Nongfu Spring’in Patronu Çin’in 3’ncü Zengini Oldu

Çin’in en gözde şişelenmiş su markası Nongfu Spring’in 66 yaşındaki kurucusu ve patronu Zhong Shanshan, elde ettiği karla ülkenin teknoloji devi şirketlerinin patronları Jack Ma ve Pony Ma’nın ardından zenginlikte üçüncü sıraya oturmayı başardı. O, yine de işini tarif ederken “Biz su üreticisi değil, doğanın kapıcılarıyız” diyor. 

Hangzhou merkezli su şişeleme şirketi, 8 Eylül’de olağanüstü bir tantanayla Hong Kong Borsası’na kote oldu. Haftalık The Economist’tin haberine göre, perakende yatırımcıların şirket hisselerine olan talebi arzın bin 148 kat üzerine çıktı. Şirket hisseleri, işlem gördüğü ilk üç günde yüzde 60 değer kazandı. Piyasa değeri 53 milyar ABD Doları’na ulaşan Nongfu Spring’in halen yüzde 84’ünü elinde bulunduran Zhong, artık Çin’in en zengin iki teknoloji patronu Jack Ma ve Tencent’in sahibi Pony Ma’nın hemen ardından üçüncü sırada yer alıyor…

Çin’de harcanabilir gelirde kaydedilen artış ve halkın ülke genelinde içmeye elverişli olmayan musluk suyunun güvenliğine dair endişeleri, şişelenmiş su talebini hızla yukarı çekiyor. Pazar araştırma şirketi Mintel’in verilerine göre, ülkede kişi başına şişelenmiş su tüketimi 2014’te 41 litre iken 2019’de 59 litreye çıktı. Buna karşılık, Amerikalılar geçen yıl kişi başı ortalama 141 litre şişelenmiş su içti. Bu da Çinli su şirketlerinin ne kadar muazzam bir büyüme potansiyeli bulunduğunu ortaya koyan önemli bir veri olarak karşımıza çıkıyor.

 

Sektörün Likiditesi Yüksek  

(7 Eylül 2020’de Hong Kong ve Şanghay borsalarında en yoğun talep fazlası* yaşanan halka arzlar)

* 1 milyar ABD $ ve üzeri † Şanghay Borsası’nda izin verilen maksimum artış oranı (Kaynak: Dealogic)

Nongfu Spring sektörünün açık ara lideri. 2019’da Çin’de satılan su miktarının yüzde 29’u şirkete aitti. Fiji Water, (Danone’nin sahibi olduğu) Evian ve (PepsiCo’nun iştirakı) Aquafina gibi yabancı markaları Çin süpermarketlerinde kolaylıkla bulabiliyorsunuz ama Mintel’e göre hiç birinin pazar payı yüzde 6.5’in üzerine çıkmıyor.

Nongfu’nun başarısının bir nedeni tüm pazar segmentlerine hizmet vermeye çalışması. Kanaatkar bir Çinli’nin 380 mililitrelik plastik şişede satılan suyu 1.5 yuana (0.22 ABD $) satın alması mümkün. Daha varlıklılar, “ödüllü” tasarımlara sahip cam şişelerde 30-45 yuana satılan suları tercih edebiliyor. İkisinin arasında da sinir sistemine iyi geldiği ileri sürülen lityum zengini sular bulunuyor. Nongfu’nun su satışından elde ettiği toplam gelir, 2017-2019 yılları arasında yüzde 42 artarak 14.3 milyar yuana ulaştı. Üstelik şirket, yüzde 60’ı bulan etkileyici brüt kar marjını da koruyor.

 

Şüpheyle yaklaşanlar var 

Nongfu’ya şüpheyle yaklaşanlar, başka yerlerde olduğu gibi Çin’de de şişelenmiş su sektörüne girişin hemen hemen hiç bir teknik engel içermediğine dikkat çekiyor. Sektörün temel hammaddesi, ucuz ve işlenmesi kolay bir plastik olan polietilen tereftalat (PET). Bu hiç bir özel bilgi gerektirmeyen bir iş. Örneğin Çinli gayrimenkul geliştiricisi Evergrande’in aynı zamanda, “Evergrande Spring” adıyla kendi su markası var. Bu sektörde “su” sanki tali, sonradan akla gelen bir unsur…

Ama Nongfu için öyle değil. Şirketin hırslı pazarlamacılarının sık sık altını çizdiği üzere, şirket, doğudaki Zhejiang eyaletinin Bin Ada Gölü’nden tutun batıdaki Xinjiang’ın Tianshan Dağı’na kadar Çin’in en tanınmış on su kaynağından su çıkarma iznine sahip. Yerel yönetimler tarafından 30 yıl süreyle verilen bu izinler rakipler için ciddi bir engel oluşturuyor.

Çin içecek sektörünü takip eden uzmanlardan Loris Li’nin belirttiği gibi, “orjinal su kaynağının kalitesi” marka ayrımlaşması açısından güçlü bir nokta olabilir. Nongfu Spring’in bir üstünlüğü daha var: Çin resmi makamlarına yakın bir şirket olarak görülüyor. Üst düzey politik zirvelerde masalara dizilmiş Nongfu şişelerine sık sık tanık oluyorsunuz. Çin’de herhalde bundan daha “avantajlı” olmak mümkün değil.

(Çeviri: The Economist’ten Kaan ATALAY)Yazar: Kerem Kofteoglu
1963’te Mardin’de doğdu. İlk ve lise eğitimlerini İstanbul’da tamamladı. Dünya gazetesinde Reklam Bölümü'nde işe başladı. Sonra İstanbul Menkul Kıymetler Borsası’nı takip eden muhabirlerden biri oldu. Daha sonra sırasıyla Hürriyet Gazetesi’ne bağlı haftalık Ekonomist Dergisi ve Sabah grubunun Para dergisinde çalıştı. Bir dönem Turizm Yazarları Derneği’nin (TUYED) Başkanlığını yürüten Köfteoğlu, halen çeşitli dergilerde serbest gazetecilik yapıp, bazı kurumlara basın ve turizm danışmanlığı hizmeti veriyor.