MSC gemilerde çalışacak elemanlar arıyor

Türk tatilcilerin ‘deniz üstünde yüzen 5 yıldızlı oteller’ olarak bilinen Cruise gemileriyle gerçekleştirilen turlara ilgisi giderek artıyor. Artan ilgi gemi şirketlerini Türk personel çalıştırmaya zorladı. MSC Cruise, gemilerinin misafir ilişkileri, restoranlar, barlar, resepsiyon,  muhasebe,  animasyon gibi bölümlerinde çalışacak Türk elemanlar arıyor.

NOT: BU HABER 25 HAZİRAN 2014’TE PARA DERGİSİ’NDE YAYIMLANDI

Lüks gemilerle yapılan turlar, bundan 10 yıl öncesine kadar sadece üst gelir grubuna ait kesimin katılabildiği seyahatler arasında yer alıyordu. Dünya denizlerinde dolaşan gemi sayıları arttıkça bu alanda hizmet veren şirketler arasında fiyat rekabeti kızıştı, bu da tatilcilerin cebine olumlu yansıdı.
Gemilerle seyahatlerin fiyatı açısından cazip hale gelmesi, cruise’larla seyahate çıkan Türk tatilci sayısını arttırdı. Geçen yıl Türkiye’deki limanlardan başlayan veya biten gemi turlarına katılan Türk gezginlerin sayısı 50 bini aştı. Uzmanlar, bu sayının her yıl katlanarak artacağı görüşünde birleşiyor.
Son yıllarda Türk gezginlerin gemi turlarına olan ilgisi dünya devi gemi şirketlerinin de bu pazarda yeniden konumlanmalarına yol açtı. Bu durumu Merkezi İtalya’nın Napoli kentinde bulunan dünyanın ikinci en büyük yük taşıma firması MSC’nin  (Mediterrenean Shipping Company) attığı adımlara bakınca net olarak görüyoruz. Şirket yönetimi 2003 yılında yolcu taşıma kurvaziyer (cruise) işine de girerek bu alanda hızlı bir gelişme gösterdi. 2005 yılında ise Arkas Holding’le birlikte MSC Cruises Türkiye şirketini kurdu.
Gemilerine eleman arıyor
1NeclaGünümüzde bünyesinde bulunan 12 cruise gemisiyle Avrupa’nın en büyüklerinden olan MSC, gemilerde çalışacak Türk personel arıyor. MSC Cruises Türkiye Genel Müdürü Necla Tuncel, gemilerinde özellikle yolcuların hizmet aldığı; misafir ilişkileri, restoranlar, barlar, resepsiyon,  muhasebe,  animasyon, alış-veriş bölümleri, tur ofisi gibi bölümlerinde çalışacak Türk elemanlar aradıklarını söylüyor.
MSC Cruises gemilerinde çalışmak için gemi adamı cüzdanının şart olmadığına vurgu yapan Tuncel konuyla ilgili şu bilgileri veriyor: “Firmamız, MSC Panama gemi adamı cüzdanını tüm çalışanları için çıkartıyor. Bar ve mutfakta çalışacak personelin mutlaka HACCP sertifikasını almaları gerekiyor.  Gemilerde çalışmak isteyenlerin, İstanbul Karaköy’deki liman yetkililerinin yönlendireceği hastanelerden İngilizce olarak hazırlanmış sağlık raporu almaları gerekiyor.”
Tuncel,  kendisine yönelttiğimiz “Ne kadar maaş alacaklar?” sorusunu ise şöyle yanıtlıyor: “Bu konuda genel bir ilgi vermek gerekirse, başlangıçta maaşlar bölümlerine göre 800 ila bin dolar arasında değişiyor. Sonrasında personelin çalışmasındaki başarı doğrultusunda maaşlar artış gösteriyor. Bahşis konusu ise özellikle garsonlar için mevcut. Bu rakam da aylık ortalama 400-500 doları bulabiliyor.”
Aracılara dikkat!
Tuncel, gemi adamı olmak isteyenlerin zaman zaman bazı aracılar tarafından dolandırıldıklarına ilişkin çeşitli duyumlar aldıklarını hatırlattıktan sonra önerilerini şöyle özetliyor: “Gemilerde çalışmak isteyen gençler, olumsuz bir durumla karşı karşıya kalmak istemiyorlarsa sadece liman yetkililerinin yönlendirmelerini dikkate alsınlar.  Aracılara para kaptırmalarına gerek yok. Gemilerimizde çalışacak elemanların ihtiyaç duyacağı tüm bilgiler liman yetkililerinde mevcut.  Liman yetkililerinin vereceği bilgiler yeterli olacaktır.”
3gemiGemide çalışmak isteyenlere Liman Başkanlığı ile onların yetkilendirdiği özel acenteler gemideki temel güvenlik eğitimlerini içeren STCW kursları veriyor. STCW İngilizce, ‘Standards of Training, Certification and Watchkeeping for Seafarers’ terimlerinin kısaltmasından oluşuyor.
İlki 1978 yılında yapılan STCW sözleşmesi daha sonra 1995 yılında yeniden düzenlendi. Sözleşmedeki amaç, uluslararası platformda, milleti, kültürü, dili ne olursa olsun dünya genelinde gemi adamları eğitimlerini standartlaştırarak tek tip gemi adamı oluşturabilmek şeklinde özetleniyor.
Tuncel  STCW kurslarının hem Liman Başkanlığı hem de özel acenteler aracılığıyla verildiğini anımsattıktan sonra “ Kursların süresi 1 hafta ile 10 gün arasında değişiyor. Türkiye’deki kurların ücreti 500 liradan başlayıp bin liraya kadar çıkıyor. Bu sertifika gemilerde çalışmak için mutlaka olması gereken uluslararası bir belge niteliğindedir” diyor.
Hangi şartlar aranıyor?
MSC Cruises Türkiye Genel Müdürü Necla Tuncel’e, gemilerinde çalışacak elemanlarda hangi özelliklerin arandığını sorduk. Yabancı dil bilgisinin ‘olmazsa olmaz’ şartlardan biri olduğunu kaydeden Tuncel konuyla ilgili olarak şunları söyledi: “Mutlaka İngilizce bilgisi gerekiyor. Buna ek olarak, Almanca, İtalyanca gibi dilleri de biliyor olmak personel olma şanslarını daha da arttırıyor. Tabi ki tecrübe de çok önemli.  Gemi tıpkı bir otel gibi işlediği için, resepsiyonda çalışabilmek için ön büro tecrübesi;  tur ofisi için mümkünse İngilizceden başka dil bilgisi ve satış deneyimleri gerekiyor. Garsonluk için de yine İngilizce bilgisi ve servis tecrübesi, animasyon ekibi için de İngilizceden başka dil bilgisi ve tecrübe aranan özellikler arasında en önemlileri olarak sayılabilir.”
Elemanların gemilerde geçici, mevsimlik olarak değil, sözleşmeli olarak çalıştırıldığı belirtiliyor. Personellerle yapılan sözleşmelerin süresinin de genelde 7 ay olarak hazırlandığı kaydediliyor. Elemanların talep etmesi halinde bu sürenin uzatılabildiğini, gemiye başlangıç seviyesinde her hangi bir pozisyonda giren elemanların, yükselmemesinin önünde bir engel olmadığını da hatırlatmakta yarar var.
Gemilerde çalışmanın gençlerin önüne farklı ülkeleri gezip, görme, farklı kültürler ve dilleri öğrenme imkânlarını çıkardığı belirtiliyor. Tuncel, gemilerde gençleri yoğun bir çalışma temposunun beklediğine dikkat çekerek “Ailelerinden beli bir süre uzak kalıyorlar. Ancak genç yaşta iş hayatıyla ilgili kısa sürede çok ciddi deneyim kazanacaklarını da akıllarından çıkarmasınlar” diyor.
Tuncel, kursları tamamlayan gençlerin CV’lerini info@msccruises.com.tr adresine yollamaları gerektiğini söylüyor.

