Nobel’li Japon Profesör iddiaları yalanladı

Dünya genelinde bazı haber siteleri, 2018’de Nobel Ödülü alan Japon Profesör Tasuku Honjo’nun açıklamaları gibi göstererek, yeni tip korona virüsün Wuhan’daki bir laboratuvarda üretildiğine dair haberler yapıyor.

Tasuku Honjo iddiaların gerçek olmadığını görev yaptığı üniversitenin resmi internet sitesi üzerinden açıkladı
Kyoto Üniversitesi resmi internet sitesi Profesör Tasuku Honjo’nun görüşlerini yansıttığı iddiasındaki yanıltıcı haberler nedeniyle Honjo’nun bir açıklamasını paylaştı.

Profesör Tasuku Honjo Covid-19 salgınının neden olduğu acı, ekonomik kayıp ve benzeri görülmemiş küresel ıstırabın devamında, adının yanlış bilgi ve suçlamaları yaymak için kullanılmasına üzüldüğünü ve çok şaşırdığını belirtti. Tasuku Honjo açıklamasında, tüm insanların özellikle bilimsel araştırmanın ön cephesinde çalışanların insanlığın ortak düşmanını yenmek için işbirliğini güçlendirmesi gerektiğini söyledi.

Tasuku Honjo, hastalığın tedavi edilmesi, paniğin yayılmasının önlenmesi ve yeni bir döneme yönelik planların hazırlanması için çaba harcamaya devam edilmesi gerektiğini kaydetti. (CRI)Yazar: Kerem Kofteoglu
1963’te Mardin’de doğdu. İlk ve lise eğitimlerini İstanbul’da tamamladı. Dünya gazetesinde Reklam Bölümü'nde işe başladı. Sonra İstanbul Menkul Kıymetler Borsası’nı takip eden muhabirlerden biri oldu. Daha sonra sırasıyla Hürriyet Gazetesi’ne bağlı haftalık Ekonomist Dergisi ve Sabah grubunun Para dergisinde çalıştı. Bir dönem Turizm Yazarları Derneği’nin (TUYED) Başkanlığını yürüten Köfteoğlu, halen çeşitli dergilerde serbest gazetecilik yapıp, bazı kurumlara basın ve turizm danışmanlığı hizmeti veriyor.