Müfit Tahran ikinci şirketini de sattı

12 Eylül’de Almanya’ya kaçan ve tesadüfen turizme bulaşan Müfit Tahran, ikinci bir başarıya daha imza attı. İlk kurduğu Nazar Holiday’i İngiliz  turizm devi First Choice’ye satan Tahran, ikinci şirketi Holiday Express’i de yine dünya ticaret devlerinden biri olan Otto Grubu’na  satmayı başardı.

Tarhan ve arkadaşları tarafından kurulup büyütülen bu iki şirketin günümüzde toplam ciroları 300 milyon euroya ulaşıyor. Yurtdışında Ramazan Öz, Aydoğan Cengiz ve Müfit Tarhan tarafından kurulan Holiday Express, dünya devi Otto Grubu’na satıldı. Turizm sektörünün bugün ciddi bir belirsizlik döneminde olduğuna dikkat çeken uzmanlar, bu satışı ‘çok başarılı’ olarak yorumluyor.
1980 öncesi Dev-Genc’in önde gelen isimlerinden biri olan Müfit Tarhan’ın da girişimleriyle 1994’da kurulan Holiday Express’in geçen yılki cirosu 50 milyon euro civarındaydı.
Tur paketlerini Almanya’nın tamamına yaymış olan, sistemine dahil 45 satış noktası bulunan şirketin bugünkü piyasa değerinin10 milyon euro olduğu tahmin ediliyor.  Holiday Express’in yeni sahibi Otto Grubu, 23 ülkede çıkardığı 90 kataloğu ile 125 bini aşan ürünün satışını gerçekleştiriyor. Grubun yılık cirosu 23 milyar euroyu buluyor.
Holiday Express’i, Otto Grubu bünyesindeki OFT (Otto Freizeit und Touristik) satın aldı.  Tarhan’ın söz konusu satıştan sonra bu aralar Türkiye’ye yönelik ‘Uydu Otel Kent’ adlı yeni bir proje üzerinde çalıştığı belirtiliyor. Berlin’de gerçekleştirilen ITB (Uluslararası Turizm Borsası) Fuarı’nda karşılaştığımız Tahran, söz konusu projeye uzun süredir hazırlandıklarını söyledi.
Yeni proje geliyor
Tarhan’ın projesi, Türkiye genelinden çok bir bölgeye odaklaşmaya dayanıyor. Örneğin Alanya bölgesinde aynı kalite ve standartları olan 10-15 otelle anlaşma yapılacak ve bu otellere gönderilecek olan turistlere verilecek hizmet maliyeti de böylece düşmüş olacak.
Turizmdeki başarılarının özünde konuya analitik açıdan bakışının yattığını belirten Tarhan; “Avrupa’da seyahat, artık yemek, içmek, giyinmek gibi zorunlu bir ihtiyac haline geldi. Dolayısıyla iyi ürünü tüketiciye, en kısa yoldan ve en ucuza ulaştırmak önem kazanıyor” diyor.
Projeleri kapsamında turisti taşıma konusunda önemli bir sorun olmadığının altını çizen Tahran, şunları söylüyor:
“Burada en belirleyici konu, mümkün olduğunca aynı yörede toplanmış, 4-5 yıldız kategorisinde ve yatak kapasiteleri 8-10 bin arasında değişen tesisler. Kapasite, mevcut bazı tesislerin yanı sıra yeni yapılacak tesislerle de karşılanabilir.”
Tahran, Nazar Holiday’i sattıktan sonra Türkiye’deki bazı gruplardan işbirliği teklifi aldığını hatırlatıp sözlerini şöyle sürdürüyor:
“Günümüzde klasik dağıtım ağına dayalı ve bu şekildeki hantal tur operatörlüğü oluşumları çok maliyetli. Sektörde dünya devi şirketler bile artık zorlanıyor. Yeni projemizde iletişim teknolojisinden de yararlanarak, işletme maliyetlerini düşüren bir operasyon tasarlıyoruz.”

12 Eylül’ün yarattığı turizmci
1955 Urfa doğumlu olan Müfit Tahran, 1976’da İstanbul Teknik Üniversitesi’nden kimya mühendisi olarak mezun oldu. 1980 öncesi dönemin Dev-Genç önderlerinden biri olan Tarhan, bazı dergilerdeki yazıişleri müdürlüğü ve yazdıklarından dolayı takibata uğradı. Bu yüzden 12 Eylül’den 10 gün sonra Almanya’ya kaçmak zorunda kaldı. 1989’da dönemin askeri mahkemelerinde hakkında açılan davalardan beraat etti. Almanya’da bir yandan temizlik işçiliği yaparken, bir yandan da dil öğrendi. Üç yıl kadar Siemens’in nükleer santralarında proje mühendisi olarak çalıştı.
1986’da Aydoğan  Cengiz ile birlikte Almanya’da kurduğu Nazar şirketinde önce tercüme işleri yaptı. Daha sonra 1994’te Ramazan Öz’ün de ekibe katılmasıyla şirketin adını Nazar Holiday’e çevirip turizme yöneldiler. Şirketi 10 yıl sonra dünya turizm devlerinden First Choice’ye sattı. Ortaklar, kısa bir aradan sonra franchising sistemiyle paket tur satan Holiday Express’i kurdu. 1999’da Alman Franchising Derneği tarafından ‘En Başarılı Şirket’ olarak seçilen Holiday Express, kısa süre önce başka bir dünya devi olan Otto Grubu’na satıldı.

2004, EkonomistYazar: Kerem Kofteoglu
1963’te Mardin’de doğdu. İlk ve lise eğitimlerini İstanbul’da tamamladı. Dünya gazetesinde Reklam Bölümü'nde işe başladı. Sonra İstanbul Menkul Kıymetler Borsası’nı takip eden muhabirlerden biri oldu. Daha sonra sırasıyla Hürriyet Gazetesi’ne bağlı haftalık Ekonomist Dergisi ve Sabah grubunun Para dergisinde çalıştı. Bir dönem Turizm Yazarları Derneği’nin (TUYED) Başkanlığını yürüten Köfteoğlu, halen çeşitli dergilerde serbest gazetecilik yapıp, bazı kurumlara basın ve turizm danışmanlığı hizmeti veriyor.