Mobilya ürünlerinin Çin’e satışları % 832 arttı

Türkiye’nin mobilya, kağıt ve orman ürünleri sektörü, 512 milyon dolarlık dış satıma imza attığı geçen ay Çin’e yüzde 832, ABD’ye de yüzde 96 ihracat artışı kaydetti.

Çin’e temmuzda yapılan mobilya, kağıt ve orman ürünleri ihracatı ise yüzde 832 artışla 12 milyon 44 bin dolar olarak kaydedildi. Ocak-temmuz döneminde Çin’e bu sektörde yapılan dış satım yüzde 117 yükselişle 47 milyon 423 bin dolara ulaştı.

Mobilya Sanayicileri Derneği (MOSDER) Başkanı Mustafa Balcı, yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgını nedeniyle mart-mayıs aylarında zorlu bir süreçten geçen sektörün yeniden rahat nefes almaya başladığını söyledi.

Balcı, mobilya sanayisi çatısı altında yer alan büyük markalar ve KOBİ’lerin üretime tam kapasiteyle devam ettiklerini belirterek, “Sektörümüz koronavirüs salgını sürecinde Ar-Ge yatırımlarına ağırlık verdi. Ar-Ge çalışmalarımız, tasarım gücümüz, istihdam yatırımlarımız ve kaliteli üretimlerimizle sektörümüzü kalkındırmak adına çalışmalarımıza hız kesmeden devam ediyoruz.” dedi.

Balcı, “Türk mobilyasını dünyanın her noktasına ulaştırmayı hedefliyoruz. ABD ile Çin arasında yaşanan ticari gerginlik dolayısıyla yönünü ABD pazarına çeviren sektörümüz büyük bir avantaj sağladı. Geçen ay, ABD’ye yüzde 100’e yakın bir ihracat artışı görmekteyiz. Bu bizi oldukça sevindirmektedir. Ayrıca Çin’e de ciddi bir artış söz konusu. Temmuzda Çin’e yapılan mobilya, kağıt ve orman ürünleri ihracatı, yüzde 800’ün üzerinde artışla 12 milyon dolara çıktı. Çin’e ihracatın artması sektörümüze büyük bir güç kattı. Salgına rağmen ABD ve Çin’de yükselişe geçen mobilya ihracatının artarak devam edeceğini tahmin ediyoruz.” değerlendirmesinde bulundu.

Balcı, “Türk mobilyasını dünyanın her noktasına ulaştırmayı hedefliyoruz. ABD ile Çin arasında yaşanan ticari gerginlik dolayısıyla yönünü ABD pazarına çeviren sektörümüz büyük bir avantaj sağladı. Geçen ay, ABD’ye yüzde 100’e yakın bir ihracat artışı görmekteyiz. Bu bizi oldukça sevindirmektedir. Ayrıca Çin’e de ciddi bir artış söz konusu. Temmuzda Çin’e yapılan mobilya, kağıt ve orman ürünleri ihracatı, yüzde 800’ün üzerinde artışla 12 milyon dolara çıktı. Çin’e ihracatın artması sektörümüze büyük bir güç kattı. Salgına rağmen ABD ve Çin’de yükselişe geçen mobilya ihracatının artarak devam edeceğini tahmin ediyoruz” değerlendirmesinde bulundu.Yazar: Kerem Kofteoglu
1963’te Mardin’de doğdu. İlk ve lise eğitimlerini İstanbul’da tamamladı. Dünya gazetesinde Reklam Bölümü'nde işe başladı. Sonra İstanbul Menkul Kıymetler Borsası’nı takip eden muhabirlerden biri oldu. Daha sonra sırasıyla Hürriyet Gazetesi’ne bağlı haftalık Ekonomist Dergisi ve Sabah grubunun Para dergisinde çalıştı. Bir dönem Turizm Yazarları Derneği’nin (TUYED) Başkanlığını yürüten Köfteoğlu, halen çeşitli dergilerde serbest gazetecilik yapıp, bazı kurumlara basın ve turizm danışmanlığı hizmeti veriyor.