GEMİDE ÇALIŞANLAR ANLATIYOR:
İlk Türk restoran şefi oldu
Akdeniz Üniversitesi Turizm ve Seyahat İşletmeciliği mezunu Onur Madencioglu, 2009 yılından bu yana MSC Cruises gemilerinde çalışıyor. Üniversiteyi bitirdikten sonra kurslara katılıp sertifikasını aldığını belirten Madencioglu deneyimlerini şöyle özetliyor: “2009 yılının Mayıs ayında MSC Cruises gemilerinin restoran bölümünde en küçük kademeden işe başladım. İlk zamanlar farklı ve yorucu bir ortamın içinde olduğumu düşünsem de yılmadım. Israrla çalışmaya devam ettim.  2014 yılında MSC Cruises’in ilk Türk restoran şefi pozisyonunu yükseldim, aynı zamanda birkaç yabancı dili konuşabilir hale geldim. Şimdi dünyadaki birçok farklı ülke insanının kültürü biliyor, onları daha iyi anlayabiliyorum. Gemide farklı ülkelerden insanlarla aynı yerde çalışıyoruz. Onları tanıyor ve işin en güzel yanı dünyanın en güzel yerlerini defalarca gezip görebiliyorum. Gezip göreceğimiz insanların kültürlerini öğrenip, unutamayacağımız anıları elde ediyoruz.”
Yedi yıldır gemilerde çalışıyor
MSC gemilerinde yedi yıldan beri çalışan ve günümüzde resepsiyonist olarak hizmet veren Seyide Saydam, işini çok sevdiğini belirterek şunları söylüyor: “Resepsiyonistlik keyifle yaptığım bir iş. İlk yıllarda gemi hayatı çok zor gelmişti. Bazı zorluklarla da karşılaştım. Ama artık çok alıştım ve gemide çalışıyor olmaktan çok memnunum. Gemide çalıştığınızda birçok ülke görüp, gezme şansına sahip oluyorsunuz. Dünya insanını ve değişik kültürleri tanıyorsunuz. İlk zamanlarda alışmak biraz zaman alabiliyor, ama alıştığınızda da kendinizi keyifli bir iş ortamında buluyorsunuz.”

NOT: BU HABER 25 HAZİRAN 2014’TE YAYIMLANDI

 Yazar: Kerem Kofteoglu
1963’te Mardin’de doğdu. İlk ve lise eğitimlerini İstanbul’da tamamladı. Dünya gazetesinde Reklam Bölümü'nde işe başladı. Sonra İstanbul Menkul Kıymetler Borsası’nı takip eden muhabirlerden biri oldu. Daha sonra sırasıyla Hürriyet Gazetesi’ne bağlı haftalık Ekonomist Dergisi ve Sabah grubunun Para dergisinde çalıştı. Bir dönem Turizm Yazarları Derneği’nin (TUYED) Başkanlığını yürüten Köfteoğlu, halen çeşitli dergilerde serbest gazetecilik yapıp, bazı kurumlara basın ve turizm danışmanlığı hizmeti veriyor.