Ortak Türk-Çin film ve dizileri pek yakında!

Bu yıl Çin’in sahil kenti Sanya’da ikincisi gerçekleştirilen 2.Hainan International Film Festivalinde Türk filmlerinin yoğun ilgi gördüğü belirtiliyor. Festival kapsamında ilk defa düzenlenen HIFF Market’de Türkiye’nin film lokasyonu olarak tanıtıldığı kaydediliyor.

Konuyla ilgili olarak Çin Medya Grubu’ndan Emre Demir’in izlenimlerinin yanı sıra, Türkiye Film Komisyonu Derneği Başkanı Sait Yardımcı’dan aldığımız bilgiler, Türk filmcilerin Çin’in bakir olan film ve dizi sektörünü keşfettiklerini ortaya koyuyor.

Meslektaşımız Emre Demir’in bildirdiğine göre, 1-8 Aralık tarihlerinde gerçekleştirilen 2. Hainan Uluslararası Film Festivali’nin jüri başkanlığını Fransız oyuncu Isabelle Huppert yaptı. Festival kapsamında 80 ülkeden gelen 1495 film gösterildi. Balon” adlı filmin başrolünü oynayan Tibetli aktris Sonam Wangmo En İyi Kadın Oyuncu ödülünü kazandı. Tunus, Fransa, Lübnan, Katar ortak yapımı Bir Oğul’daki rolüyle aktör Sami Bouajila ve Gölge Altında (Beneath the Shadow) adlı Japon filmindeki rolüyle Ryuhei Matsuda En İyi Erkek Oyuncu Ödülünün sahipleri oldu.

Türk sinemasının, Çin pazarını henüz keşfetme aşamasında olduğuna dikkat çeken Demir, “Filmlerin yanı sıra Türk dizi yapımcıları da Çinli seyirciye ulaşma yolları arıyor. Latin Amerika’dan Kuzey Afrika ve Ortadoğu’ya uzanan geniş bir coğrafyada büyük ilgi gören Türk dizilerinin, bir şekilde Çin’in dev pazarına girecek adımları atması gerekiyor” diyor.

“Dizilerimiz 10 yıldan fazla bir süredir dünyanın pek çok ülkesinde izleyiciyle buluşuyor” diyen Ay Yapım CEO’su Kerem Çatay, şu bilgileri veriyor: “Bugün yaklaşık 160 ülkeye dizi ihraç ediyoruz. Çin en çok girmek istediğimiz, en çok başarılı olmak istediğimiz ülkelerin başında geliyor. Keşke işbirliği yapabilsek dediğimiz Çin’le bugün bu platform altında ilk adımların atılmasını umuyorum.”

CFF Başkanı Türkiye’ye geliyor

Türkiye Film Komisyonu Derneği Başkanı Sait Yardımcı ise 2.Hainan International Film Festivali’nde Türkiye’yi başarıyla temsil ettiklerini vurguladıktan sonra şunları söyledi: “Festival kapsamında ilk defa düzenlenen HIFF Market’de Türkiye’yi film lokasyonu olarak tanıttık. ülkemize gösterilen ilgi bizleri çok mutlu etti. Festivale katılan Çin Film Vakfı (China Film Foundation-CFF) Başkanı Miao Xiaotian  ve Head of the Publicity Department of the CPC Hainan Provincial Committee ( Minister of Culture and Tourism) and Director of Hainan Provincal Film Bureau-Secretary General of HIFF Organizing Committe’den Xiao Yingzi bizleri ziyeret ederek iki ülke arasındaki işbirliklerini konuştuk. CFF Başkanı Miao Xiaotian 2020 mayısında ülkemizi ziyaret edecek.”

Son sözü Demir’e bırakalım: “Sanatın her dalı gibi sinema da toplumların birbirini tanımasında en etkili araçlardan biri. Ülkeler arasında siyasi ilişkiler ne yönde seyrederse seyretsin, kültür sanat alanında beşeri temasların her zaman açık ve canlı kalması önemli. Hayatında hiçbir Çin filmi izlememiş bir Türk gencine Çin’i doğru anlatamazsınız. Açık söylemek gerekirse, bugün Çin-Türk ilişkilerinin en temel noksanlarından biri, siyasi güvene temel oluşturacak halklar arası anlayışa sahip olunmamasıdır. Türkiye’ye giden Çinli turist sayısının yarım milyona yaklaşmasıyla turizm alanında belli bir noktaya gelinmiştir. İki ülkenin sinema çevrelerinin, artık fuar ve festivallerde tokalaşıp kartvizit değişmenin ötesinde somut projeler üretme vakti çoktan gelip geçmektedir.”Yazar: Kerem Kofteoglu
1963’te Mardin’de doğdu. İlk ve lise eğitimlerini İstanbul’da tamamladı. Dünya gazetesinde Reklam Bölümü'nde işe başladı. Sonra İstanbul Menkul Kıymetler Borsası’nı takip eden muhabirlerden biri oldu. Daha sonra sırasıyla Hürriyet Gazetesi’ne bağlı haftalık Ekonomist Dergisi ve Sabah grubunun Para dergisinde çalıştı. Bir dönem Turizm Yazarları Derneği’nin (TUYED) Başkanlığını yürüten Köfteoğlu, halen çeşitli dergilerde serbest gazetecilik yapıp, bazı kurumlara basın ve turizm danışmanlığı hizmeti veriyor.