Otel Genel Müdürleri 2 Yılda Eskiyor

Avrupa’da bir otelin genel müdürlük görev süresi 4-5 yıl iken, Türkiye’de bu süre ortalama 2 yıl olarak belirleniyor. Tesis sahibi ile profesyonel yönetici arasında, oteli kimin yöneteceği konusunda yaşanan çatışmaların çalışılan süreyi kısalttığı söyleniyor. Otellerin başına geçmeye başlayan eğitimli üçüncü kuşağın durumu değiştirmesi bekleniyor

Konaklama sektöründeki profesyonel yöneticilerin aynı yerde çalışma süreleri giderek kısalıyor. Gelişmiş ülkelerde bir otelin genel müdürünün görev süresi 5 yıla kadar ulaşırken, Türkiye’de bu rakam ortalama 2 yılla sınırlı kalıyor. Bu açıdan her sezon başında turizm sektöründe yaşanan yoğun üst düzey yönetici transferleri artık bir gelenek halini aldı.

Turizm Haber olarak sektördeki üst düzey insan kaynakları trafiğine dönük bir araştırma yaptık. Kimlerin nerelere transfer olduğu, gerekçeleri ve sektörün insan kaynakları yapılanması üzerine yaptığımız analizden ilginç sonuçlar çıktı.

Uzmanlara göre, bu durumun en önemli nedeni, turizmin Türkiye için henüz genç bir sektör olması. Yani halihazırda sektörde kurumsallaşma geleneği tam olarak ortaya konamamış durumda. Ancak, çoğu eğitimlerini yurtdışında tamamlamış ve otellerin başına geçmeye hazırlanan üçüncü kuşakla beraber mevcut durumun değişmesi bekleniyor.

Sektörde, sezona büyük beklentilerle giriliyor. Eğer karşılığı alınamazsa fatura, otomatik olarak profesyonel yönetime kesiliyor. Bu durum, doğal olarak üst düzey yönetimin yükünü ağırlaştırıyor. Sektörde profesyonel yönetim ile işletmeci ve mülk sahibi arasındaki koordinasyonun tam olarak sağlanabildiğini söylemek de zor.

Kıyı (resort) otellerdeki görev değişimleri şehir otellerine kıyasla daha sık yaşanıyor. Örneğin İstanbul, Ankara ve İzmir gibi kentlerde bulunan 5 yıldızlı otellerde görev süresi ortalama 5 yıl olarak karşımıza çıkıyor. Kıyı otellerinde ise bu süre, ortalama 2 yıla düşmüş durumda. Yaptığımız araştırma sonucu, son 4 aylık dönemde, çoğunluğu kıyı otellerinde olmak üzere tam 2o müdürün yer değiştirdiğini belirledik.

Görev yerleri değişen müdürlerin önemli bir kısmını kıyı otellerdeki yöneticiler oluşturuyor. Şehir otellerindeki sirkülasyon ise kıyı otellerine oranla daha yavaş seyrediyor. Turizm uzmanları şehir otellerindeki bu durumu, tesislerin 12 ay sürekli açık kalmasına bağlıyor.  Oysa, turistlerin yoğun olarak ziyaret ettiği bölgelerdeki kıyı otellerinin önemli bir kısmı, yaklaşık 3 ay kapalı tutuluyor.

Kıyı otellerinde sezon öncesi beklentiler yüksek tutuluyor. Bunun olumlu ve olumsuz yanları bulunmuyor değil. Olumlu yanı, girişimcileri yeni yatırımlara yöneltmesi. Olumsuz yönü ise otellerde hemen hemen her kademede görev değişim sirkülasyonunu artırması. Sirkülasyon bir başladı mı, kar topu etkisi yaratıyor. Tesisteki başarısızlığın faturası, doğrudan müdüre çıkartılıyor. Bu durum, turizm sektöründe kalitenin düşmesine yol açıyor.

Yayın Yeri ve Tarihi: TurizmHaber.eu, 2007Yazar: Kerem Kofteoglu
1963’te Mardin’de doğdu. İlk ve lise eğitimlerini İstanbul’da tamamladı. Dünya gazetesinde Reklam Bölümü'nde işe başladı. Sonra İstanbul Menkul Kıymetler Borsası’nı takip eden muhabirlerden biri oldu. Daha sonra sırasıyla Hürriyet Gazetesi’ne bağlı haftalık Ekonomist Dergisi ve Sabah grubunun Para dergisinde çalıştı. Bir dönem Turizm Yazarları Derneği’nin (TUYED) Başkanlığını yürüten Köfteoğlu, halen çeşitli dergilerde serbest gazetecilik yapıp, bazı kurumlara basın ve turizm danışmanlığı hizmeti veriyor.

Bir cevap yazın