Özgener’den Çin’e “yatırım” daveti

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Yönetim Kurulu Üyesi ve İzmir Ticaret Odası (İZTO) Yönetim Kurulu Başkanı Mahmut Özgener, Çin’in Xi’an kentinde düzenlenen “İpekyolu İş Zirvesi 2019”da Pekin ve Xi’an kentlerinde temaslarda bulundu.

İZTO Yönetim Kurulu Başkanı Mahmut Özgener’in 5-7 Aralık 2019 tarihlerindeki Pekin ve Xi’an ziyaretlerine, İZTO Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Emre Kızılgüneşler de eşlik etti. Çin programı kapsamında ilk olarak Türkiye Cumhuriyeti Pekin Büyükelçisi Abdulkadir Emin Önen’i ziyaret eden Özgener, son dönemde önemli ivme kazanan Çin-İzmir ilişkilerine dikkat çekti.

İzmir’den Çin’e gıda ihracatı konusunda yüksek potansiyel bulunduğuna vurgu yapan Özgener “Gerek Odamıza gelen heyetlerden gerekse de Çin’de katıldığımız fuarlardan elde edindiğimiz izlenime göre, Çin’den  gıda özelinde önemli bir talep olduğunu net olarak gözlemledik. Ancak, Çin’e gıda ihracatı konusunda izin süreçleri Çin’in kendine özgü denetim ve piyasa koşulları nedeniyle ağır ilerlemekte. Bu sürecin biran önce çözüme kavuşturulması gerekiyor. Aynı şekilde Çin ile iş yapmak isteyen iş insanlarının vize süreçlerinin kolaylaştırılması da büyük önem taşıyor” dedi.

İzmir-Çin diyaloğu ticarete yansımalı

Büyükelçi Önen ise, giderek artan bu diyaloğun mutlaka ticarete dönüşmesi gerektiğini söyledi. İzmir’in Çin’e olan ilgisinde önemli bir artış kaydedildiğini, aynı şekilde İzmir’in Çin’deki bilinirliğinin de artmaya başladığını belirten Önen “İzmir Ticaret Odası’nın hayata geçireceği İnovasyon ve Girişimcilik Merkezi projelerinden büyük heyecan duydum. Büyükelçilik olarak, İzmir’in Çin ile işbirliği yapmak istediği alanlarda tavsiye ve yönlendirmelerde bulunmaktan memnuniyet duyarız” dedi.

Heyet, “Chengdu Creative Center” ile temasa geçtiğini ve iki kurum arasında bir iyi niyet mektubu imzalanması yönünde çalışmalar yaptı. Chengdu’nun özellikle fuarcılık alanında öne çıkan bir kent olduğunu, yıl içinde çeşitli sektörlerden çok büyük ölçekli fuar organizasyonlarına evsahipliği yaptığını ifade eden Önen de, “Fuarlar Şehri” kimliğiyle öne çıkan İzmir yerel yönetiminin Chengdu’yu ziyaret etmesinin çok faydalı olacağını  belirtti.

Özgener, İpekyolu İş Zirvesi 2019’un ardından SRCIC Başkanı ve Çin Ulusal Halk Kongresi Üyesi Lu Jianzhong ile biraraya geldi. Görüşmede Çin ve Türkiye arasındaki ticari ilişkilerin yanı sıra, Türkiye’nin Modern İpek Yolu projesine katkıları ve yapılacak yeni projelerde Çinli firmaların Türkiye’de yatırım alanları ele alındı.

Çin’in Türkiye’deki doğrudan yatırımlarının arttırılması için Çinli firmalara yatırım daveti de yapan Özgener,  Jianzhong’u 2020 yılında Türkiye’ye davet etti. Özgener “İzmir, Türkiye’nin üçüncü büyük kenti. Birçok alanda Çin ile işbirliği yapma potansiyeline sahip, özellikle turizm alanında önemli bir potansiyeli olan bir şehir. Bu kapsamda Xi’an ve İzmir arasında turizm alanında işbirliği yapabiliriz” diye konuştu.Yazar: Kerem Kofteoglu
1963’te Mardin’de doğdu. İlk ve lise eğitimlerini İstanbul’da tamamladı. Dünya gazetesinde Reklam Bölümü'nde işe başladı. Sonra İstanbul Menkul Kıymetler Borsası’nı takip eden muhabirlerden biri oldu. Daha sonra sırasıyla Hürriyet Gazetesi’ne bağlı haftalık Ekonomist Dergisi ve Sabah grubunun Para dergisinde çalıştı. Bir dönem Turizm Yazarları Derneği’nin (TUYED) Başkanlığını yürüten Köfteoğlu, halen çeşitli dergilerde serbest gazetecilik yapıp, bazı kurumlara basın ve turizm danışmanlığı hizmeti veriyor.