding, otele dönüştürmek için hummalı bir şekilde çalıştığı İstanbul Kuruçeşme’deki Muhsinzade Yalısı’nı bu felsefeye göre restore ediyor. Unit, 2002 ekim ayında açılacak olan otel için 20 milyon dolarlık yatırım yapıyor. 12 suitli boğaz manzaralı bu otelde gecelik konaklama maliyeti ise 800-1.000 dolar arasında olacak.

1ahu-aysalBu yıl turizmde görülen hareketliliğe rağmen Türkiye, ‘fakir turist’ cenneti olmaktan kurtulmuş değil. Oysa hemen hemen her kesimden, zengin turistin Türkiye’ye çekilmesi gerektiği konusunda sesler yükseliyor. Uzmanlar, hızla değişmekte olan tüketici eğilimlerine uygun ürün çeşitlemesine gidilmesini öneriyor. İstanbul’da yıllar önce hizmete giren Sultanahmet’teki Four Seasons ile Beşiktaş’taki Çırağan Kempinski gibi tesisler, hem özgün tarzları hem de fiyatlarıyla kendilerinden epey söz ettiriyor. Şimdi bunlara, Les Ottomans adında butik bir otel daha da katılıyor.Zengin turist için

Otel, 1880’de Kuruçeşme’de inşa edilen Muhsinzade Yalısı’nda hizmet vermeye hazırlanıyor. Söz konusu mekanın inşaatını, Belçika merkezli Unit Investment S.A bünyesindeki Unit Yatırımlar Holding yürütüyor. Şirket yönetimi, 2002’nin Ekim ayında hizmete hazır hale getirmeyi planladıkları butik oteli, her yönüyle zengin turiste göre tasarlıyor. Toplam 20 milyon dolara mal olacak Les Ottomans, en küçüğü 80 metrekareden başlayan 12 suitten oluşacak. Bu mekandaki bir gecelik konaklama ise 800 ile 1.000 dolar arasında değişecek. Bu fiyatları ödeyen otel müşterilerine çok ‘farklı’ hizmetler sunulacak.

Kutsanmış otel

Unit Yatırımlar Holding Yönetim Kurulu Üyesi Ahu Aysal, oteli kutsaması için Malezya’dan Feng Shui’nin ünlü ustalarından Ceng Hai’yi davet ettiklerini belirtiyor. Aysal, buranın ‘büyük bir ev’ mantığıyla işletileceğini ve kişiye özel hizmet sunacaklarını söylüyor.

Les Ottomans’da konaklamaya gelen misafir, havaalanına inince lüks bir deniz motoruyla denizden veya Rolls Royce ile karadan otele götürülecek. Otelde resepsiyon olmayacak. Misafir otele gelmeden önce edinilen kişisel bilgileri ışığında kalacağı otel odası hazırlanacak. Odadaki yatağı misafire özel düzenlenecek, sevdiği eşyalara yer verilecek. Kişinin sevdiği renklerden okuduğu gazetelere kadar pek çok detayı barındıran titiz bir hizmet sunulacak.

Pazarlık yok!

Adı ve soyadı yazılı bir Les Ottomans kartviziti hazırlanan müşteri, İstanbul’da alışveriş yaparken mağazaya bu kartı bırakarak hem pazarlık yapmaktan hem de satın aldığı ürünleri taşıma derdinden kurtulacak. Otel içindeki üç ayrı restorandan birini Belçika’nın ünlü La Truffe Noir’ı işletecek. Şarap testlerinin yapılacağı restoranlarda dünyanın dört bir yanından getirilmiş peynirler olacak.

Feng Shui nedir?

Çince Feng (rüzgar) ve Shui (su) sözcüklerinin birleşmesinden oluşan bir Uzakdoğu felsefesi olan Feng Shui, 5 bin yıllık bir geçmişe sahip. Felsefenin özü evde, ofiste ya da yaşanan herhangi bir mekanda pozitif enerji yaratmak, yaşamın daha olumlu bir hale gelmesini sağlamak amacıyla uygulanan bir tasarım sistemine dayanıyor.

Felsefeye göre bu şekilde yakalanan huzurda esas olan şey, insan ve çevre ilişkisinde denge kurulması. Felsefenin temelini oluşturan ‘su’, arazi, yol ve bina gibi somut ve görülebilen elemanları, ‘rüzgar’ ise sürekli hareket halindeki enerjiyi temsil ediyor. Dünyada Feng-Shui felsefesine inanan birçok ünlü sanatçı bulunuyor. Uzakdoğu’da evler hatta otel ve alışveriş merkezleri Feng Shui’ye göre tasarlanıyor.

Yayın yeri ve tarihi: Ekonomist, 07.09.2001Yazar: Kerem Kofteoglu
1963’te Mardin’de doğdu. İlk ve lise eğitimlerini İstanbul’da tamamladı. Dünya gazetesinde Reklam Bölümü'nde işe başladı. Sonra İstanbul Menkul Kıymetler Borsası’nı takip eden muhabirlerden biri oldu. Daha sonra sırasıyla Hürriyet Gazetesi’ne bağlı haftalık Ekonomist Dergisi ve Sabah grubunun Para dergisinde çalıştı. Bir dönem Turizm Yazarları Derneği’nin (TUYED) Başkanlığını yürüten Köfteoğlu, halen çeşitli dergilerde serbest gazetecilik yapıp, bazı kurumlara basın ve turizm danışmanlığı hizmeti veriyor.