Mars Keşif Aracı Tianwen 1’den, Uzayda Kritik Manevra

Çin’in Mars keşif aracı Tianwen 1, Dünya’dan yaklaşık 30 milyon kilometre uzakta önemli bir uçuş sırasında manevra gerçekleştirdi.

Operasyon, aracın Beijing Uzay Kontrol Merkezi’nden gönderilen sinyalleri cuma günü (dün) saat 23.00 itibarıyla almasıyla başladı. 3 bin newton itme kuvvetine sahip ana motorun aktive edilmesi ve sekiz dakika boyunca çalıştırılmasıyla Tianwen-1 uzay aracı Mars yörüngesine doğru yöneltildi.

Çin Ulusal Uzay İdaresi’ne göre, uzay aracı bir Dünya-Mars transfer yörüngesinde yaklaşık dört ay boyunca seyahat etmeye devam edecek. Mars’ın yerçekimi alanına girmeden önce iki ila üç yörünge düzeltmesi daha yapacak.

Çin Uzay Teknolojisi Akademisi Tianwen 1 proje yöneticisi Rao Wei Cuma gecesi, ayrıntılı bir şekilde tasarlanmış manevranın, uzay aracının aracın önceden belirlenmiş noktaya doğru bir şekilde uçmasını sağlamak için uçuş rotasını ayarlamayı amaçladığını söyledi.

Operasyon, keşif aracının yolculuğuna yakıt tasarruflu bir şekilde devam etmesine de izin verecek. Proje yöneticisi Rao “Cuma gecesi operasyondaki en büyük zorluk, 3 bin newton itme motorunun çok yüksek basınç ve sıcaklık altında nispeten uzun bir süre çalışması gerektiğiydi. Bu önemli bir denemeydi” diyor.

Rao, Tianwen 1’in 210 milyon kilometreden fazla yol kat ettiğini ve uzay aracının iyi durumda olduğunu söyledi. Çin, ülkenin ilk bağımsız Mars görevi olan Tianwen 1’i 23 Temmuz’da Hainan eyaletindeki Wenchang Uzay Fırlatma Merkezi’nde başlatarak ülkenin gezegen keşif programını başlattı.

Dünya’dan 193 milyon km uzakta

Mars araştırması Tianwen 1, 1 Ekim 2020’de uzayda ilk selfielerinde görüldü. (Fotoğraf: XINHUA)

Her şey programa göre giderse, iki ana parçadan (bir yörünge aracı ve bir iniş kapsülü) oluşan 5 metrik tonluk Tianwen 1, Şubat ayında Mars’ın yerçekimi alanı tarafından yakalanmadan önce 470 milyon km’den fazla yol kat edecek. Dünya’dan da 193 milyon km uzakta olacak. Misyonun nihai hedefi, bilimsel araştırmalar yapmak için, Mars’ın Utopia Planitia’sının (Utopia’daki büyük bir düzlük) güney kesiminde Mayıs 2021 civarında bir gezginin yumuşak inişini yapmak olarak özetleniyor. Beijing Havacılık ve Uzay Kontrol Merkezi’ndeki Mars misyonunun baş kontrolörü Cui Xiaofeng, ekibinin derin uzay manevrasının amacına ulaşmasını sağlamak için bir dizi yüksek doğruluklu yörünge hesaplaması yaptığını söylüyor. Cui, bu hareketin Tianwen 1’in gelecekteki adımları için çok önemli olacağının da altını çizdi. (Kaynak: China Daily)Yazar: Kerem Kofteoglu
1963’te Mardin’de doğdu. İlk ve lise eğitimlerini İstanbul’da tamamladı. Dünya gazetesinde Reklam Bölümü'nde işe başladı. Sonra İstanbul Menkul Kıymetler Borsası’nı takip eden muhabirlerden biri oldu. Daha sonra sırasıyla Hürriyet Gazetesi’ne bağlı haftalık Ekonomist Dergisi ve Sabah grubunun Para dergisinde çalıştı. Bir dönem Turizm Yazarları Derneği’nin (TUYED) Başkanlığını yürüten Köfteoğlu, halen çeşitli dergilerde serbest gazetecilik yapıp, bazı kurumlara basın ve turizm danışmanlığı hizmeti veriyor.